Hemşireler devlet hastanesine geçti, üniversite hastanesinde hizmet aksıyor
Bölge hastanesi konumundaki bin yatak kapasiteli Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde hemşire sıkıntısı yaşanıyor.
Hemşireler devlet hastanesine geçti, üniversite hastanesinde hizmet aksıyor
02 Ağustos 2011 10:51 -


Öğretim görevlisi, doktor, asistan ve memur kadrolarında sorun yaşanmayan hastanede, en az 500 hemşirenin verebileceği sağlık hizmetini 380 hemşire karşılamaya çalışıyor.

Özlük hakları daha iyi olduğu için devlet hastanelerine geçen hemşireler ve Sağlık Bakanlığı'nın hemşire dağıtım sisteminden kaynaklanan nedenlerden dolayı Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ndeki hemşire sorunu giderilemiyor.

Üniversite hastanesinden Sağlık Bakanlığı'na ait başka hastanelere geçiş yapmak isteyen bazı hemşireler, Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS)'na giriyor. Sınavda başarılı olan hemşireler ise soluğu başka hastanelerde alıyor. Bu duruma eski hastane Başhekimi Gökhan Köylüoğlu, bir çıkış yolu bulamayınca zorunlu küçülme kararı almış ve göğüs cerrahisi servisinin kalp damar cerrahisi bünyesine, çocuk cerrahisinin de pediatri servisine dâhil edilmesini gündeme getirmişti. Ancak Sağlık İl Müdürlüğü, üniversite hastanesinin kapasite küçültme gibi bir tasarrufunun olamayacağını hizmetlerin var olan personelle yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin yeni Başhekimi Suphi Müderris de gündemlerinde kapasite küçültme gibi bir durumun olmadığını belirtti. Hastanede, öğretim görevlisi, asistan ve memur kadrolarında her hangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirten Müderris, hemşire sayısında sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

Bin yatak kapasiteli hastanenin bölge hastanesi statüsünde olduğunu vurgulayan Müderris, "Bu hastanede en az, 500 hemşirenin görev yapması gerekiyor. Ancak hali hazırda bizim toplam hemşire sayımız 380 kişi. Bu sayı en az olması gerekenin de altında olunca hemşire arkadaşlarımızın iş yükü artıyor." diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı'nı, hemşire dağıtım sistemi ve tıp fakültelerindeki hemşirelerin özlük haklarını yeniden gözden geçirmeye davet eden Müderris, "Hemşirelerimiz özverili bir şekilde çalışıyor ancak bu sorunun kesinlikle çözülmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'nın, hemşire dağıtım sistemini gözden geçirmesini ve bütün tıp fakültelerindeki hemşire kadrosunda yaşanan sıkıntıyı çözmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Müderris, eskiden olduğu gibi halka tepeden bakma diye bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Bu nedenle halkın artık üniversite hastanesine daha fazla ilgi göstermeye başladığını belirten Müderris, "Biz Sivas'ı seviyoruz onlar da bizleri sevsinler." dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) nurtenyüksel (hemşire)
15.09.2011 00:40:41
özel bır hastanede hemşirelık yapıyorum 8 aydır.suan ayrılmak ıstıyorum fakay 1 yıl dolmadıgı ıcın 1 ay daha ücretsız calıştırılmk ıstenıyorum.gırerken öyle anlastıgımız ıcın.icerde 15 gunluk ucretım var onu almayım uzerıne 15 gun calısayım dıyorum kabul edılmıyor.acaba bu 15 gunde rapor alsam ne olur?surem dolmus olurmu yoksa dönuste tamamlarmıyımrapor aldım gunlerı .yasal hakkım nedır
?
People
1
2) wathisdis (hemşire)
10.08.2011 22:24:53
yıılardır özel ve ünv.hastan.kanımızı emdi.az para çok iş mantığına son vermedikçe buralarda eleman durmaz
People
0
3) hemm (hemşire)
05.08.2011 19:02:16
ben de ünv hast çalşmaktym az kaldı istifaya sık nbt az para görev dışı çalşma hemşireye düşen hasta sayısı hocaların kaprisi vs vs vs
People
0
4) hüseyin cüretkar (MR Teknikeri)
03.08.2011 01:49:07
bende üniversite çalışan kadrolu MR teknikeriyim..istifa edip devlete sözleşmeliye geçeceğim..2 aydır ne döner var ne bişey..hocaların keyfi yüzünden ,performans keyfi imzası yüzünden döner alamıyoruz..zaten devletteki dönerin yarısıkadar döner alıyoruz..artık zmanı geldi devlete geçmenin
People
2
5) ey (uz dr)
02.08.2011 13:30:44
Hemşire ebe gibi yardımcı sağlık personeli, yıllardır özelde ve üniversite hastanelerinde "az paraya çok iş" mantığı ile çalıştırılmakta, üstelik te, yeri yurdu belirsiz bir şekilde , her görevden ayrılış dönemlerinde kalanların daha çok çalışıp , daha fazla yeri idare etmek zorunda kaldığı düzende çalışmaktadırlar.Canına tak edip ayrılan hemşire hanımlardan da ders alınmamakta, hemşire ve ebelerin özlük haklarında sağlık bakanlığı kadar hiç bir özel kuruluş ya da üniversite hastanesinde iyileştirme yapılmamaktadır.
People
4
6) Hasan Dağcı (Dr)
02.08.2011 12:21:10
Bilinçli olarak üniversite hastaneleri kötüleştiriliyor, yıpratılıyor. Kadro azaltılıyor, çalışanların imkanları, dönerleri vs kısıtlanarak devlet hastanelerine geçirilmeye zorlanıyor. Amaç:siz üniversite hastanelerini yönetemediniz, artık iflas bayrağını çekerek bize devrolun. Bizde bu numaraları çok iyi biliyoruz......
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)