Kur'ada sadece İstanbul'a itiraz edildi! Bütün iller dahil edilsin!
Sağlık çalışanlarının sadece İstanbul için tayin başvurusu yapabilmesine itiraz edildi
Kur'ada sadece İstanbul'a itiraz edildi! Bütün iller dahil edilsin!
30 Mayıs 2017 12:14 -

Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı’nın, iller arası tayin yerine sadece İstanbul için tayin başvurusu açmasına yazılı itiraz ederek, yazılı başvuruda bulundu. Sağlık-Sen tarafından bakanlığa gönderilen yazıda, her yıl yapıldığı gibi zamanı geldiğinde bütün illeri kapsayacak iller arası tayin kurası başvurularının açılması istendi. 
Sağlık-Sen’in yazısında, atama kurasının, İstanbul ilinde açılan sağlık tesislerinin personel ihtiyacını karşılamak için, diğer iller arası atama kurasını yapmayacak olmasının geçerli bir mazeret durumu olmadığı ifade edildi. Yazıda, “İller arası atama dönemi, Temmuz ayı haricinde Ocak ayında yapılsa bile, Ocak ayındaki atama dönemi kış ayında gerçekleştiği için personellerin atandıktan sonra çocuklarının okulları değiştirmeleri ve evlerinin taşınması hiç beklenmeyecek mağduriyetler yaşatacaktır. Bunun yanında, yıllardır Ocak ve Temmuz aylarında yer değiştirme kurası ilanı yayınlanmakta ve sağlık çalışanları bu ilanları beklemektedir” ifadelerine yer verildi.

Yazıda ayrıca, İstanbul haricinde diğer iller için 2017 Yılı Temmuz Dönemi İsteğe Bağlı İller Arası Yer Değiştirme Sureti İle Atama Kurasının vakti geldiğinde ilan edilerek, bu mağduriyetlerin yaşanmadan önlenmesi istendi.

İstanbul'da çalışmak özendirilmeli
Konuyla ilgili olarak Sağlık-Sen’den yapılan açıklamada, İstanbul’ a özel iller arası yer değiştirme başvurusu açıldığı hatırlatılarak, iller arası tayinin yine İstanbul’la sınırlandırılmasının iller arası yer değişikliği bekleyen ve tüm planlarını bu tayin başvurusuna göre yapan birçok sağlık çalışanını mağdur edeceği ifade edildi.
İstanbul’un istihdam sorununu çözmek ve çalışanların İstanbul’da görev yapmasını özendirecek uygulamalara geçilmesi istenen açıklamada, “Sağlık çalışanlarının neden bu şehirde görev yapmak istemeyip başka illere tayin istediği konusunda çalışma yapılıp, sorunlar çözülmesi gerekirken, bu sorunun çözümü için iller arası tayin bekleyen sağlık çalışanlarının umutlarını kırmak, sorunları çözmeyecek, yeni sorunlar üretecektir. İstanbul’daki yetersiz istihdama çözüm aranacak ve sağlık çalışanlarının burada çalışması sağlanacaksa, öncelikle sorunlar çözülmeli, özendirici uygulamalar hayata geçirilmelidir” denildi. 
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) fd (doktor)
31.05.2017 12:40:39
Bu hak ihlalini biran önce düzeltirler umarım
People
12
2) adem(uzm dr ) (uzm dr)
31.05.2017 12:14:21
6 yıldır istemeyerek doguda çalışan ve batıya gitme hayalleri kuran doktor olarak bakanlığın aldığı karar tamamen saçmalık.Aldığı kararla umutlarımızı yıkarak bizi tamamen demoralize etti.Bakanlığımızım lehimize karar aldığı günler gelecek mi acaba? BAKANLIĞA ÖNERİMİZ
1)kurada istanbul daha fazla olmak üzere personel ihtiyacı olan diğer illerede açması
2)Sadece İstanbul için mayısta açılan kura gibi dr lara da açılabilir
3İstanbulu kurada cazib hale getirecek düzenlemeler yapması
4Herşeye rağmen istanbuldaki açığı kpatamıyorsa mecburiden açılsın
YA SADECE İSTANBUL YADA OLDUĞUN YERE MAHKUMSUN
BU ZULMÜ KABUL ETMİYORUZ
People
19
3) AHMET (TAHA)
31.05.2017 10:05:18
Bu keyfi ve palyatif bir uygulamadır. Bu şekilde problemler çözüme değil daha çözümsüz hale gelir. Ne yazık ki bakanlığımız sürekli özlük haklarımızı kısıtlamaktadır. "İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kurası" alınan keyfi kararla "İstanbul İli İstesen de İstemesen de Mecburi Yer Değiştirme Kurası" olarak değiştirilmiştir. Bu bir hak gasbıdır.
People
18
4) t. y. (dr)
30.05.2017 22:56:58
mecburi hizmeti biten veya çalıştığı yöreden memnun olmayıp yerini değiştirmek isteyen birini zorla istemediği bir yerde çalışmaya yönlendirmek ve zorlamak bu çağda hem çok saçma sapan hemde yanlış bir uygulama ...
People
20
5) a.v. (tabip)
30.05.2017 17:14:10
bundan sonraki kurum içi atama kurasınıda ankara ili için yapsınlar!
People
22
6) Caner (Dr)
30.05.2017 16:15:44
Bakanlıkta calışanların tayin gibi bir dertleri olmadığı için,dönemlerin kaldırılması umurlarında değil....
People
50
7) dr.mikro (hekim)
30.05.2017 15:36:49
Daha önce yılda 3 kez (OCAK, HAZİRAN, EYLÜL) yapılan kurum içi atama yılda 2 ye (OCAK, TEMMUZ) düşürülmüştü. Şimdi Temmuz atamasını da iptal etmek istiyorlar böyle saçmalık olmaz.

Ocak ataması kış dönemine geldiği ve okulların açık olduğu bir dönem olduğu için en çok tercih edilen yaz aylarına gelen kuralardı.

Bu yanlıştan bir an önce dönülsün. Sağlık-Sen de sadece açıklama yapmak yerine sendikacılığın gereğini yapsın.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)