Johnson & Johnson'dan 4 milyar liralık satın alma
Johnson & Johnson bugün, Abbott Laboratuvarları’nın tamamına sahip olduğu Abbott Medical Optics (AMO) şirketini 4.325 milyar dolar bedelle satın almak üzere kesin anlaşmaya varıldığını duyurdu.
Johnson & Johnson'dan 4 milyar liralık satın alma
22 Eylül 2016 -

AMO 2015 yılında 1,1 milyar dolarlık ciro yaptığını bildirdi. Satın alma, üç ayrı iş alanındaki oftalmik ürünleri kapsıyor: katarakt cerrahisi, lazer refraktif cerrahi ve tüketici göz sağlığı ürünleri.
“Göz sağlığı, günümüzde sağlık alanındaki en büyük, en hızlı büyüyen ve en yetersiz hizmetin alındığı segmenttir” diyen Johnson & Johnson’ın Vision Care Şirketlerinden sorumlu, Şirket Grup Başkanı Ashley McEvoy, “Abbott Medical Optics’in güçlü ve farklılaşmış cerrahi oftalmoloji portföyünün satın alınması, dünya lideri ACUVUE® kontakt lens işimizle birleştiğinde, görme bakımı alanında daha geniş tabanlı bir lider haline geleceğiz; daha da önemlisi, bu satın almayla en sık yapılan ameliyatlardan birisi ve önlenebilir körlüğün bir numaralı nedeni olan katarakt cerrahisine de gireceğiz” dedi.
AMO oftalmik cerrahide küresel bir lider ve katarakt cerrahisinde kullanılan intraoküler lensleriyle de dünya çapında tanınıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre yaklaşık olarak 20 milyon kişi yaşa bağlı katarakt nedeniyle görmüyor ve en az 100 milyon gözdeki görme keskinliği katarakt nedeniyle tehlike altında. Bu rakamlar nüfustaki artış ve ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte sürekli olarak artıyor.
AMO, katarakt işinin yanı sıra, cerrahların üretkenliklerini artırmak; uzak ve yakın görmeyi ve astigmatizmayı düzeltmek üzere tasarlanmış olan gelişmiş lazer görme (LASIK) teknolojilerine de sahip. Bu satın alma, AMO’nun tüketici göz sağlığı ürünlerini de – kuru gözler için reçetesiz olarak satılabilen damlaların yanı sıra, kontakt lens kullanan hastalar için çok amaçlı solüsyonları ve hidrojen peroksitli temizleme solüsyonları – kapsıyor.
İşlemin 2017 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması ve ayarlanmış hisse başına kazancı* ilk etapta mütevazi fakat giderek büyüyen bir şekilde artırması bekleniyor. Kapanış, tekelleşmeyi önleyici şeffaflık ve diğer geleneksel kapanış koşullarına tabi olacaktır. Beklenen kapanışı takiben, satışlar Vision Care içinde farklı bir platform şeklinde, Tıbbi Cihazlar segmentinde açıklanacaktır.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori