Hekim besteci Türk müziğinin mihenk taşı oldu
Ünlü bestekar 89 yaşındaki Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, 8 yaşında hobi olarak başladığı klasik Türk müziği alanında çok sayıda beste yazdı.
Hekim besteci Türk müziğinin mihenk taşı oldu
01 Aralık 2015 -

Türk müziğinin 89 yıllık çınarı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, 8 yaşında hobi olarak başladığı klasik Türk müziği alanında 652 besteye imza attı.

Hekimlikten emekli olduktan sonra, sanatsal icraatlarıyla Türk Sanat Müziği'nin mihenk taşı olarak kabul edilen Yavaşca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müziğe doğum yeri Kilis'te 8 yaşındayken başladığını söyledi.

"Fevkalade yetenekli gençler var"

Türkiye'de müzik alanında yetenekli gençlerin olduğunu ve bu gençlerin meslekleri yanında müzikle de ilgilenmesi tavsiyesinde bulunan Yavaşca, şunları kaydetti:

"Gençlerin önü klasik Türk müziği alanında açılmalıdır. Ayrıca Türkiye'de müzikal anlamda çok değerli cevherler var. Benim Türkiye'deki gençlerden isteğim, mesleklerinin yanında müzikle ilgilensinler. Müzik aleti çalmak ya da belirli dalda bir müziği dinlemek onların kültürel ve kişisel gelişimine katkı sağlayacaktır. Hobi olarak başladığım alanda 652 beste yaptım. Hepsi tek tek benim için çok değerlidir. Klasik Türk müziğine katkı sağladıysam ne mutlu bana. Sanat camiasında vefasızlık görmedim. Verdiğim hizmet ilgi gördü. Tüm vatandaşlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum."

256 ödül aldı

Müzik alanında çeşitli kitaplar yazan Yavaşca, TBMM hizmet ödülünün de aralarında bulunduğu 256 ödüle layık görüldü. Türkiye'deki ilk konservatuvarın kurucusu olan Yavaşca, yurt içi ve yurt dışında birçok yerde sahne aldı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA
24/09-28/09 28. Ulusal Dermatoloji Kongresi DERMATOLOJİ ANTA
27/09-28/09 TUSYAD 9. Bahar Toplantısı DİĞER İSTA
26/09-29/09 6. KBB de Dört Mevsim Kongresi KULAK-BUR... NEVŞ
26/09-29/09 Uluslar arası Anne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi KADIN... İZMİ