Erzurum Eczacı Odası Başkanı: Stokçulukla suçlanarak mesleğimizin itibarının zedelenmesini kabul etmiyoruz
Erzurum Eczacı Odası Başkanı Hakan Özcan, "Kesintisiz sağlık ve ilaç danışmanlığı hizmeti verirken stokçulukla suçlanarak mesleğimizin itibarının zedelenmesini kabullenmemekle birlikte eczacı depolarının tutumu sebebiyle hastalarımızla karşı karşıya gelmemize sebep olacak her türlü tutum ve uygulamanın karşısındayız." dedi.
Erzurum Eczacı Odası Başkanı: Stokçulukla suçlanarak mesleğimizin itibarının zedelenmesini kabul etmiyoruz
15 Şubat 2019 - AA

Erzurum- Özcan, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığınca 13 Şubat tarihinde 2019 yılı ilaç fiyatlandırması ile ilgili yapılan güncellemeleri duyurduğunu anımsatarak, ilaç fiyatlarında meydana gelecek değişikliklerin 19 Şubat itibariyle geçerli olacağını belirtti.

Söz konusu değişikliğin ilaca erişim noktasında olumlu olarak yansıdığını fakat yeni kur oranlarının açıklanmasıyla ilaç sektöründeki yaşanan ilaç temini sıkıntısının ciddi seviyelere ulaştığını kaydeden Özcan, Sağlık Bakanlığının yaptığı incelemelerin ardından 42 üretici, 20 depo ve 32 eczanede stokla ilgili sıkıntı tespit edildiğini hatırlattı.

Özcan, İl Sağlık Müdürlüğünce eczanelerin yoğun şekilde denetimlere tabi tutulduğuna işaret ederek, "Bu durum eczacılarımızı kamuoyunun gözünde ilaç yokluğunun sorumlusu gibi göstererek zan altında bırakmaktadır. Ülkemizin her köşesinde kesintisiz hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak yaratılan intibanın karşısındayız." ifadelerini kullandı.

Eczacıların zan altında bırakılmasını kabul etmediğini belirten Özcan, şunları kaydetti:

"Eczacıların kesintisiz sağlık ve ilaç danışmanlığı hizmeti verirken stokçulukla suçlanarak mesleğimizin itibarının zedelenmesini kabullenmemekle birlikte eczacı depolarının tutumu sebebiyle hastalarımızla karşı karşıya gelmemize sebep olacak her türlü tutum ve uygulamanın karşısındayız. Biz eczacılar halka en yakın sağlık danışmanı olma düsturuyla hastalarımıza hizmet verebilmek adına fedakarca çalışıyoruz ve halk sağlığını önceleyen bir mesleğin mensupları olarak aynı çaba ve hassasiyeti ilgili tüm tarafların göstermesini bekliyoruz."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Hasan (Eczacı)
15.02.2019 22:53:23
Kamu dışı eczane eczacıları kiraların yüksek olmasından mesleklerini yapamayacak duruma gelmiş durumda. Sn. Bakanım ve yetkililer ilacı kar odağı mal olarak gören ve bizi bu duruma zorlayan sistemi yeniden yapılandırmanızı talep ediyorum. Eczacılar maddi kaygılar duymadan ilacın sağlık tarafıyla hastaya endüstriyel ve bitkisel ilaç danışmanlığı ve hizmeti yaparak mesleklerinde daha fazla uzmanlaşmış olarak sağlığa katkıda bulunarak çalışmak istiyorlar. İçimizdeki sadece paraya odaklanmış gözü doymazların mesleklerine sahip çıkmayışları hepimizi etkiliyor. Eczacılığı ilaç kartellerinin, mesleğimizin gelişmesini engelleyen meslektaşlarımızın ve diğer sağlık personellerinin etkilerinden lütfen kurtarın.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA