Sağlık Bakanı: 'Her gebenin bir ebesi olmalı'
Bakan Koca: Her gebenin bir ebesi olmalı. Eğer tercihe bağlı sezaryen söz konusu ise, bize göre SGK bunu ödememeli. Bununla ilgili ilerleyen dönemlerde bir düzenleme yapılabilir. Bizim bu noktada Sağlık Bakanlığı olarak ebenin sorumluluğunu düzenleyen bir uygulamaya geçmemiz gerekir
Sağlık Bakanı: 'Her gebenin bir ebesi olmalı'
22 Şubat 2019 08:38 - AA

Anne adaylarının doğum ve ağrı korkusu, sezaryen taleplerini arttırırken; Sağlık Bakanlığı, buna karşı yeni bir çalışma başlattı.

Türkiye Gazetesinde yer alan Damla Peker'in haberine göre Bakanlık, obezite ameliyatlarında olduğu gibi sezaryende de denetim mekanizması oluşturacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Sezaryen, anne ve bebek için problem olduğunu gördüğümüz anda devreye girmesi gereken bir müdahaledir. Hem anne hem bebek açısından keyfi bir işlem olmamalı. Bugünkü durumda sorumluluk tamamen hekimlerin üzerinde gözüküyor.Biz diyoruz ki ebe de bu süreçte aktif olmalı, bu sorumluluğu paylaşmalıdır. Yani her gebenin bir ebesi olmalı. Eğer tercihe bağlı sezaryen söz konusu ise, bize göre SGK bunu ödememeli. Bununla ilgili ilerleyen dönemlerde bir düzenleme yapılabilir. Bizim bu noktada Sağlık Bakanlığı olarak ebenin sorumluluğunu düzenleyen bir uygulamaya geçmemiz gerekir" dedi.

Bakan Koca, kamuda sezaryen doğumun yüzde 41, özelde ise yüzde 71'e çıktığını da sözlerine ekledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Tansu Gavri (Galoşçu)
25.03.2019 13:24:16
Aynı zamanda Her Ebenin de bir Gebesi Olmalı..
People
11
2) Ertuğrul (rön tek.)
08.03.2019 10:53:18
Hastanelerdeki mevcut ebeler görevlerinde çalışsında her gebenin bir ebesi hiçte olmasın.Bir çok hastanede sağlık çalışanları kendi işleri dışında her işte çalıştırılıyor ve bakanlık bu kaytarılan kişler hakkında hiçbir tedbir almıyor.
People
27
3) as (uzm)
23.02.2019 12:44:14
HER HEKİMİN BİR SEKRETERİDE OLMALI MUTLAKA. BİRÇOK ŞEY OMZUMUZDA O KADAR YÜK OLDU Kİ, MUTSUZLULUĞUMUZUN VE YIPRANMAMIZIN SEBEPLERİNDEN BİRİ DE BU BENCE... HAYDİ HER HEKİME BİR SEKRETER...
People
38
4) Ali Evren (Dr)
22.02.2019 16:14:53
Harikasınız Sayın Bakanım.
Her gün yeni bir ohhhhhh dedirten tesbitler yapıyorsunuz.
Tşkler...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)