Diyetisyen hastalarına örnek olmak için 50 kilo verdi
Üniversite son sınıftayken staj başvurularından kiloları nedeniyle olumsuz yanıt alan diyetisyen Meltem Baburcan, bir buçuk yılda 50 kilo vererek, kilo sorunu olan hastalarına örnek oldu.
Diyetisyen hastalarına örnek olmak için 50 kilo verdi
17 Mart 2017 -

Aksaray'da, yaptığı işle görünümünün tutarlı olması için bir buçuk yılda 110 kilodan 60 kiloya düşen diyetisyen Meltem Baburcan, fazla kilolarından kurtulmak için kendisine gelen hastalara kısa sürede neler başarabileceklerini tecrübesi ile gösteriyor.

Çocukluğundan beri obezite sorunu yaşayan Baburcan (25), 2010 yılında İstanbul Arel Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandı.

Üniversite 4. sınıfta bölümüyle ilgili staj yapmak için başvurduğu birçok yerden kilolarından ötürü olumsuz yanıt alan Baburcan, zayıflama kararı aldı. Bir buçuk yılda 50 kilo vermeyi başaran Baburcan, 2 yıldır diyetisyen olarak çalıştığı özel bir hastanede kilo sorunu yaşayan hastaları motive etmek için örnek olarak kendisini gösteriyor.

"Meslektaşlarınız bile ön yargı ile yaklaşıyor"

Baburcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Görsel olarak inandırıcı olmayınca kendi meslektaşlarınız bile size ön yargı ile yaklaşıyor. Bu ön yargıyı kırmak istedim. Değişen şey sadece benim görüntüm. Düşüncelerim, beynim, bilgilerim aynı. Sadece görüntümün değişmesi bile insanlar üzerinde çok büyük fark yarattı." diye konuştu.

Kendisi gibi kilo sorunu yaşayan hastaların psikolojisini çok iyi anladığını vurgulayan Baburcan, şöyle devam etti:

"Hastalarımla ilgilenirken onları daha iyi anladığımı düşünüyorum. Çünkü ben obezitenin çocukluğunu, ergenliğini, yetişkinliğini, her halini biliyorum. Hastalarımın yaşadığı hayal kırıklıklarını çok net anlayabiliyorum."

"Hangi diyet uygunsa onu tavsiye ediyor"

Hastalardan Sefa Bilgilioğlu da daha önce kilo problemi yaşadığını ve Baburcan'la tanıştıktan sonra zayıflamaya başladığını dile getirerek, şöyle dedi:

"Meltem Hanım daha önce ciddi anlamda kiloluymuş. Onun bu sorunu yenmeyi başardığını odasının duvarlarına astığı fotoğraflardan gördük. Bizi daha iyi anlayacağını düşündük. İnsanlarda diyet, rejim denildiği zaman ister istemez bir korku oluşuyor. Meltem Hanım bunu daha önce başarmış bir insan olarak bizi daha iyi anlıyor. Ben 2 aydır geliyorum ve ciddi anlamda kilo verdim, vermeye de devam ediyorum. Ezber diyetlerden çok, bize hangi diyet uygunsa onu tavsiye ediyor."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Erol (Yayla)
20.03.2017 15:20:35
Kutlarım. Kalori kısıtlı diyetle kilo vermek zordur ama asıl zor olan bu verilen kiloyu fazlasıyla geri almamaktır. Bir çok farklı diyet yöntemi olsa da, hepsinde de istisnasız diyet+egzersizle verilen kilo çok az kişi dışında genellikle fazlasıyla alınır (çok az kişi zayıf kalmayı başarır). Egzersize de çok güvenmeyin, sadece egzersizle 1,5 kilo vermek için en az 15 hafta egzersiz yapmalısınız(15 hafta-1 yıl). Önemli olan sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, zararlı alışkanlıklardan uzak durmaktır. Bu şekilde fit kalabilirsiniz.
People
14
2) DrMert (Diş hekimi)
17.03.2017 15:32:45
Güler misin ağlar misin buna ya?! Obez diyetisyen kilo veriyor, haber oluyor!!! :))) e bir zahmet yanı! ağzı kokan, dişleri sararmış, çürükleri bol, disetleri kanayan diş hekiminin tedavi olması gibi...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA