Akciğer Kanseri tedavisine FDA'den onay: Pembrolizumab
MSD’nin İmmunoonkolojik Ajanı “Pembrolizumab” Küçük Hücre Dışı Akciğer Kanseri Tedavisinde Amerikan İlaç ve Gıda Ajansı FDA’dan Onay Aldı
Akciğer Kanseri tedavisine FDA'den onay: Pembrolizumab
09 Ekim 2015 -

MSD tarafından geliştirilen ve dünyada çığır açıcı ilaçlar kategorisinde yer alan “Pembrolizumab Anti-PD–1 tedavisi” ileri evre melanom (rezeke edilemeyen ve metastatik) tedavisinden sonra platinyum içeren kemoterapi esnasında veya sonrasında hastalığında ilerleme görülen ve FDA onaylı bir testle belirlenen, tümörleri PD-L1 (programlı ölüm reseptörü–1) eksprese eden metastatik küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarının tedavisinde de kullanılmak üzere Amerikan Gıda ve İlaç Ajansı (FDA) tarafından onaylandı.

Onay süreci hakkında bilgi veren MSD Araştırma Laboratuarları Başkanı Dr. Roger M. Perlmutter, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Pembrolizumab Anti-PD–1 tedavisinin küçük hücreli olmayan akciğer kanserinde de onay almış olması kendimizi immünoterapinin yararlarını kanser hastalarına ulaştırmaya derin şekilde adamış olmamızın bir sonucudur. Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları ve hekimlerle birlikte, bu ağır hastalıkla mücadele eden hastaların yaşam kalitelerini iyileştirmek için elimizden geleni yapıyoruz.”

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi, New York Presbyterian Hastanesi’nde torasik onkoloji direktörü ve immünoterapötik bölümü direktörü, aynı zamanda Pembrolizumab Anti-PD–1 tedavisi akciğer kanseri klinik programının baş araştırmacısı Dr. Naiyer Rizvi ise şunları söyledi: “Bu önemli haber, küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hastalarına yardım etmede artık yeni bir immünoterapi seçeneğine sahip olduğumuz anlamına geliyor. İmmün kontrol noktası inhibitörleriyle olan yanıtın sürekliliği heyecan verici ve hastalarımız için birçok yeni seçenek sunuyor. PD-L1’e eşlik eden tanının ilk kez onaylanmasıyla da, bu tedaviden fayda görmesi daha muhtemel olan hastaları da tespit edebileceğiz.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA