Araştırma: Tıp fakültesi öğrencileri aile hekimliğini tanımıyor
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu önderliğinde düzenlenen 9. Uluslararası Aile Hekimliği Kongresi’nde poster çalışmaları sunuldu. Canan Tuz’un sunduğu poster çalışmasında tıp fakültesi öğrencilerinin branş tercihleri ve aile hekimliğinin yeri incelemesi aile hekimliğine ilginin az olduğunu ortaya koydu
Araştırma: Tıp fakültesi öğrencileri aile hekimliğini tanımıyor
04 Aralık 2018 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN- Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalından Canan Tuz 189 tıp fakültesi öğrencisi ise ile kesitsel bir çalışma olarak gerçekleştirdiği çalışmasında tıp fakültesi öğrencilerinin aile hekimliğine bakışını gözler önüne serdi. Katılımcıların bir ve ikinci sınıf tıp öğrencilerinden oluştuğu araştırma çalışmasında katılımcıların yüzde 79,1’i aile hekimlerini tanıdıklarını ifade ettiği ortaya konuldu. 
Araştırma çalışmalarına katılan tıp öğrencilerinin en çok okumak istedikleri uzmanlık dalı göz hastalıkları ve pediatri aynı derecede tercih edilirken; en az uzmanlık yapılmak istenen uzmanlık dalı yüzde 1 ile su altı hekimliği olduğu görüldü.  Aile hekimliği uzmanlığı ise yüzde 4’lük seçilme ile son sıralarda yer aldı. Poster sunumunda paylaşılan sonuç bilgisine göre aile hekimliği uzmanlık dalının tanınırlılığı artırılmalı ve tercih edilen bir branş olması için çaba gösterilmesi gerektiği kaydedildi. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Samet (Sahan)
06.12.2018 18:26:07
Tip 1 ve 2 ye sorarsaniz tabiki bu sonuclar cikar....internlere hadi bilemedin stajerlere sorun birde.. pediatri ile gozmus dermatoloji radyoloji nerelerde....
People
6
2) AHMET (UZM.DR.)
05.12.2018 13:44:16
haberle gerçek farklı artık hekimler nöbetsiz riski az branş seçiyor.62 64 alan tuşta aile hekim uzm.seçiyor.pediatri ..kalp damar..kadındoğum .beyin cerrahi tus ouanları tabanda..
People
7
3) Özgür (Hekim)
05.12.2018 12:35:24
Bence çalışmalarını tekrar gözden geçirsinler TUS da aile hekimliği puan olarak çoğu branşın üstünde.Aile hekimliğinin 55 puan olduğu yerde kadın doğum ,pediatri 45 le alıyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori