Sağlık çalışanlarının yüzde 80'i aldığı ücreti yetersiz buluyor
Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, "Sendika olarak yaptığımız ankete göre çalışanların yüzde 78,9’u aldığı maaş ve döner sermaye ek ödemesinin yeterli olmadığını düşünüyor" dedi.
Sağlık çalışanlarının yüzde 80'i aldığı ücreti yetersiz buluyor
13 Mart 2017 -

Resmi rakamlara göre 2015 yılında beyaz koda bildirilen şiddet vakası sayısı 11 bin 318 olduğunu belirten Yasemin Zengin, "Sadece bu resmi rakam dikkate alındığında her gün 31 sağlık çalışanı şiddete uğramaktadır. Tutuklu yargılamanın kağıt üstünde kalması, şiddet uygulayanlara hizmet alımı ile ilgili bir kısıtlama getirilmemesi ve şiddete karşı yeterince mücadele verilmemesi nedeniyle sağlıkta şiddet her geçen gün tırmanmaktadır. Sağlık çalışanları can güvenliğinden yoksun bir şekilde hizmet sunmaktadırlar" dedi.

İş yoğunluğu artıyor
"Sağlık çalışanlarının üzerindeki iş yükünün dayanılmaz bir hal almıştır" diyen Zengin, "Bir yılda muayene sayısı 22 milyon artmış, 4 Milyon 770 Bin ameliyat yapılmıştır. İş yoğunluğuna çözüm için planlı bir istihdam politikası hala yürürlüğe konmamıştır. 100 Bin kişiye düşen hekim sayısında OCED ortalaması 339 iken Türkiye’de bu sayı 179’dur. Ebe hemşire ortalamaları da farklı değildir. Böylesine bir personel açığı varken, 250 bine yakında ataması yapılamayan sağlık çalışanının olması da ayrı bir garabettir. Kadro bekleyen tüm çalışanların bu talepleri konusunda da ne yazık ki somut bir adım atılmamıştır" diye konuştu.

Aile hekimlerinin sorunları
Israrlı ve kararlı mücadelemiz sonucunda aile hekimlerindeki cumartesi nöbetlerinin kaldırılmasına rağmen şimdi de yönetmelik değişikliği ile aile hekimlerinin farklı sorunlarla başbaşa kaldığını ifade eden Zengin, şunları söyledi: "Ücretlerde kesintiler, Yeni performans kriterleri ile cezalar getirmek, cezaları arttırmak, tahsis edilen binalardan aile hekimlerinin çıkarılması ve kendilerine yeni yerler kiralamalarını istemek, yeni görevler yüklemek gibi kabul ve tahammül edilemez düzenlemeler getirilmeye çalışmaktadır. Kamuda farklı meslek grupları ile ilgili maaş artışları ve bazı tazminatların verilmesi gündeme gelirken ne yazık ki hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve talepler göz ardı edilmektedir"

Ankete göre çalışanların yüzde 80'i maaşı yetersiz buluyor
Türk Sağlık-Sen olarak yaptıkları ankete göre çalışanların yüzde 78,9’u aldığı maaş ve döner sermaye ek ödemesinin yeterli olmadığını düşündüğünü kaydeden Zengin, "Sabit ek ödemenin üzerine ne kadar performansa dayalı döner sermaye alıyorsunuz?' Sorusuna ise çalışanların yüzde 39,4’ü performansa dayalı döner sermaye almadıklarını belirtmiştir.

Yüzde 17,4’ü 0-100 TL, yüzde 16,6’sı 200-400 TL, yüzde 8’i 400-600 TL ve yüzde 7’si de 600 TL ve üzerinde performansa dayalı döner sermaye aldıklarını belirtmiştir.

Emeklilikte geçinemeyeceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 90’ın üzerindedir. Ortada böyle bir tablo varken çalışanların temel beklentisi olan ek göstergelerin yükseltilmesi, döner sermayelerin artırılarak emekliliğe yansıtılması gibi taleplere sırt dönülmesi kabul edilemezdir.

2014 yılından iktidarın vereceğiz, sarı sendikanın da sürekli müjdeler verdiği yıpranma payı ile ilgili ortada hiçbir şeyin olmaması da ayrı bir hezeyandır. Türk Sağlık-Sen olarak 2017 yılında bu konularda somut adımlar görmek istiyoruz. Sözle değil icraatla bu meselelerin kamuoyunda gündeme gelmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Fatih. Saçar (tıp doktoru)
16.03.2017 23:43:13
doktor ayıp ayıp 10000 tl üstü para Alıp meslektaşlarının aldığı 1000 tl dönere göz diktiysem gel tsm ye çalış yarı ücrete
People
2
2) doktor (doktor)
16.03.2017 01:30:27
aile hekimlerine tahsis edilen binaların KİRALARI AİLE HEKİMLERİNCE HALK SAĞLIĞI MD. DÖNER SERMAYESİNE ÖDENMEKTE OLUP İSTENEN TETKİK VE MUAYENE ÜCRETLERİNİN BELLİ KISMININ DA AKTARILDIĞI DÖNER SERMAYEDEN AİLE HEKİMLERİ HİÇ PAY ALMAMAKTADIR.Su telefon ,internet, doğal gaz ile tıbbi malzemelerden, kullanılacak ilaçlara kadar her türlü sarf malzemeleri v.b.araç gereçlerin tüm masrafları ,hatta tıbbi atık ve jeneratörlerin yakıt parası, iğneden ipliğe kadar her şey aile hekimince karşılanmakta olup bunun için aile hekimine ödenen ücretin en az 2-3 katı harcama yapmak durumunda kalınmaktadır.Kamu binasında Kamuya hizmet veren hiç bir kurumun iş yeri kirasının hizmeti veren kamu görevlisine ödetildiği bir durumun dünyada ve ülkemizde bir örneği yoktur.aile hekimine adli nöbet var, ceza var,kesinti var, ama ne kadar muayene ,aşı, izlem, yaparsa yapsın( üstelik de tek bir aile sağlığı elemanı ile ), döner sermayeden pay yok.
People
13
3) neco (sağ.mem)
14.03.2017 11:47:37
geçen yılın aynı ayına göre 100 tl eksik ek ödeme aldık. ayrıca hastane acillerinde güvenlik görevlileri hiçbir işe yaramıyor. acil cerrahi müdahale odasından hasta yakınlarını biz dışarıya çıkartıyoruz. beyaz kod ise laf olsun torba dolsun dan başka bir işe yaramıyor.
People
22
4) acilde (tabib)
14.03.2017 10:28:10
ACİLLERDE DEVAMLI ŞİDDETE UĞRUYORUZ.BEYAZ KOD VERMİYORUZ ÇÜNKÜ HİÇBİR İŞE YARAMADIĞI GİBİ BİZE FAZLADAN ZORLUKLAR ÇIKARIYOR.SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIKTA ŞİDDETİ TEŞVİK EDİCİ UYGULAMALARI BIRAKMALIDIR.ACİL PRATİSYEN HEKİM ÇOK AZ DÖNER ALMAKTADIR.DOKTORLAR ACİLLERDEN ÇIKMAK İSTEMEKTEDİR.ACİLDEN HASTA SEVKİ ÇOK ZORLAŞTIRILMIŞTIR.SAĞLIK BAKANLIĞI HİÇ BİR SORUNUMUZLA YAZMAMIZA RAĞMEN GEREKLİ İLGİYİ GÖSTERMEMEKTEDİR.
People
4
5) Deniz (dt)
13.03.2017 18:51:06
Ek Ödemesi olmayan kurumlarda çalışan binlerce mazlum var..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)