Sağlık çalışanlarına diyabet eğitimi verildi
Enjeksiyon uygulamaları ve bunun diyabet tedavisindeki önemi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla hayata geçirilen "Diyabeti Birlikte Yönetelim" projesi kapsamında sağlık çalışanlarına eğitim verildi.
05 Şubat 2018 -

İSTANBUL-Diyabet Hemşireleri Derneği'nden yapılan açıklamaya göre, eğitime, 50 diyabet hemşiresi katıldı. Eğitimde, Diyabet Hemşireleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Nermin Olgun ve psikolog Dilara Karşıdağ, katılımcılara Martha Funnell tarafından geliştirilen "Diyabetli Bireyin Güçlendirilmesi" metoduyla sağlık çalışanlarının diyabetli bireylere yaklaşımı, hastaların ancak birey ve sağlık çalışanı iş birliği ve motivasyonu ile kontrol altına alınabilecekleri, hastaların diyabetlerini nasıl etkin biçimde yönetecekleri anlatıldı.

Olgun, diyabet yönetiminde pek çok tıp uzmanlık alanının birlikte çalışması ve özellikle enjeksiyon teknikleri açısından ortak bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

"Etkin diyabet yönetiminin temelinde multidisipliner bir yaklaşım olmalı, diyabetli bireyin de dahil edildiği ve tüm uzmanlıkların iş birliği içerisinde hareket ettiği bir tedavi yaklaşımı diyabet yönetiminde bizi başarıya yaklaştıran bir süreç. Farklı uzmanlık alanlarının iş birliğinin yanında diyabetli birey-sağlık çalışanı iş birliği de oldukça önemli. Diyabet yönetimi, bireyin fizyolojik ve psikolojik tüm durumlarının dahil olduğu bir süreç, o yüzden bireyin motivasyonundan yaptığı spora, beslenmesine kadar her ayrıntı, diyabeti etkileyebiliyor. Diyabetli birey, kendinin farkında olmalı ve sağlık çalışanları ile iş birliği içinde olmalı. Bu bağlamda, diyabetli her birey istinasız, Sağlık Bakanlığı'nın da birebir desteklediği ve diyabet tedavisinin etkin yönetilmesinde önemli rol üstlenen Hasta Okulları'na gitmeli ve diyabetini nasıl yönetebileceği konusunda yüksek bir farkındalığa erişmeli."

Psikolog Karşıdağ da kişisel disiplin ne kadar içselleştirilebilirse bu sağlık durumunun da o ölçüde başarılı yönetileceğini anlattı. Diyabetli kişinin, kendine has motivasyonlarını fark ettiğinde, hayat tarzına, tüketim alışkanlıklarına ve sağlık durumuna uyumlu yön verebildiğinde diyabetle birlikte yaşamasının mümkün hale geldiğini aktaran Karşıdağ, "Diyabet yönetiminde bu denli mühim olan sağlık çalışanı-diyabetli birey ilişkisinin yapıcı ve sağlıklı bir iş birliğine dönüştürülmesinde farklı uzmanlıkların birlikteliği de çok kıymetli." ifadelerini kullandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA