Döner Sermaye sistemi değişmeli!
Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş, mevcut döner sermaye sisteminin bu hali ile yamalı bohçaya döndüğünü, artık yepyeni ve tüm çalışanları daha adil bir şekilde kapsayan bir döner sermaye sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi.
Döner Sermaye sistemi değişmeli!
04 Aralık 2016 10:34 -

Sağlık Sen tarafından düzenlenen döner sermaye çalıştayı, Ankara’da yapılıyor. Çalıştayın açılışında konuşan Memiş, sağlık çalışanlarının önemli sorunlarından birisi olan döner sermaye sistemini detaylı bir şekilde ele almak, yaşanan sorunları tespit etmek ve çözüm önerilerini sunmak için bu çalıştayın düzenlendiğini belirtti.

Memiş, ek ödemeyle mağdur edilen tek sektörün sağlık olduğunu belirterek, “Sağlık çalışanlarının maaşlarındaki düşüklük, ek ödeme ile giderilmeye çalışılıyor. Mevcut sistemde, maaş, maaşa ek olarak sabit ek ödeme ve çalıştığı kurumun performans ve gelir gider dengesine göre döner sermaye ödeniyor. Ancak gelinen noktada sağlık çalışanları sabit ek ödemeye mahkum edilmiş durumdadır. Aldıkları ek ödeme emekliliğe yansıtılmadığından başka bir mağduriyet yaşanmaktadır. Gelir-gider dengesinde gün geçtikçe makas açılmaktadır. Hastanelerin tıbbi cihaz ve malzeme giderleri her yıl artmasına rağmen özellikle SGK’dan elde edilen gelirler aynı kalmaktadır. Neden? Çünkü neredeyse on yıldır SGK’nın SUT fiyatları aynı. Bu kabul edilemez, eşyanın tabiatına aykırı. Bir an önce SUT fiyatları artırılmalı ve hastanelerin gelirleri artırılmalı böylece dağıtılacak döner sermayelerde de bir rahatlama sağlanmalıdır. Ayrıca, özellikle hastanelerde girişimsel ve girişimsel olmayan şeklinde ayrı ve daha garantili alternatif havuz sistemleri geliştirilmelidir.” şeklinde konuştu.

Yapılması gerekenlerden birinin de, performans sisteminin değişmesi olduğunu belirten Memiş, “Sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için, dağıtılabilir döner sermaye oranının artırılması, döner sermaye üzerinden yapılan ödemelerin azaltılması ve bazı giderlerin genel bütçeden karşılanması gibi seçenekler hayata geçirilmelidir. Bunun yanı sıra, ele alacağımız diğer konu başlıklarıyla da çözüm önerilerimizi hazırlayacağız. Çalıştay sonrası hazırlanacak raporu, sorunun çözümü için başta bakanlığımız olmak üzere ilgili kurum ve kişilere vereceğiz. Sorunun çözümünün takipçisi olacağız” dedi.

 

Çalıştayda ele alınan konular şu şekilde:

•             Döner Sermaye Sisteminin Kurgusunun Tartışılması

•             Dağıtılabilir Döner Sermaye Tutarı

            - Dağıtılabilir döner sermaye SUT fiyatları ilişkisi

            - Hazine payının etkisinin değerlendirilmesi

            - Merkez payının etkisinin değerlendirilmesi

            - SHÇEK payının etkisinin değerlendirilmesi

            - Üst yönetimin ve komisyonun dağıtılabilir döner sermayeye etkisi

            - İnceleme komisyonunun dağıtılabilir döner sermayeye etkisi

            - Dağıtılabilir döner sermaye tutarının tamamının dağıtılabilmesi

•             Mesai dışı ek ödeme tutarı ve dağıtımı

•             Döner sermaye bütçesi üzerindeki mali yükler

            - Döner sermaye bütçesi üzerindeki personel gideri yükü

            - Hizmet alımı giderleri

            - Yatırım giderleri

            - Eğitim ve araştırma giderleri

            - Stajyer öğrenci giderleri

            - Nöbet ücreti giderleri

            - Mesleki sigorta giderleri

            - Yönetim giderleri

            - İhbar, kıdem tazminatı ve mahkeme vb. giderler

•             375 sayılı ve 666 sayılı KHK ve döner sermaye ilişkisi

            - Sabit ek ödemenin vergilendirilmesi

            - Döner sermayeye sabit ek ödeme mahsuplaşması

            - Dağıtılabilir döner sermayenin sabit ek ödemelerden etkilenmesi

•             Dağıtılabilir döner sermayede havuz sistemi

•             İl Müdürlüklerinde dağıtılabilir döner sermaye

•             SUT Fiyatları ve Global Bütçe

  Yorum yazmak için tıklayınız

  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

  People
  0
  1) yusuf islam (memur)
  11.01.2017 15:01:51
  Sağlık bakanlığında memur,veri hazırlama,şef,ayniyat,fatura,bilgi işlem dede memurlar çalışıyor ve idari hizmetler personeli oldukları için döner sermaye alamıyorlar hakkını da arayan yok hayırlısı bakalım. Ağalar Beyler Sendikalarda ki arkadaşlar el insaf idari hizmet personellerine destek lütfen
  People
  5
  2) Kürşat (Dr)
  14.12.2016 11:42:40
  Yakup kardeşim güzel yazmışsınız, haksızlığa uğradığını düşünen bir kişinin bunu dile getirme özgürlüğü ve düzeltilmesini isteme hakkı vardır. Çatlak sesler çıkarmaya çalışan malum kişilere rağmen vardır. Umarım yetkililer görür, duyar da bir çözüm üretirler. Saygılarımla.
  People
  99
  3) Ahmet (Dr)
  08.12.2016 14:44:09
  Emekli hekimlerin maaşları ve Ek Ödemesi olmayan kurumlardaki hekimlerin maaşlarında bir iyileştirme. Bu iki tespit acil öncelikli gözüküyor. Ötesi, kapı gıcırtısı...
  People
  90
  4) Yakup (Dr)
  07.12.2016 10:42:24
  Malum 1-2 kişinin ortak özellikleri şöyle; "Kontrolün zayıf olduğu ortamlarda bazı kişilere yazılı veya sözlü, sistematik baskı uygulama, rahatsız etme, sıkıntı verme, küçümseme, dışlama tavrı.." Ne kadar da tanıdık geliyor değil mi? Haksızlığa uğradığını düşünen bir kişinin bunu her yerde dile getirme özgürlüğü ve düzeltilmesini isteme hakkı vardır. Malum kişilere rağmen vardır..
  People
  71
  5) Cüneyt (Dr)
  06.12.2016 17:19:21
  Malum önyargılı tiplerin patolojik sözel şiddetini bir kenara bırakırsak, iki temel sorun gözüküyor 1) Emekli hekimlerin maaşları, 2) Ek Ödemesi olmayan kurumlardaki hekimlerin maaşlarında bir iyileştirme. Bu iki tespit acil önceliklidir.. Ötesi laf salatası..
  People
  2
  6) dr (bmc)
  05.12.2016 21:35:27
  Can bey bunu yazan bir kişi..kafayı sıyırmış artık..Ali dr Veli dr Cüneyt dr yazıp yazıp duruyo alakasız başlıklar altına..yazdıklarına katılıyorum
  People
  5
  7) Ahmet gümüş (Yan dal uzmanı )
  05.12.2016 20:15:09
  Bravo can. Uzum zamandır bu konuyu yazıyorum, hislerime tercüman olduğun için. Teşekkür ederim. Bir haberin altına "cizrede acil tıp uzmanı 9 bin döner alıyor ben ise sıfır yazan kurum hekimleri" ne ister?? tabi ki ankarada İstanbulda kalmak. Acil icap nöbet olmaması. Yatan hasta yok operasyon yok risk yok. Zorla kurumda tutuluyormuş imajı vermek. Sanki kuruma onları döner sermaye alan sb hekimleri göndermiş havası yaratmak..ve 9 bin döner almak... Peki neyi istemez kuru hekimi ?? Maaşını söylemek istemez, orada zorla duymadığını söylemek istemez.... Acil icap nöbet tutacağı, her gün küfürüm saldırının bini para olacağı, Cizre senin Pervari benim Suruç onun mecbureb gezeceği, riski doruklarına kadar alacağı sağlık bakanlığına geçmek istemez. Ama o döneri isteerrrrrrr...
  People
  12
  8) can (uzm dr)
  05.12.2016 14:39:49
  SB dışı çalışanlar bi zahmet bakanlık içi çalışın hasta bakın risk alın.riski ben alayım küfrü ben yiyeyim gece gündüz icap plk acil ben koşayım, döneri beraber kazanalım, vallahi güzelmiş. Bakanlık dışıysan acillerde ihtiyaç çok gir acile,ama olmuyor değilmi? zor çalışmak değilmi?
  People
  104
  9) CUNEYT (dr)
  05.12.2016 11:49:31
  1) Emekli hekimlerin maaşları 2) Ek Ödemesi olmayan kurumlardaki hekimlerin maaşlarında bir iyileştirme, Bu iki konu acil önceliklidir..
  People
  78
  10) Süleytman (Dr)
  05.12.2016 11:02:20
  15 bunları söylüyoruz, gözleri var görmezler,-kulakları var duymazlar duymuyor, görmüyor ve asla algılayamıyor; "Döner sermayede havuz sistemi" olmalı, SB içi ve dışı bütün Hekimlerle sağlık çalışanları için en uygun sistem oluşturulmalı, hakkaniyet sağlanmalı. Bu defolu yasaları değiştirin artık.
  SON HABERLER
  #MedimagazinHİT (HAFTALIK)
  #MedimagazinHİT (AYLIK)