'3600 ek göstergenin kapsamının genişletilmesi lazım'
Sağlık-Sen Genel Başkanı: Genel idare hizmetleri sınıfında çalışanlar ve ek göstergesi olmayan yardımcı hizmetler kadrosunda olanlara da bu düzenlemenin mutlaka yapılması lazım. 600 puan öğretmenlere, polislere, imamlara ve sağlık çalışanlarına veriliyorsa diğer memurlara da 600 puanlık bir düzenleme yapılması noktasında bu kapsamın genişletilmesi lazım."
'3600 ek göstergenin kapsamının genişletilmesi lazım'
02 Haziran 2018 21:36 -

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, üniversite hastanelerinin devlet hastaneleri gibi çalışmaması gerektiğini belirterek, "İleri seviyede, eğitim araştırmaya yönelik çalışmalarda bulunmalı. Ekonomik anlamda rahatlatılmaları için birliklerinin kurulması, bilimsel çalışmalara genel bütçeden ilave pay aktarılması ve üniversite hastanesi bünyesinde çalışanların genel bütçeden kadroya geçirilmesi gibi önemli adımların atılması gerekiyor." dedi.

Memiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarına yönelik yıpranma payı mücadelesinin 4 yıldır devam ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık çalışanlarına yönelik yıpranma payının bir an önce çıkarılması noktasında talimat verdiğini dile getiren Memiş, şöyle konuştu:

"Maalesef yıpranma payı gecikti ve çıkmadı. Bununla ilgili belli gerekçeler ortaya konuldu. 'Devlet tutanağıyla yıpranma payı' denildi. 'Sağlık çalışanlarına verilecek, genel hizmetler sınıfı olmasın.' denildi. Biz, sendika olarak bunun 550 bin sağlık çalışanının tamamına verilmesine ilişkin taleplerimizi her platformda iletiyoruz. Bu anlamda yıpranma payı aslında torba yasaya konulmuştu. Hatta Bakanlar Kurulunda da imzaya açılmıştı. Tabii bir seçim gündemi olması dolayısıyla maalesef, Meclis'e gelemedi ve kanunlaşamadı ama 4 yıldır haklı mücadelesini verdiğimiz, sağlık çalışanlarımıza yıpranma payı talimatını veren Cumhurbaşkanımızın açıklamalarını önemsiyoruz.

Seçimlerden sonra yıpranma payının tüm çalışanlara verilmesi noktasında inşallah en kısa zaman içinde Meclis'e gelecek. Allah'ın izniyle bütün sağlık çalışanlarımıza yıpranma payını çıkaracağız."

"3600'ün kapsamının genişletilmesi lazım"

Memiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim beyannamesi ile öğretmenler, din görevlileri, sağlık çalışanları ve polislerin ek göstergesinin 3600'e çıkarılması müjdesini verdiğini anımsattı.

Memur-Sen olarak 3600 ek göstergenin, uzun süredir talep ettikleri ve bekledikleri bir konu olduğunu vurgulayan Memiş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu konuda atılan adımı önemsiyoruz ancak kapsamın daha da genişletilmesini ve kamudaki bütün çalışanları kapsamasını arzu ediyoruz. Genel idare hizmetleri sınıfında çalışanlar ve ek göstergesi olmayan yardımcı hizmetler kadrosunda olanlara da bu düzenlemenin mutlaka yapılması lazım. 600 puan öğretmenlere, polislere, imamlara ve sağlık çalışanlarına veriliyorsa diğer memurlara da 600 puanlık bir düzenleme yapılması noktasında bu kapsamın genişletilmesi lazım."

"Kendi yağında kavrulamaz hale geldi"

Memiş, üniversite hastanelerinin Sağlık Bakanlığına bağlanmama konusunda dirençlerinin olduğunu savundu.

Türkiye'de sağlık hizmetlerinin tek elden verilmesi gerektiğine işaret eden Memiş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üniversite hastanelerine ilişkin önemli sorunlar var. Bu hastanelerimiz 3. basamak hastanelerdir. Aslında eğitim ve araştırma hastaneleri. Bu hastanelerde, özellikle Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarından verilen ücretlendirmelerin yeniden mutlaka düzenlenmesi gerekiyor. Şu anda üniversite hastaneleri kendi yağında kavrulamaz hale geldi. Kamu hastaneleri de kendi yağında kavrulamaz halde ama üniversite hastanelerinin durumu daha kötü. Bu anlamda yeniden yapılandırılmaları noktasında çalışmalar var.

 

 

Bu konuda Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı yapıldı. Bütün bakanlıkların ortak mutabakatıyla bu hastanelerin yeniden yapılandırılması noktasında çok önemli kararlar alınmış olmasına rağmen 2-3 yıldan beri bir adım atılamadı."

Üniversite hastanelerinin hizmet hastanesi olmaması gerektiğine dikkati çeken Memiş, şunları kaydetti:

"Üniversite hastaneleri devlet hastaneleri gibi çalışmamalı. İleri seviyede, eğitim araştırmaya yönelik çalışmalarda bulunmalı. Ekonomik anlamda rahatlatılmaları için birliklerinin kurulması, bilimsel çalışmalara genel bütçeden ilave pay aktarılması ve üniversite hastanesi bünyesinde çalışanların genel bütçeden kadroya geçirilmesi gibi önemli adımların atılması gerekiyor. Yoksa bu hastanelerimizin işi gerçekten zor.

Bu haliyle bile Sağlık Bakanlığına bağlanmış olmaları, üniversite hastanelerini kurtarmayacaktır. Onun için bu konuda kapsamlı bir çalışma bir an önce yapılmalı. Gerçek mecralarına çekilerek, oraların bilim yuvaları olduğu göz ardı edilmeden yapılandırılmalarının şart olduğunu düşüyorum."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) DAM (SAĞ. MEM.)
19.11.2018 09:58:06
Memur Sen yetkili sendika yıpranma payı mücadelesinde kapsamı genişletti. Ek göstergede de genişletir.....
People
11
2) lucifer heaven (dr)
06.06.2018 17:22:09
sanırım akp nin kapasitesiyle orantısız iş sağladığı birçok yandaştan biri.Kaptırmış otoriteymiş gibi konuşuyor .Önceki akp milletvekili olmuştu sanırım.
People
26
3) remzi (dr)
05.06.2018 15:48:25
15-16 yıl önce Hekim emekli maaşları Hakim Savcı Albay maaşına eşitti, onlar zam almaya devam ettiler ama Hekimlere kasten, bilerek zam yapmayarak bugünkü haksız duruma sebep oldunuz
People
19
4) Fatma Yirmibeş (Diş hekimi)
05.06.2018 11:51:55
Yıpranma payı mücadelesi??? Ben yanlış okudum sanırım..Nasıl bir mücadele verdiniz söyleseniz biz de bilsek..Müjde beklemek dışında :))
People
29
5) ufuk engin (uzman doktor)
04.06.2018 12:01:25
Böyle bir sendika hala var mı?..tabela sendikası olarak olabilir elbette..
People
21
6) mahmut (uz.dr.)
04.06.2018 11:25:40
Gayretli sendikal faaliyetleriniz sayesinde 10 yıla kalmaz o da olur.....
People
31
7) onur (dr)
04.06.2018 10:30:24
15 yıl önce emekli hekim maaşları, em ekli hakim-savcı-albay maaşlarına eşitti. Yıllar içinde onlar ek zam aldı, çalışan hekimin ve emekli hekimin maaşı kasten eritildi. Öncelik bu haksızlığı düzeltmek iken, bu konuda bütün siyasilerce yüzlerce kez söz verilmiş iken, şimdi yoksullukta eşitliği sağlama hamlesini hayret ve ibretle izliyoruz.
People
17
8) Asaf Bin Berhiya (Katip , Bilge Yardımcı)
04.06.2018 10:26:10
Sizlerden ve Emir aldığınız yerlerden hiçbir Beklentimiz Yok...

En Hayırlı Haberi , Hayrı ; Önce Allahtan , Sonra da Milletimizden Bekliyoruz...

Allah Sizleri Islah Etsin....!
People
31
9) Beklenen Müjdeye (Ne Oldu?)
04.06.2018 09:31:57
Kazanım zaten yokta hekimlerle ilgili talep bile yok.Diğerlerin artsın ama hekimlerin 3600 olan göstergesi yerinde saysın.

Hekimler ve sağlık çalışanları niye bu sendikaya üye hala nasıl yetkili sendika ben anlayabilmiş değilim...
People
25
10) İbrahim (Doktor)
03.06.2018 22:28:18
Doktorlar mezara kadar(72 yaş)çalışacağı için bizim emeklilik göstergemiz olan 3600(7 yıl Tıp, 5 yıl ihtisas ederi bu) ü sayın başkan yeterli görüyormusunuz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)