Feci kaza öncesi böyle uyarmış: Çok yorgunuz bizi göndermeyin
İzmir’de geçen pazartesi günü 112 Acil Servis ekibinin hasta naklinden dönüşünde paramedik Esma Başkurt’un ölümüyle sonuçlanan kazada, ambulans sürücüsü 24 yaşındaki Hazal Meral’in, Şakran ile Torbalı arasındaki 110 kilometrelik mesafeyi gidip dönmek zorunda kalacakları hasta nakli öncesinde 112 Komuta Merkezi’ne “Bugün çok yorulduk. Bizi oraya göndermeyin” dediği ortaya çıktı
Feci kaza öncesi böyle uyarmış: Çok yorgunuz bizi göndermeyin
04 Mayıs 2018 - Hürriyet

ağlık camiasında büyük üzüntüye neden olan İzmir’deki kaza, geçen pazartesi sabaha karşı saat 03.22’de meydana geldi. 24 yaşındaki Hazal Meral’in kullandığı ambulans, İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde bir kamyona arkadan çarptı. Çarpmanın etkisiyle sürücü Meral ve Sema Öksüz araçtan fırladı. Sağ tarafta oturan 24 yaşındaki Esma Başkurt ise hayatını kaybetti. Meral, 112 Acil Servis Komuta Merkezi’ni arayarak yardım istedi. İhbar üzerine gelen sağlık çalışanları, meslektaşlarına ilk müdahaleyi yaptı.

‘SİZDEN BAŞKA GİDECEK KİMSE YOK’

Gazete Habertürk'ten Mert Neşet Muslu'nun haberine göre, kamyona arkadan çarpan ambulansın sürücüsü Hazal Meral’in, Şakran ile Torbalı arasındaki 110 kilometrelik mesafeyi gidip dönmek zorunda kalacakları hasta nakli öncesinde 112 Komuta Merkezi ile görüşerek, “Bugün çok yorulduk. Bizi oraya göndermeyin” dediği ortaya çıktı. Meral’in tüm ısrarlarına rağmen komutadaki kişinin “Sizden başka gidecek kimse yok” diyerek ambulansın yola çıkmasını istediği öğrenildi.

SON FOTOĞRAF

Kazada yaşamını yitiren Esma Başkurt ile yaralanan Hazal Meral ve Sema Öksüz’ün gün boyunca 15’e yakın vakaya gittiği belirtildi. 3 genç kadından oluşan ekibin, kazadan saatler önce gittikleri Çiğli Eğitim Bölge Hastanesi’nde çektikleri son fotoğraflarını sosyal medyada paylaştıkları görüldü.

Türk Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Yönetimi adına konuşan Murat Kazan, 112 ambulanslarının gereksiz yere üst üste hasta sevkine gönderildiğini söyleyerek, bu durumun devam etmesi halinde yeni kazaların yaşanabileceği uyarısında bulundu. Kazan, şunları dedi:

“Yönetimdeki arkadaşlarımız, kazada yaralananları da ziyaret etti. Hazal, onlarla olan konuşmasında da komuta merkezine ‘çok yorgun olduklarını ve vakaya gitmek istemediklerini’ söylemiş.

112 ambulansları gereksiz yere hasta sevkine gönderiliyor. Gün içerisinde bir istasyon hiç sevke gitmezken, başka bir istasyon günde 7-8 sevke gitmek zorunda kalabiliyor. 112, gereksiz hasta sevkleri nedeniyle, amacı dışında kullanılıyor. Üst üste sevklere giden arkadaşlarımız, çok yorgun olmalarına rağmen mesailerine devam etmek zorunda kalıyor.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
29
1) Başak Dönmez (Çalışmıyor)
15.05.2018 20:33:05
Ben doktor değilim ve çalışma saatleri hakkında planlı bir bilgim yok. Fakat hem kendi hem de eşimin sağlık sorunları için sık sık değişik hastanelerde zaman geçiriyoruz.Oralarda gerek acillerde gerekse polikliniklerde doktorların ve diğer sağlık personelinin nasıl durup dinlenmeden koşuşturduğunu gözlerimle görüyorum. Acilin önünde beklerken ambulans personelinin nasıl ard arda çağrılara gittiklerini, çaylarını, sandviçlerini nasıl bir ısırık almışken bırakıp ambulansa atlayıp vakaya gittiklerini, gece acilde bir doktorun akşam yemeğini geceyarısı saat 3'te yediğini, yani o saate kadar kahvaltıdan sonra bir şey yemediğini gözlerimle gördüm. Tıp kolay bir meslek değil. Allah sağlık personelimize güç kuvvet versin.
People
34
2) Dr Krizantem (Dr)
08.05.2018 18:50:19
Avrupa’da Doktoru v hemşireyi 12 saat üstü çalıştırmak yasak. O da bizdeki gibi makine gibi kullanarak değil, yemeğini yiyerek, bir saat dinlenerek çalışıyorlar. Att dediğiniz adamlar mükemmel hasta bakıyor, neredeyse teşhis koyuyorlar getirdiklerind. Hastayı mükemmel sorguluyorlar. Hasta ile ilgilenebiliyorlar yani. Bir hastayı alırken diğrine yola çıkma dertleri yok. Kaza yapamazlar. Yani öyle saldırı falan da olmaz buralarda. Olursa güvenlilk güçleri ve adalet saldırganlardan kan alır. Devlet de özel de sanırım attyi 6 saatten fazla çalıştıramaz. Bu insanlar yok yere ölmüş, lütfen dava açın. Binlerce kişi işsiz ama eleman alınmıyor, örneğin ambulans şoförü, hemşire alınmıyor, öğretmen alınmıyor, mühendis alınmıyor. Kpss ye sokuluyor bu insanlar bu kadar ihtiyaç varken neden? Özel hastaneler peşleş çekmek için mi elemanı? Para vermemek için mi? bir elemana üç dört kişilik iş yaptırılıyor. Lütfen dava açın. Bu bir iş cinayetidir.
People
51
3) Dr.Cevdett (Cerrah)
08.05.2018 15:35:48
3 tane gencecik kız çocuğu gecenin 03:22'sinde üstelik yorgun-argın hangi akla hizmet ambulansla acil göreve gönderilir ey akıl sahipleri!!!Sağlıkta bu kadar şiddet kavga gürültü varken bu gencecik çocukları bu zorlu göreve göndermek nasıl bir aymazlıktır. Bu olayın sorumluları vicdanlarında bu yükü nasıl taşırlar bilemiyorum..
People
64
4) Aile Hekimi (Aile Hekimi)
08.05.2018 11:59:14
Yıllarca hastane acilinde çalıştım.Ambulansın arkasında acil hasta varken ve hasta yakınları da agresifken 40 yıllık erkek şoförlerin eli ayağına dolaşıyordu.Hangi akıl 18-20 yaşındaki kız çocuklarına ambulans sürdürüyor.Yıllardır bunu söylüyorum ama dinleyen yok.
People
30
5) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
08.05.2018 00:18:25
işin Tek Güzel tarafı ::: Merhum Rahmetli Kardeşimizin Bu Sahte Dünyadan Kurtulmuş Olması...

Mekanı Cennet Olsun...
People
39
6) Salih can (Doktor)
07.05.2018 18:23:50
Ayda 7 tane 24 saat nöbet tutup geriye kalan 23 gün evde tatil yapmayı seçen arkadaşlar ve buna izin veren idare olduğu sürece malesef bu olaylar yaşanmaya devam edecektir, 24 saat nöbetler yasaklanmalı,
nöbette uyuma olmamalı.
People
46
7) drvildan (uzm dr)
07.05.2018 09:35:26
mecburi hizmette 2.5 yıl noktada 1.5 yıl da komuta da çalışmış bir hekimim. Eğer hasta acil bir vaka değilse ki o kadar uzağa gidilecekse bu acil bir vaka değil hasta naklidir diye düşünüyorum. 15 vaka yapan arkadaşlara değil daha az vaka yapan bir noktaya verilebilirdi. Acil vakalarda zaten en yakına vermelidir. ama nakiller bekleyebilir ve bu arkadaşlardan biraz daha uzak bir noktaya verilebilir.
People
45
8) Nurse (Nurse)
06.05.2018 23:43:45
Simdi bu arkadaslar " yorgunuz" dedikleri icin goreve gonderilmeseydi ve o hasta vefat etseydi sağlikta skandal olarak basligi cakarlardi hic acimadannn...yani su isteniyor once canan sonra can, herkes ve tum yoneticiler iyi biliyorki once can sonra canandir.yorgun halsiz bitkin bir personeli sen goreve gonder, sonrada 4*4 luk hizmet bekle...Turkiyede saglik calisanlarinin sorunlari adina yazilacak cizilecek o kadarrr cok sey var ki..biz burdan yaziyoruz , sesimizi duyan olurmu acaba.geliyor bakalim bir 12 mayis hemsireler gunu daha....
People
37
9) medlineserkan (Ambulans sürücüsü)
05.05.2018 22:54:29
Genç ve tecrübesiz kişileri zorla ambulans direksiyonuna oturtursanız bu üzücü sonuçlar devam edecektir.
People
31
10) ismail yk (dr)
05.05.2018 17:58:14
Ambulans şoförlüğü en az kamyon şoförlüğü kadar zor,tecrübe ve dayanıklılık gerektiren bi iştir.Ekonomik endişelerle çakma ambulans şoförleri devşirilirse,bunlar bide gencecik ve bayan olursa olacağı bu..Sözün özü budur,gerisi laf-ı güzaf..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori