Müezzinoğlu: Hekim açığı 5 yıl içinde kapanacak
Müezzinoğlu, Türkiye'de doktor açığı bulunup bulunmadığına ilişkin sorusuyu cevaplarken, sağlık alanında en büyük sorunun uzman hekim açığı olduğunu söyledi.
Müezzinoğlu: Hekim açığı 5 yıl içinde kapanacak
22 Şubat 2014 15:30 -

EDİRNE - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'de akciğer kanserinde yükselişin durduğunu belirterek, "Bunda sigara tüketiminde yüzde 31'lerden yüzde 27'lere inmemizin büyük bir payı var" dedi.

Müezzinoğlu, bazı ziyaretler için geldiği Edirne'de yapımı devam eden Edirne Devlet Hastanesi inşaatında incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından bir gazetecinin "Ülkemizde kanser vakalarında artış var, bu konuda bir çalışma var mı?" sorusu üzerine Müezzinoğlu, sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada kanser vakalarında artış olduğunu söyledi.

Dünyada, insanların yaşam tarzlarının değişmesiyle bir çok hastalığın arttığını anlatan Müezzinoğlu, şu bilgileri verdi:

"Kanserin en önemli nedenlerinin başında sigara, alkol ve obezite geliyor. Biliyorsunuz son 5 yılda tütünle mücadele ediyoruz. Ülkemizde akciğer kanserlerinde yükseliş durdu, düşmeye başlamadı ama durdu. Bunda sigara tüketiminde yüzde 31'lerden yüzde 27'lere inmemizin büyük bir payı var. Kanserin en önemli nedenlerinin başında sigara, alkol ve obezite geliyor. Toplumda sağlık bilincini yükseltmek istiyoruz, hasta olup da iyi olma hayali kurmaktansa, sağlıklı iken sevdiklerimizle güzel bir yaşamı sürelim. 76 milyon insanımıza her yıl 1 milyon broşür dağıtarak, sağlık bilincini yükseltmeyi hedefliyoruz."

Son 2 yılda kanser hastalığının tedavisiyle ilgili çok farklı araştırmaların olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, bir kaç yıl içinde hastalıkla ilgili çok daha etkin ve sonuca gidecek tedavi yöntemlerinin çıkabileceğini dile getirdi.

Bakan Müezzinoğlu, "Henüz 'Bu kanserin ilacıdır' diyecek bir ilaç noktasına gelmedik. Ama ülkemizde çalışmalar devam ediyor. Ülkemizde de bu altyapının olması gerçekten sevindirici. Stratejik ürünlere, ilaçlara 3 yıldan 7 yıla kadar alım garantisi veriyoruz. Bu konuda yoğun çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu.

- "Şu anda 20 bin uzman, 10 bin pratisyen hekim açığımız var"

Müezzinoğlu, Türkiye'de doktor açığı bulunup bulunmadığına ilişkin sorusuyu cevaplarken, sağlık alanında en büyük sorunun uzman hekim açığı olduğunu söyledi.

Hekim açığını 5 yıl içinde kademeli olarak kapatacaklarını anlatan Müezzinoğlu, "Bu yıldan itibaren 2 bin 500, gelecek yıldan itibaren de 4 bin, 5 bin her yıl fazla hekim gelmeye başlayacak. Bir 5 yıl içinde bu açık kapanacaktır. Şu anda 20 bin uzman, 10 bin pratisyen hekim açığımız var" dedi.

Türkiye'nin sağlık turizminden yaklaşık 2,5 milyar dolar gelir elde ettiğini ifade eden Müezzinoğlu, 2023'te bu rakamı 20 milyar dolarlara çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

- "2 yıl içinde yeni hastanelerimiz milletimizin hizmetine girecek"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'de 2 yıl içinde devlet hastanelerinin büyük bir çoğunluğunu nitelikli ve modern bir hale getireceklerini belirtti.

Türkiye'de bir çok ilde devlet hastanelerinin yenilendiğini anlatan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"İnşallah önümüzdeki 2 yıl içinde yeni hastanelerimiz milletimizin hizmetine girecek. Hastanelerimiz depreme dayanıklı ve çevreye duyarlı olacak. İleri teknoloji cihazları kullanılacak. Nitelikli hasta odaları olacak. Odalar tek kişilik veya 2 kişilik olacak. Bütün tıbbi olanaklar hastanelerimizde ileri düzeyde olacak. Önümüzdeki 2 yıl içinde devlet hastanelerimizin büyük bir çoğunluğunu nitelikli hale taşımız olacağız. İnsanlarımıza dünya standartlarında sağlık hizmetleri aldığı koşulları oluşturacağız."

Yapımı devam eden 400 yataklı Edirne Devlet Hastanesinin yıl sonunda hizmete açılacağını ifade eden Müezzinoğlu, bölgeyi sağlık turizmi merkezi yapmayı planladıklarını vurguladı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Dr. MO (Dr)
28.02.2014 15:36:40
Tabii daha fazla hekim yetiştirmenin yolu üniversite hastanelerini batırmaktan geçiyorsa en doğrusunu yapıyorsunuz.
People
0
2) drmy (uzman doktor)
28.02.2014 11:33:59
AYDIN SİNAL dediğiniz gibi hiç bir uzman hastasını başından savmıyor burada, sadece bizim halkımızda derdi veren şifasını da verir anlayışıyla üfürükçü de dahil olmak üzere tüm hekimleri geziyorlar. Bu hekimin suçu değildir bunun altını çizmek isterim, emin olun bizim aile hekimi arkadaşlarımız da sizin almanyadaki hekimler kadar bilgili ve donamımlı. Bilmeden yorum yapmayın lütfen....NOT: Meniere tanılı hastamız ( ki ataklarla seyreden bir hastalık) atakları geçsin diye van da bir üfürükçüye gitti en son. Varın siz düşünün artık.... Ve siz bizim hekimliğimizi yargılayacak mevkide biri değilsiniz bunu da unutmayın. Hem niye sürekli yorum yapıyorsunuz, almanyada mutlu mesut yaşayın işte biz size karışıyormuyuz....
People
1
3) RKTR (Uzm)
28.02.2014 01:50:56
Evet, dr. postenflamatuar kesinlikle haklı.

Tıbba girecek insanların nelerle karşılaşacaklarını muhakkak çok iyi bilmeleri gerekiyor.

“İş garantisi var !” diye sığ düşünüp, anlamsız bir idealizmle körlemesine dalarlarsa bu mesleğe, ileride çok ama çok pişman olabilirler.

Bilhassa, tek bir davanın bile hayatlarını bitirmeye yeteceğini bilmeleri şart.
People
1
4) aydin sinal (hekim)
27.02.2014 16:20:03
öncelikle sunu vurgulayayim ;hekimlik bir idialist,bir özveri meslegidir,tipbiyeye girdigi günden ölünceye kadar gercek hekim hekimdir,eger sadece bir para kazanma meslegi olarak görüyorsaniz gidin kalorifer tesisatciligi ögrenin Ankarada 15 gün aradim.Bakan beyin söyledigi uzman doktor azligi degil bilakis Türkiyede uzman doktor fazlaligi var.Bununda sebebi aile doktorlarin ihtisas yapmamalari ,4-5 yil ihtisasas yapan genel tababet uzmanlari hastasini tedavi eder,sonografi,Ekg,labor gibi her türlü tetkikinide yapar.Almanyada verilen saglik hizmetlerini defalarca yazdim,diger avrupa ve amerika ülkelerindede aile hekimleri saglik hizmetlerin temelidir,Türkiyede bir hasta muayene olmaya 6-7 hekim geziyor bu lükstür,hastaya yorgunluktur(zaten uzmanlarda basindan savuyorlar) hepsini Almanyada aile hekimi yapar.Tabiki yeterli bilgi ve tecrübe sahibi ise....
People
1
5) Nazmi KURTAŞ (Emekli Çocuk Doktoru(55))
27.02.2014 15:07:16
"postenflamatuar (uzm dr)" a teşekkür ederim.Hekimlik mesleğinin ülkemizdeki durumunu çok güzel anlatmış.Her tıp fakültesi öğrencisinin okuması,ders alması gereken yazı...
People
0
6) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
27.02.2014 14:01:33
geğerli meslektaşlarım:Akhekim(op); üç harfli(op) meslektaşımızdan başkası değil.

çünkü tarz,üslup,konulara yaklaşım,meslektaşlara genel bir muhalefet ve kızgınlık değişmemiş aynı.

"tüpü işli,geçen zaman içerisinde değişeni yok."

sizlere ve üç harfli meslektaşıma selamlar,sevgiler.

People
0
7) kazı kazancı (hekim)
27.02.2014 13:12:55
hekim açığı yok kı fazlalık var,ıvır zıvır için hastaneye gelmeyi sosyal hobi olarak gören sivil paşalar olmassa,adam gıbı sevk zincicri olsa hekım sayısının fazla olduğu görülür, yakında tus dershaneleri gibbi hekimlerde kpss dershanelerine başlaycaklarr... canım memeleketım okuyana ne kadar çok değer veriyorr
People
0
8) postenflamatuar (uzm dr)
27.02.2014 12:14:41
Tıp fakültesine girmek isteyen öğrenciler ve ya öğrenci velilerine medimagazin adresini verin ve yorumları okumalarını söyleyin. Özellikle hekime açılan davaları veya sağlık bakanlığının açıklamalarını veren haber yorumlarını okumalarını tavsiye edin. Hekimliğin köleliğe benzer bir konuma günden güne yaklaştığını kendileri yorumları okuyunca anlarlar. Gitsin öğretmen olsun ya da iyisi hukuk fakültesine gitsin.Belki lerde kaymakam vali olur. Hakim olursa eğer hem geliri yüksek olur hem de hatalarından sorumsuz olur. Tıpı kazanabilecek kişi hukuk fakültesini hayli hayli kazanır ne de olsa. Ya da mühendis olsun. Merakı yoksa öğretmen olsun. Sağlık bakanlığımız, hakim savcılar, doktora efendi diyenler, hekimi tekmeleyen kaymakamlar, hekime saldıran hasta yakınları hastaları çok güzel tedavi eder, ameliyat yapar. Haşa azraili bile hastaya yaklaştırmazlar.
People
0
9) RKTR (Uzm)
27.02.2014 11:12:15
Önceden yazmıştım. Tekrar yazıyorum.

Nihai hekim maaş hedefleri şöyledir:

Pratisyen; 2000

Uzman; 3000

Doçent; 4000

Profesör; 5000

Profesör altı hekimin emekli maaşı; 1700

Tazminatlar ? Limit yok. Milyonlara kadar çıkabilir, engel yok.
People
0
10) A.K. (Op.Dr.)
27.02.2014 10:57:47
Sayın pek AK pek PAK doktorcuğum.Doktor olmadığın o kadar belli ki...Bu kadar sevinme,zira benim öğrenciliğimden beri bu söylenip duruyor.(30 senedir).Siz şu anda bence bunlarla uğraşacağınıza kendi derdinize düşün pek AK pek PAK doktorcuğum. :)
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)