'Yaptığınız işte hata yapma lüksünüz yok'
ULUSLARARASI Hemşireler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlanan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü’nde görevli Meryem Kapancı, "Hasta ile ilgili attığınız her adımda, söylediğiniz her sözde düşünmeli, olabilecekleri öngörmeli ve tedbirlerinizi almalısınız. Çünkü yaptığınız işte hata yapma lüksünüz yok” dedi.
'Yaptığınız işte hata yapma lüksünüz yok'
13 Mayıs 2018 -

Modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florance Nightingale'in doğum günü olan 12 Mayıs günü, 1964 yılından beri Türkiye'de "Uluslararası Hemşireler Günü" olarak kutlanıyor. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü’nde görev yapan Meryem Kapancı bu gün nedeniyle yayımladığı mesajında hemşirelik mesleğinin getirdiği sorumluluklara dikkat çekti. Kapancı, "Sadece 'zarar vermeme' ilkesi bile çalışana ciddi sorumluluk yüklüyor. Bu ilkeye bağlı çalışabilmek için çok donanımlı olmak zorundasınız. Hasta ile ilgili attığınız her adımda, söylediğiniz her sözde düşünmeli, olabilecekleri öngörmeli ve tedbirlerinizi almalısınız. Çünkü yaptığınız işte hata yapma lüksünüz yok” diye konuştu.

 “ULUSLARARASI STANDARTLARDA HASTA BAKIM İLKELERİNE UYULMALI”

Kariyer hedefleri ve performansları doğrultusunda hemşirelerin yetiştirildiğini söyleyen Kapancı, “Hemşire adayları hastanemizde,uluslararası standartlarda hasta bakım ilkeleri doğrultusunda eğitim ve adaptasyon programlarına tabii tutuluyor. Bu sayede mesleki ve kişisel donanım kazanıyorlar. Özellikle yeni mezun hemşireler, eğitim ve gelişim hemşireleri, sorumlu hemşireler ve ekip liderlerinden yakın rehberlik desteği alıyor” ifadelerini kullandı.

“HASTA GÜVENLİĞİ İÇİN DAHA ÇOK ÇABA GÖSTERİLMELİ”

Farkındalık oluşturmak için iki noktaya dikkat çeken Kapancı, sözlerini şöyle sonlandırdı:

 “Sağlık hizmetleri ile ilgili tüm ulusal ve uluslararası standartların özünü hasta güvenliği oluşturuyor. Sağlık sektöründeki tüm çalışanların hasta güvenliği ile ilgili yeterli bilince sahip olması için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca okuyan, düşünen, araştıran, yazan, üreten hemşirelerin yetişmesi için, yeni mezun olan genç hemşirelerin meslekte profesyonelleşmelerini kolaylaştırmak gerekiyor. Mezuniyet sonrası ilk yıllarda öğrendiklerini uygulamaya geçirme sürecinde, hemşireleri desteklemek adına üniversite ve hastane işbirliklerinin artması şart."
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Seda can (Sosyolog)
14.05.2018 17:26:41
Evet, bilinç çaba profesyonellik titizlik performans hepsi de önemli ve gerekli kavramlar. Peki yöneticinin sahip olması gerekenleri de yazalim mi? Öngörmesi gereken șeyleri. mesela çalıșma șartları yapılan nöbet listeleri. 2 kișinin yapabileceği iși 1 kișinin yapması. Çalıșma saati 12 saat diyip 6 gün aralıksız nöbet yazılması. Aa bugun eleman bulamadım sen 24 e devam et demek? Calisaninin bedenen ve ruhen yorgun mu dinc mi olduguna bakmayip halini hatrini bilmeden is ustune is yuklemek? Stajyerlere sadece getir gotur ayak isi yaptirip mezun oldugunda senin neden bilgin yok hic mi staj yapmadin demek? Ve ustun performans beklemek? Is gorusmesinde daha ilk anda hor görüp hevesini kırmak? Lutfen yoneticiler once kendilerini sorgulasin ne veriyoruz ki ne bekleyelim diyip bir dusunsunler sonra bu denli Harikulade bekleyisler icine girsinler. Unutmasinlar ki hasta ve yakini ne kadar hassas ise onlara hicbir kan bagi olmadan baglanip benimseyen hemsireleri de o kadar hassas. Iste göremediginiz yada gormek istemediginiz nokta bu. CALISANINIZ DA INSAN. NE YAZIKKI ULKEMIZDE CALISMA SARTLARI OYLESINE BERBAT OYLE DIBE BATMIS DUZELTILEMEZ HALDE KI MAALESEF 'OZEL SEKTÖR IȘTE' DIYIP GECIYORUZ.
People
10
2) Ahmet (Vatandaş)
13.05.2018 13:50:15
Nasıl hata yapma lüksü yok, her insan hata yapar, amerika her periyotta açıklıyor doktor hatasından zarar gören hastayı, yanlış tıbbi teşhis oranlarını , insan tanrı değil hata yapar , biz de medenileselim bizde de bu raporlar objektif tutulsun yoksa geçmişimiz hep karanlık ben medenilesmek istiyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA
19/04-21/04 17. Karadeniz Oftalmoloji Derneği Kongresi GÖZ... İSTA