PERDE ARKASINDAKİLER

Tüm Perde Arkasındakiler

  • Önder Mumcuoğlu
  • Perde Arkasındakiler Köşemizin  bu haftaki konuğu Bilim İlaç'dan ürün müdürü Önder Mumcuoğlu

29 Mart 2013, Cuma

Öncelikle sizi tanımak isteriz, kısaca kendinizden bahseder misiniz?

 

Adım, Önder Mumcuoğlu, 1979 İzmir doğumluyum. Celal Bayar Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Evliyim, Dünya adında dört yaşında bir çocuk babasıyım. Boş zamanlarımda resim yapmaktan, basketbol ve satranç oynamaktan hoşlanıyorum.

 

     Bilim İlaç’ta çalışmaya ne zaman başladınız?

 

Bilim İlaç’ta 2003 yılında İzmir’de tıbbi tanıtım sorumlusu olarak çalışmaya başladım. 2007 yılında “marketing trainee” olarak atanıp İstanbul’a yerleştim. Aynı yıl “product manager”, 2010 yılından bu yana da “senior product manager” olarak görevime devam etmekteyim.

 

      Ürünlerinizin pazardaki yeri hakkında neler söylemek istersiniz?

 

Sorumluluğumda şu an üç ürün bulunuyor. Proton pompa inhibitörü grubundan rabeprazol etkin maddeli RANEKS,  üç yıldır pazarda yer alıyor. Reçete ve ciroda pazarında ikinci sırada bulunuyor. Antitussif şurup pazarında yer alan levodropropizin etkin maddeli LAVENİL, yaklaşık 1,5 yıldır çalışılmasına rağmen pazarda reçete ve satış rakamlarında ikinci sırada bulunuyor. 2013 yılında lansmanını yaptığımız motilite düzenleyici trimebutin etkin maddeli PURİDAT FORT ise daha çok yeni bir ürün. Bu üç üründe de hedefim, kendi pazarlarında lider olmaktır.

 

   Sektörün şu anki durumunu nasıl buluyorsunuz, çok kısa olarak anlatabilir misiniz?

 

On yıldır ilaç sektöründe çalışıyorum. Faaliyet gösteren firmaların sayısı ile birlikte ilaç sayısı ve mümessil sayısı, dolayısıyla rekabet her geçen gün artıyor. Hekime temas edebilmek gittikçe zorlaşıyor. Son beş yıldır en fazla büyüyen ilaç firması olarak; TL ve kutu satışında üçüncü, doktor reçetesine girme bakımından ise ikinci olarak 2012 yılını tamamladık. Bu büyümeyi; üretim tesislerimizle, insan kaynaklarımızla, araştırma-geliştirme yatırımlarımızla ve ihracat gücümüzle sağlıyoruz. Elli ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracatımız 2012 yılında 30 milyon dolara ulaştı. 2014 yılı sonuna kadar en fazla ihracat yapan yerli ilaç üreticisi olmayı hedefliyoruz. Bilim İlaç olarak, ülkemizin ekonomisine ve istihdamına da önemli katkılar sağlıyoruz.  Böyle bir firmada çalışıyor olmaktan mutluluk duyuyorum.  

 

 

      Hayatınızdan bir “keşke” bir de “iyi ki” dediğiniz iki olay?

 

“Keşke” diyebileceğim bir olay hatırlamıyorum, ama “iyi ki” diyebileceğim çok şey sayabilirim. Funda gibi bir eşim, Dünya gibi bir oğlum, Bilim İlaç gibi köklü ve güçlü bir ailem olduğu için çok mutluyum.

 

      Yaşam felsefeniz nedir? Önder’in hayata bakış açısı nasıldır?

 

Yaşam felsefem, “Başarılamayacak hiçbir şey yoktur.” İnsanın içindeki sonsuz enerji, her istediğini her hayalini gerçekleştirebilecek potansiyeli barındırır. Bu yüzden hayata bakış açım,  pozitif pencereden bakarak, yapabileceğimin en iyisini yapmaktır.

 

      Sosyal medyayı kullanıyor musunuz, avantajları ve dezavantajları nedir sizce?

 

Sosyal medyayı mümkün olduğunca kullanmaya çalışıyorum. En büyük avantajı, herkes için eşit fırsatlar sunabilmesi. Eğer yaratıcı ve farklı iseniz, milyonları peşinizden sürükleyebilir, bir anda herkesin konuştuğu kişi olabilirsiniz. Dezavantajı ise bilginin çok hızlı yayılması, bu yüzden kontrol edilebilmesi çok zor bir alan olmasıdır.

 

 

 

      Kendinizi üç kelime ile nasıl tanımlarsınız?

 

Yaratıcı, pozitif ve soğukkanlı.

 

    Son okumuş olduğunuz kitap ve sizde bıraktığı etkiler?

 

Robert B. Cialdini’nin kaleminden “İknanın Psikolojisi…” İnsanların, hiç farkettirmeden psikolojik aldatma teknikleri kullanılarak nasıl ikna edildikleri ele alınmış. Kitap, bilimsel ve akıcı bir dille yazılmış. Yer yer alıntılar, izinli resimler kullanılmış. Alanında uzman bir üniversite hocasının kaleminden yazılan okunması gerekli bir kitap.

 

  Kendinizi hangi film/dizi/kitap karakteriyle özdeşleştirirsiniz?

 

Sherlock Holmes ile çok benzediğimi söyleyebilirim. Onun kadar olamasam da, olaylar ve insanlarla ilgili gözlem yapmayı, incelemeyi çok seviyorum.

SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer