Hastalıklara karşı 633 yeni ilaç yolda
Nano teknolojiden yapay protein üretimine kadar birçok farklı yöntem kullanan ilaç ve biyoteknoloji firmaları, 633 yeni ilaç üzerinde çalışıyor. Ar-Ge çalışmalarında ağırlık kanser tedavisinde
06 Aralık 2008 -

Nano teknolojiden yapay protein üretimine kadar birçok farklı yöntem kullanan ilaç ve biyoteknoloji firmaları, 633 yeni ilaç üzerinde çalışıyor. Ar-Ge çalışmalarında ağırlık kanser tedavisinde.

Halen üzerinde çalışılan ilaç adaylarının 254'ü farklı kanser türlerini, 162'si enfeksiyonları, 59'u bağışıklık sistemini, 25'i kalp ve damar hastalıklarını, 19'u ise diyabeti tedavi etmeyi hedefliyor. Laboratuvarlar, araştırma sınasında en son teknolojiden yararlanıyor. Bunlar arasında virüsleri bulup yok eden nano robotlar, hasar görmüş kalp ve omurilik dokularının yenilenmesi, gen tedavisi ve laboratuvar ortamında yapay protein üretilmesi gibi teknikler yer alıyor. Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), ilaç ve biyoteknoloji firmalarının sadece HIV/AIDS konusunda değil, insan sağlığını tehdit eden pek çok farklı hastalığa karşı mücadeleyi yoğun bir şekilde sürdürdüklerini belirtiyor. Sağlığı tehdit eden bütün rahatsızlıkların üzerine gidildiğini kaydeden derneğin genel sekreteri Engin Güner, yenilikçi ilaçların yaşam kalitesini yükselttiğini vurguluyor: "Firmalarının Ar-Ge çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor. Yenilikçi yaklaşımlar, sektörün küresel rekabet gücünü artırıyor. Bu atılım dalgasında yer almak ve gerek hastalarımıza gerekse de ekonomiye daha fazla değer kazandırabilmek için ülkemizde de yenilikçiliği teşvik eden ortamı hazırlamalıyız. Pek çok uluslararası ilaç firması dünyada yatırım yapacak bölge arıyor. Türkiye, doğru adımlar attığı takdirde, krizin etkilerini azaltacak ciddi bir yatırım potansiyelini hayata geçirebilir."

Çağlar Avcı
Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA