Hekim dışı sağlık personeline yüzde 20 zam yapılırken, doktorların maaşları düşürüldü mü?
Gelecek yılın Ocak ayından itibaren hekimler dışındaki sağlık çalışanlarına ödenecek olan zam, tartışmaları da beraberinde getirdi. Hastanenin döner sermayesinden karşılanacak olan bu zammın hekimlerin maaşının düşmesine yol açacağı yönünde düşünenler ile olumsuz bir etkisi olmayacağını savunanlar arasındaki tartışma ise durulacağa benzemiyor. Bakanlıklar ise henüz konuya ilişkin açıklama yapmadı.
Hekim dışı sağlık personeline yüzde 20 zam yapılırken, doktorların maaşları düşürüldü mü?
01 Eylül 2021 14:40 - KARAR

Resmi Gazete'de 25 Ağustos 2021 tarihli Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan "2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme" kapsamında hekimler dışındaki sağlık çalışanlarının hastanelerin döner sermayelerinden aldığı sabit ek ödeme payı yüzde 20 arttı. Bu kararla beraber yeni bir tartışma da gündeme geldi: Hekimlerin döner sermayeden aldığı pay azalacak mı?

BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk'ün haberine göre; önümüzdeki aydan itibaren hekimler dışındaki sağlık çalışanlarının yaklaşık 400 ila 420 TL arasında zam alması bekleniyor. Sağlık uzmanları, bu zammın hastanelerin döner sermayesi tarafından karşılanması durumunda doktorların döner sermayeden aldığı payın azalacağını savunuyor. Ancak Sağlık-Sen bu ihtimali reddediyor. Bakanlıklardan ise konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmış değil.

Sağlık çalışanlarının maaşı; merkezi sağlık bütçesinden karşılanan bir sabit maaş ve çalışılan hastanenin döner sermayesinden karşılanan biri sabit ek ödeme diğeri ise performans sistemine bağlı ikinci ödeme olarak üç temel kalemden oluşuyor. Toplu sözleşme kapsamında hekim dışı sağlık personeline yapılan zam ise hastanelerin döner sermaye gelirinden karşılanan sabit ek ödemeyi kapsıyor.

"Hekimlerin maaşlarının azalması anlamına geliyor"

Konuya ilişkin konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Kazım Doğan Eroğulları da diğer sağlık emekçilerine verilen yüzde 20 zammın yetersiz olduğunu belirterek "Ama döner sermayeden karşılanacağı anlaşılan bu zam, hekimlerin döner sermayeden alacağı pastanın küçülmesi ve maaşlarının azalması anlamına geliyor" dedi.

"Hekimin döner sermayesinde 2-3 bin TL düşüş"

Sağlık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Menderes Özer' göre de bu değişiklik bir hastanede çalışan hemşirenin 400 TL zam alması anlamına gelirken, aynı hastanede çalışan hekimin ise döner sermaye gelirinin 2-3 bin TL azalması anlamına gelebilir.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ise bu iddiaları reddediyor: Hekim dışı personele toplu sözleşmeden kaynaklı ek ödeme zammı, kamuda çalışan hiçbir hekim arkadaşımızın gelirlerinde bir eksilmeye sebep olmayacak.

Hastaneler döner sermaye gelirlerinin yaklaşık yüzde 46'sını personele maaş olarak dağıtırken, yüzde 54'ünü ise hastanenin diğer giderleri için harcıyor. Sağlık çalışanlarının maaşı ise; merkezi sağlık bütçesinden karşılanan bir sabit maaş ve çalışılan hastanenin döner sermayesinden karşılanan biri sabit ek ödeme diğeri ise performans sistemine bağlı ikinci ödeme olarak üç temel kalemden oluşuyor.

'Daha adil bir ek ödeme yönetmeliği gerekiyor"

Menderes Özer, bu zammın doktor maaşlarını nasıl etkileyeceği konusunda kendi görev yaptığı hastaneden yola çıkarak şöyle bir hesaplama sundu:

"1000 sağlık personeli bulunan bir hastanede yüzde 20 zam ile birlikte hekim dışı personelin maaşı 400 TL civarında artarsa, bu rakam vergisiyle birlikte hastanenin döner sermayesine 600 bin TL eksi olarak yansır. Hastanenin döner sermayesinden azalan 600 bin TL, o döner sermayeden pay alan her doktor için en az 2-3 bin TL kayıp anlamına gelecektir."

Bu zammın bazı hastanelerde hekimlerin döner sermayeden hiç pay alamamasına da yol açabileceğini savunan Özer'e "Hastanenin gelirinden bağımsız, daha adil bir ek ödeme yönetmeliği gerekiyor. O zaman bu zam, döner sermayeyi ve hekimleri olumsuz etkilemezdi" dedi.

"Doktorların payı döner sermayeden değil diğer giderlerden"

Durmuş toplu sözleşme görüşmelerinde masaya getirdikleri bu zam teklifini, doktorların maaşı etkilenmeyecek şekilde hazırladıklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

"Evet, bu zam döner sermaye bütçesinden dağıtılacak ama hali hazırda çalışanlara ayrılan paydan değil, 'diğer giderler' kısmından karşılanacak. Dolayısıyla, hiçbir çalışanın cebinden bir kuruş paranın eksilmesine neden olmayacak. Öbür türlü doktorların cebinden çok ciddi manada bir gelir kaybı söz konusu olurdu.

Bugün doktorların kamuda çok yüksek maaş aldığı algısı var ama hakikatte böyle değil. O yüzden biz bu düzenlemede zaten geliri düşmüş olan uzman hekimlerin parasını daha da düşürecek bir yol değil, onların gelirlerine hiç dokunmadan diğer sağlık çalışanlarının gelirlerini bir nebze olsun artırabilmenin gayretinde olduk."

"Döner sermaye dışında karşılanması mümkün değil"

Fakat, Menderes Özer'e göre bu zammın yüzde 54'lük kısmını oluşturan döner sermaye payından karşılanması yasal olarak mümkün değil.

Özer, "375 sayılı KHK'ya göre ek ödemeler döner sermaye bütçesinin yüzde 46,5 kısmından mahsup edilmektedir. Bunun dışında bir kalemden ya da bütçeden ödenmesini gerektirecek bir yasal düzenleme mevcut değildir" diyor.

Toplu sözleşmenin ilgili maddesi, ek ödemeye yapılan yüzde 20 zammın 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye göre uygulanacağını söylüyor.

"Hükümet açıklama yapmazsa hekimlerin ek ödemesi düşecek"

(TTB) Merkez Konsey Üyesi Kazım Doğan Eroğulları'na göre hükümet bu yönde bir açıklama yapmadıkça, zammın döner sermayeden karşılanacağını varsaymak gerekiyor: Ek ödemeler, hastanelerin döner sermayesinden ödenir. Dolayısıyla hükümet 'Hayır, biz bunu merkezi bütçeden ödeyeceğiz' şeklinde bir açıklama yapmazsa, hekimlerin aldıkları ek ödeme düşecek.

Sağlık uzmanları, sağlık çalışanları arasında adil ve çalışma barışını koruyan bir ödeme sisteminin zaten olmadığını söylüyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
13
1) Mserdar (Emekli op.dr)
10.09.2021 20:45:59
Mühendis arkadaşı sağlık camiası ile hiç ilgisi olmamasına rağmen(mühendis,artık ne mühendisi ise onu bilmiyoruz,hastanede çalıştıgı için kendisini sağlık camiasına ait hissetmesi normal olmasa gerek, ben adliyede çalıssam kendimi hakim gibi hissetmem)bir kalp cerrahi, pediatri,ortopedi,beyin cerrahisi prof dr u ile mukayese etmesi ama onlar çok alıyor demesine hayret ediyorum o 3-5 hoca olduğu için o fakülte doktor yetiştiriyor,uzmanlık eğitimi veriyor, hasta muayene oluyor,ameliyatlar hoca ya da uzman doktor olmadan yapılmıyor, o çok alıyor dediğin 3-5 hoca olmasa,uzman dr lar olmasa o hastanelerde geri kalanlar sadece bahçede top oynar.
People
23
2) Mserdar (Emekli op dr)
10.09.2021 16:40:21
1.Adam mühendisim diyor,covid parası az aldım diyor aslında hiç almamam gerekiyordu.2.Öğretim üyeleri 20 bin aldı diyor,öğretim üyesi dediği prof.ben uzman dr. um kendimi hiç bir zaman doçentlerle kıyaslamadım değil ki profla,mühendis nasıl kendini prof ile kıyaslar.3.Aile hekimi 20 bin alıyormuş nereden biliyorsun yanlış bilği, özür dileyecekmisin4.Uzman dr toplam 9-9,5 alıyorum diyor hayır sen 20 alıyorsun diyor sizce kim doğru söylüyor Döner sermaye sadece döner sermayeye direkt katkısı olana berilmelidir.
People
51
3) mikrobio (hekim)
10.09.2021 15:07:44
cenk mert (mühendis) kardeşim kafa karıştırmaya laf kalabalığına gerek yok.Emekliliğe yansıyan temel maaşım 5.300TL(1/4 uzman hekim).PDC fazlası olduğumuz hastanelerde zaten maaş artı sabit ek ödemeye talim ediyorduk.Pandemi başlangıcında ek ödeme katsayımız düşürüldü PDC mağduriyetine ek olarak.Pandemide belki değerimiz anlaşılır dedik ama oda olmadı.Rutin işimize ek 24 saat esaslı PCR nöbeti tutuyoruz hani balon gibi şişirilen tavan ek ödeme varya tavan farkı 550TL yattı.Bunlar şimdi 2-3K kesintisi eklendi sonuç olarak Ocak ayından itibaren hekimlerin büyük çoğunluğunun alacağı toplam para maaş+sabit olacak.Anlaşılan sen bundan mutlu olmuşsun mutlu olmaya devam et.Hocaları örnek vermişsin inan bilmiyorum ne aldıklarını bizdeki durum bundan ibaret.Gereksiz tartışma ile insanları yormayalım dediğim gibi çözüm tüm sağlık çalışanları için sabit ek ödemenin maaşa eklenerek genel bütçeden ödenmesidir.
People
17
4) cenk mert (mühendis)
10.09.2021 14:16:43
mikrobio (hekim) kardeşim, bizde tek maaş olsun emekliliğe yansısın diye mücadele veriyoruz ama ben üniversite hastanesindeyim biz sadece bir kez covid parası gördük bizde covid çalışan çalışmayan tüm hastane öğretim üyelerleri ayda 20.000 üç ayda 60.000 lira covid parası alırken biz üç ayda toplam 1000 lira zor aldık.... bu mu adalet böyle gelir adaletsizliği olur mu geçtim artık maaş performans döner. tabiki hekimlerimiz, diğer sağlık personelinden daha fazla maaş alacak boru değil tıp okuyo üstüne uzmanlık ama bir taraf 330 lira alırken diğerinin 20.000 lira alması kabul edilemez sonra kimse sağlıkta birlik beraberlik sağlık camiası falan demesin. zerre kadar saygı duymuyorum bu öğretim üyesi hocalara..
gelelim maaş konusuna performansa hiç değinmemişsiniz maaşınızı düşük göstererek algı yapmaya çalışmışsınız en kötü aile hekimlerinin bile 20 den aşağı kazanmadığı bir sistemde mikrobiyoloji uzmanı bir hekime bu rakamları yazmak yakışmıyor.. ben yazayım performansımı 270 lira.. yani aynı gemide falan değiliz gemide olan sadece biziz siz başka bir yerdesiniz göremiyoruz o kadar uzaktasınız ki. yani diyeceğim bizi her ay en az 3 e 5 e katlayan maaşlarınızla burada maduru oynayamazsınız.. çok şükür devlette buna bir dur dedi devamını da bekliyoruz.. saygılarımla...
People
70
5) mikrobio (hekim)
09.09.2021 14:50:47
cenk mert (mühendis) amma boş lakırdı yapmışsın.Hiç bir hekim sağlık çalışanlarının gelirinin 400 TL artmasına karşı çıkmıyor çok daha fazla artmalıdır.Yanlış şurada onların gelirini 400TL arttırayım derken hekimlerin gelirinin 2-3 bin TL düşmesinde.Çözüm tüm çalışanlarının sabit ek ödemelerinin maaşlarına eklenerek genel bütçeden karşılanması.Sanırım hekim ve sağlık çalışanlarının emekliliğe yansıyan temel ücretlerinden haberin yok.

Bü gün bu düzenleme ile hekimlerin çok büyük çoğunluğu toplam geliri maaş artı sabit ek ödeme maksimum 9 bin TL oldu haberin var mı? Hekime verilecek toplam gelir bu ise kaldırın döneri vs.tek kalemde maaş olarak verin hiç olmazsa toplam gelir emekliliğe yansır.
People
21
6) Uzman Hekim (Doktor)
08.09.2021 09:33:47
Ortada anayasanın eşitlik ilkesine karşı alınmış bir karar var. Aynı kurumda çalışanların arasında ayrımcılık söz konusudur. Mahkemeden döner bence. Denge Tazninatına karşılık gelen sabit ek ödemelerde yapılacak artışlar tüm çalışanlara yönelik olmalıdır, doktorlar hariç tüm çalışanların sabit ek ödemelerine zam yapılamaz. yapılırsa dava açılırsa kesin iptal olur. Tabipler odasından hiç ses yok hayırdır arkadaşlar sizler hekim değil misiniz? Şimdi yoksanız ne zaman sesiniz çıkacak ki, tüzüğünüz programınızda hekimlerin özlük haklarını savunmak yok mu acaba, sendikalar zaten doktorları silmiş durumda sizde silerseniz. yapılacak tek şey var, tüm hekimlerin 3 gün içinde sendikalardan ve tabipler odasından ayrılmalarıdır. onbinlerce hekim 3 günde bu dernek ve sendikalardan ayrılsın inanın maaşımızda ek ödemelerimizde artar. DENEMESİ BEDAVA...
People
13
7) Dohtur (Dr)
07.09.2021 21:56:23
Sağlık sistemindeki hasta yararına olan konfor doktor- performans uzerinden yürüyor. Zavallı biz doktorlar üç kuruş fazla alabilelim diye ... gibi çalışıyoruz gece gündüz. Millet 30 gün tatil yaparken biz tatil bile yapmıyoruz. Tatillerimiz birikti kac senedir. Kullanmadigimiz ve yanan tatiller cogumuzun 200 günü aşmıştır belki.Eh yorulduk artık, biz de biraz yata yata çalışalım. Sağolasın sendikalar, sağolasın bakanlık.
People
19
8) Mserdar (emekli op.dr)
07.09.2021 15:23:56
Uzman dr.ların gelirlerini Ocak 2022 den sonra katsayı artışı yolu ile,gerekse hastanelerin döner sermayesindeki düşüşler nedeniyle azaltılıp,uzman dr.ları maaş+sabit ek ödeme şekline getirilirse,çalışan uzman dr.ile emekli uzman dr maaşı arasında önemli bir fark kalmayacaktır,bu durumda kamuda çalışan emekliliği gelmiş,ki çok sayıda dr.bu durumdadır,yıl başından sonra çok sayıda uzman dr. emekli olacaktır.
People
19
9) Mserdar (emekli op.dr.)
07.09.2021 15:16:21
Doktorlar benim gelirimden kesip başkasına zam yapma,zam yapacaksan benim gelirimi azaltmadan mesela genel bütçeden yap diyor,buna karşılık mühendisi,vhki,çiftçisi,boş gezenin boş kalfası,bu arada bazı sağlık çalışanları bizim maaşımız az diyor,biz maaşınız çok demiyoruz ki,bizim maaşımızı azaltmadan zam yapın diyoruz.
People
7
10) Memur GSB (Memur)
07.09.2021 13:46:39
Her yerde aynı sorun, iş arkadaşlarımıza laf sokma yarışı. Sağlıkçılar en iyisini hak ediyor. Sadece maaş değil diğer özlük haklarda da. Ancak aşağıdaki yorumları okudukça, yönetenden değil birbirlerinden alarak oh oh yada kahretsin diyen bölünmüş bir kamu çalışanları oluşmuş maalesef. Saygılar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)