Son 5 yılda 60 bin sağlık çalışanı şiddete uğradı! Sağlıkçılar kalıcı çözüm bekliyor
Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, son 5 yılda 60 bin sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığını belirtirken, kalıcı ve çok yönlü çözümler gerektiğini vurguladı.
Son 5 yılda 60 bin sağlık çalışanı şiddete uğradı! Sağlıkçılar kalıcı çözüm bekliyor
21 Eylül 2018 10:14 - İHA

Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, Sağlıkta yaşanan şiddet olaylarının ve beyaz kod bildirimlerinin hızla artması nedeniyle köklü çözümlerin bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini savundu. Kuluöztürk, Sağlık Bakanlığının Beyaz Kod verilerine göre son 5 Yılda şiddete uğrayan sağlık çalışanı sayısının 60 bin olduğunu, 42 bin sağlık çalışanının sözel şiddete, 18 bin sağlık çalışanının da fiziksel şiddete maruz kaldığını kaydetti. Kuluöztürk, “Bakanlık verileri, en fazla hekimlerimizin şiddete maruz kaldığı, şiddet olaylarının en fazla acil servis ve polikliniklerde yaşandığı gibi çok önemli tespitler içeriyor. Tabi şiddeti kanıksayan ve Beyaz Kod’a bildirim yapmayanların da olduğunu düşündüğümüzde şiddete uğrayan sağlık personeli sayısının daha da fazla olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“Araştırmalar nedenleri ortaya koyuyor”
Sağlık Sen olarak Beyaz Kod verilerine benzer bulgulara, sağlıkta şiddeti araştıran bilimsel araştırmalarda kendilerinin de ulaştığını belirten Başkan Kuluöztürk, hastanelerdeki personel yetersizliği başta olmak üzere, bir takım yapısal sorunların varlığının da şiddeti tetiklediğine dair bulgular edindiklerini söyledi. İhmal edildiğini düşünme, kötü iletişim, tedaviden memnuniyetsizlik, aşırı iş yoğunluğu, uzun bekleme süreleri, alkol/ilaç etkisi altında olma ve kötü haber alma gibi nedenlerin de şiddetin yaşanmasında sebep olarak görüldüğünü işaret eden Kuluöztürk, Yaşanan bu olumsuzluklara çözüm olarak, personel sayısındaki artışın, mesai saatlerindeki düzenlemelerin iş yoğunluğunu azaltarak, hem çalışanların motivasyonlarını güçlü kılacak, hem de hastayı memnun ederek şiddetin önemli bir kaynağını ortadan kaldıracağını dile getirdi.

“Çözüm hep birlikte hareket etmek”
Çözümün kapsamlı bir şekilde ele alınması gerektiğinin altını çizen Kuluöztürk, “Toplumun sağlık bilincini ve sağlık okuryazarlık düzeyini geliştirmenin güvenlik tedbirlerini artırmadan daha kalıcı bir çözüm getireceğini gördük. Şiddeti önlemede kesinlikle sadece fiziki şartların düzenlenmesi, ya da sağlık çalışanlarına eğitim verilmesi tek başına yeterli olmayacaktır. Şiddetin kaynağı bir olmadığı gibi, çözümü de bir değildir. Sağlıkta şiddet sorununun çözümü için, Bakanlık, kurumlar, sağlık çalışanları, hastalar, medya birlikte çalışmalı, birlikte önlem almalıdır. Şiddeti minimalize etmek için bu yapısal ve kültürel sorunlarla etkin mücadele etmemiz gerekiyor.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) YILDIRAY ATILGAN (Hekim dövülmatik)
23.09.2018 02:04:22
Bu ÖNLENEBİLİR SUÇTUR.NASIL MI?Bir Sağlık Personeline(Doktor dahil) fiziksel şiddet uygulayan Kişi(yaralama olayında) Yargıda suçu sabit görülürse,ilk suçta 3 yıl geçici olarak SGK şemsiyesi hizmetinden çıkarılarak mahrum kalsın.Bir daha yaptığıda ömür boyu bu ceza uygulansın.Eğer suç Sağlıkçının hayati tehlikesi veya hayatını kaybetmesiyle sonlanıyorsa,bu kişi Ömürboyu Tıbbi hizmetlerden mahrum bırakılsın.Çünkü öldürmeye kastetdiği personel herhangi bir personel değil,insan yaşamının devamını sağlayan kişidir.Bu kişi belkide yüzlerce insanın yaşamını kurtaracağından,suç işleyen kişi bu insanların hayatınada kastetmiştir.ÖNERİMİ LÜTFEN ÖNEMSEYİNİZ,ÇOCUKLARINIZIN,AİLENİZİN,ÜLKENİZİN SAĞLIKLI GELECEĞİ İÇİN...
People
15
2) Uzman (acilde)
21.09.2018 15:04:55
Aciller perişan halde.herkes üzerimize geliyor.hasta hakları var ama çalışan hakkı yok.
People
12
3) Hercai (Hemşire)
21.09.2018 14:05:20
Çözüm Uzmanı....... arkadaşım, siz beni güldürdünüz Allah(c.c)da sizi güldürsün..........
People
20
4) Halit (Hekim)
21.09.2018 12:22:04
Paso-hastane gelsin, kartı olmayan içeri alınmasın, cezayi ehliyeti olan 3 ay acillerden uzak kalsın.. Çok önemli bir şey olursa da bir köşede ölürken düşünür yaptığı yanlışı..
Ama işte doktor olunca da kıyamıyorsun şu sevimli magandalara hemen iyileştiriveriyorsun yaratık da olsalar...
People
18
5) Dr (Dr)
21.09.2018 12:00:50
Kocaeli’nde eşine muayenesiz ilaç yazılmadığı için baltayla Aile Sağlığı Merkezi basan şahıs, doktorun kapısını baltayla kırdı, hasta başı monitörünü parçaladi. MMALESEF NE ULUSAL BASINDA NE DE MEDİMAGAZİNDE GORDUM BU HABERİ.
People
18
6) çözüm uzmanı (fizyoterapist)
21.09.2018 11:12:27
Yaa şöyle bi çözüm üretsek
Türkiye genelinde başvuran hastalarımıza sıramatik yanlarında zilli butonlar dağıtalım
Şiddet uygulamak isteyen hasta veya yakını o sağlık çalışanının karşısında butona bassın. Bu sesi duyan sağlık personelide ayağa kalkıp hastanın karşısında kendini tokatlamaya başlasın.
Böylece hem hasta veya yakını sağlik çalışanını dövme zahmetinden kurtarmış olurken, hemde sağlikta şiddeti cüzi bi miktara önlemiş oluruz
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)