Kağıt reçeteye başhekim onayı şartı kalkıyor
SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) 15 Ekim itibariyle hastanelerden yazılan kağıt reçetelerin başhekimce onaylanması şartı getirmişti. Başhekim onayı olmayan kağıt reçeteleri eczaneler kabul etmiyordu. Uzayan kuyruklar ve eczacı ile vatandaşın karşı karşıya gelmesi nedeniyle uygulamadan yarın (27 Ekim) vazgeçiliyor.
Kağıt reçeteye başhekim onayı şartı kalkıyor
26 Ekim 2016 - hurriyet.com.tr Meltem ÖZGENÇ

Konuyla ilgili Hürriyet’e açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan Hürriyet’e şunları söyledi:

VATANDAŞ VE ECZACI KARŞI KARŞI GELDİ

“Kurum tarafından hekimlerin gereksiz yere kağıt reçete yazması engellenemediği gerekçesiyle 15 Ekim günü başlatılan yeni uygulamaya göre hekimler ‘Sistemlerin çalışmaması nedeniyle E-reçete düzenlenememiştir’ ifadesini ekleyip kağıt reçete yazacak olursa, bu reçeteler ancak
hastane başhekimlerince onaylanınca eczanelerce kabul ediliyordu. Bu durum hastanede muayene olup reçetesini yazdıran hasta vatandaşla eczacılarımızı karşı karşıya bıraktı.

OLUMLU BİR GELİŞME

Doktorlara E-reçete yazdırmak için sözleşmeli eczaneleri ve ilaç almaya çalışan vatandaşlarımızı zor durumda bırakan bu uygulamaya yaptığımız itirazımızın haklılığı, sahadan gelen geri bildirimlerle de doğrulandı. Kurum tarafından vatandaşı, hastaneleri, eczanelerimizi mağdur edecek bu uygulamadan vakit geçirmeden vazgeçilmiş olmasını sendika olarak olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Reçetelerin elektronik ortamda E-imza ile yazılması başlangıçtan beri bizlerin de istediği bir durum. E-imza ile imzalanmış elektronik reçeteler, bizlerin daha güvenilir ortamda ilaç vermesini sağladığı gibi bir sürü lüzumsuz kağıt tüketimini de azaltacak. Ama bulunan çözüm yanlıştı. Bunun yerine, doktorların elektronik reçete yazmasını özendirecek, teşvik edecek uygulamalarda bulunmasını kamuoyu aracılığıyla yetkililerden bir kez daha talep ediyoruz.”


SGK DUYURUSU

“İlaç reçetelerinin güvenli elektronik imza kullanılarak elektronik olarak düzenlenmesi esastır. Elektronik reçete uygulamasında 01.10.2016 tarihinden itibaren Sağlık Uygulama Tebliğinde belirtilen istisnalar hariç olmak üzere sadece ‘Güvenli Elektronik İmza’ ile e-reçete düzenlenmesi zorunlu hale getirilmiştir. 20.10.2016 tarihli duyurumuzda sistemlerin çalışmaması durumunda düzenlenen manuel reçetelerde ‘Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir’ ibaresinin kaşe ya da el yazısı şeklinde belirtileceği ve başhekimlik tarafından kaşe ve imza ile onaylanacağı, özel tıp merkezleri ile özel diyaliz merkezlerinde ilgili mevzuatı kapsamında mesul müdür/başhekim olarak tanımlanan kişilerce de söz konusu onay işleminin yapılabileceği bildirilmiştir.

Uygulamaya ilişkin yapılan değerlendirmeler sonrasında Medula Hastane sistemi yönetici ekranlarında 27.10.2016 tarihinden itibaren, sağlık hizmeti sunucuları başhekimlikleri tarafından sistemlerin çalışmadığının beyan edileceği alan tanımlanmıştır. Başhekimliklerce sistemlerin çalışmadığı tarih ve saatin bu alana kaydedilmesi gerekmekte olup gerekli kontroller Kurumumuzca ayrıca yapılacaktır. Sistemlerin çalışmaması durumunda düzenlenen manuel reçetelerde ‘Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir’ ibaresinin, 27.10.2016 tarihinden itibaren düzenlenen reçetelerde, reçeteyi yazan hekim tarafından kaşe ya da el yazısı şeklinde belirtilerek onaylanması yeterli olacaktır. Hekimlerin başvurdukları halde güvenli elektronik imzalarının henüz temin edilememesi ya da zaman içerisinde yenileme/zayi/arıza/çalıntı vb. durumların olabileceği göz önüne alınarak, ilgili hekim ya da sağlık hizmet sunucusunun gerekçeleri ile birlikte bağlı bulundukları Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurması ve Merkez Müdürlüğünün gerekçeleri uygun görmesi halinde üç ay süreyle ‘SGK Kurumsal Hekim Şifresiyle’ e-reçete yazılabilmesine sistem tarafından izin verilecektir.”

Anahtar Kelimeler:

elektronik imza recete

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Port (Op.dr)
26.10.2016 21:00:32
Kaldırılmasının sebebi mahkeme korkusu.misal isbilmiyen başhekim in biri ki sayıları fazla bi reçeteyi onaylamasa ve hasta bi süre alamadığı ilaçtan dolayı zarar görse bu uygulamayı başlatan ne ceza alir.
People
4
2) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
26.10.2016 19:09:06
Vatandaşlarımızın , Milletimizin haklı tepkilerini dikkate alıp yanlış uygulamadan hızla dönen SGK yetkililerini tebrik eder , çalışmalarında kolaylıklar dilerim...
People
9
3) postenflamatuar (uzm dr)
26.10.2016 14:58:43
Saçma bir uygulama idi, kaldırıldı. Ne de olsa hasta memnuniyetiymiş sebebi. Doktorları dikkate almadıklarının ve tepkileri dikkate aldıklarının bir güzel örneği.
Güvenli e-imza USB lerinin "yenileme/zayi/arıza/çalıntı vb. durumlarının olabileceği " ni yeni mi anladınız? Bugün bizim çevrede internet ya yoktu ya da yavaşladı. Otomatikmen manuele geçtik. Sonra hastaların bazıları 2 defa ezczane-hastane arası gidip geliyor. Çünkü ilkinde anlatılmasına rağmen başhekimliği onay almadan pas geçiyorlar!

Bu güvenli e-reçete usb leri bana hiç güven vermiyor. Biri benim malları kendi üzerine geçirebilir, Suç özelliği taşıyacak belgelere imzamı geçirtebilir. Bizim abidik gubidik TTB ve uzmanlık dernekleri güvenli e imzanın sadece reçetelere özel hale getirilmesi için çalışacağına bu konuyu kulak arkası ediyor. Halktan biraz örnek alsın. Uygun konularda tepki koymasını bilsin.
People
13
4) drtk (opdr)
26.10.2016 14:19:37
o uygun görürse, bu kabul ederse, şu onay verirse.....
ıslak reçete hekimin onurudur, yetersiz eczane kalfaları bahane edilerek başlanan sistem ile peşkeş çekildik, tababet ayaklar altına alındı.
People
11
5) bozeren (nş uz dr)
26.10.2016 13:10:58
niye koydun? niye kaldırdın??
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)