Kronik hastaların yüzde 62’si alternatif tıbba yöneliyor
Kronik hastalıkları olan bireylerin tamamlayıcı ve alternatif tıpa bakışları değerlendirildi. Değerlendirme raporunda tamamlayıcı ve alternatif tıpa başvuran hastaların çoğunluğu sağlıklarına olumlu etki ettiğini ve maddi açıdan zorlanmadıklarını ifade etti
Kronik hastaların yüzde 62’si alternatif tıbba yöneliyor
26 Haziran 2018 - MEDİMAGAZİN

Türkiye Klinikleri’nin yayınladığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp dergisinin 2018 Nisan sayısında kronik hastaların tamamlayıcı ve alternatif tıpa (TAT) yönelimlerinin değerlendirildiği bir araştırma yayınlandı. 19-96 yaş aralığındaki katılımcıların kronik hastalıkları yüzde 46,4 ile hipertansiyon ve bunu yüzde 21,7 ile diyabet olarak seyrediyor. 
TAT’a başvurma durumları değerlendirilen katılımcıların yüzde 62,3’ü tıbbi tedavi dışında en az bir TAT yöntemine başvurduğunu belirtiyor. Hastalardan yüzde 7,7’si bitkisel ürünler ve vitamin desteğine başvururken, yüzde 42,1’i bitkisel ürün olarak limonu tercih ettiğini açıklıyor. Katılımcıların yüzde 90,7’si TAT hakkındaki bilgiyi televizyon kanalıyla aldığını belirtirken, yüzde 56,6’sı TAT ürünlerine market/pazar aracılığı ile ulaştığını ifade ediyor. 

‘TAT ürünleri bütçeyi zorlamıyor’
Araştırma katılımcılarının tamamlayıcı tıpa maddi bakışlarını da değerlendiren değerlendirme raporunda katılımcıların yüzde 90,7’si “bu ürünleri satın almanın bütçesini etkilemediğini” belirtti. TAT’a yönelim nedenleri sorulan katılımcıların; yüzde 38,8’tansiyonu düşürmek, yüzde 30,2’si ağrıyı gidermek, yüzde 13,2’si enfeksiyonu önlemek, yüzde 9,3’ü kan şekerini düşürmek ve yüzde 6,2’si kanseri iyileştirmek için TAT’a başvurduğu görüldü. 
Yüzde 48,8’ini ilkokul mezunlarının oluşturduğu araştırmada TAT’ın sağlığa olumlu etkisi olduğunu belirten katılımcılar yüzde 79,8 olarak görüldü. 
Kronik hastalığı olan bireylerin TAT yöntemlerini kullanma durumlarını ortaya koymak için yapılan araştırma raporunda, hastaların yaklaşık yarısının hipertansiyonu olduğu ve bunu diyabetin izlediği saptanıyor. 
Araştırmacılar kronik hastalıkların modern tıbbi tedaviler ile tam olarak düzeltilememesi ve yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkileri, bireylerin farklı tedavi seçeneklerini denemelerine neden olmaktadır. Kronik hastalığı olan bireylerin yarısından fazlasının TAT yöntemlerini kullandığı ve en sık bilgi kaynağının televizyon olduğu, bununla birlikte yaşlı hastaların ve düşük/orta gelir düzeyine sahip hastaların TAT yöntemlerini daha fazla kullandıkları sonucuna varıyor.
Bu araştırma Nisan 2016-Temmuz 2016 tarihleri arasında, bir üniversite hastanesinin dâhiliye polikliniklerine başvuran 207 hasta ile yüz yüze görüşme yöntemi ile İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Nesrin Nural ve Araştırma Görevlisi Seher Çakmak tarafından yapıldı. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Ömer Faruk YETKİN (doktor)
27.06.2018 15:50:18
Tamamlayıcı tıp uygulaması ispatlandığında zaten konvansiyonel tıp uygulaması haline geliyor. O zaman neye tamamlayıcı/geleneksel/alternatif tıp diyoruz? İspatlanmamış uygulamalara. İspatlanmamış tedavilerin hastalara uygulanması etik açıdan ne kadar doğru? ya da gıda takviyesi denilen ürünlerin ilaç gibi pazarlanması? Ayrıca gıda takviyesi ne demek? Gıdayı takviye etme ihtiyacı nereden asıl oldu? Bu ürünlerin çoğunun etkileri plasebo etkisine dayanmakta. Etkisi ispatlananları hariç tutuyorum ki zaten ispatlanmış bişe bu gruba girmiyor. Sağlığı sömürmek için icat edilen çok janjanlı bir yöntem.
People
22
2) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
26.06.2018 16:14:50
Tamamlayıcı tıbbi uygulamaları kendi hastalıklarımda kullandığım gibi uygun hastalarıma da öneriyorum. Gerçekten hem faydalarını görüyor hem de bütçelerine dokunmadığından kendilerini sıkmıyorlar. Bazı arkadaşlar TAT uygulamalarını küçümsese de, etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış pek çok uygulama var. Bunca yıllık eğitimden sonra önyargılar önce tıpta yıkılmalı.
People
6
3) Ali (Hekim)
26.06.2018 16:09:50
Tamamlayıcı tıp ıp ve alternatif tıp farklı şeyler
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA