Mahkeme, hemşirenin doğum sonrası yarı zamanlı çalışma talebini haklı buldu
Muğla'da bir hemşirenin doğum sonrası yarı zamanlı çalışma talebini reddeden kurum kararı Sağlık-Sen tarafından mahkemeye taşındı. Mahkeme, kurum tarafından verilen ret kararının yürütmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verdi.
Mahkeme, hemşirenin doğum sonrası yarı zamanlı çalışma talebini haklı buldu
30 Kasım 2021 11:24 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN - Muğla’da bir hemşirenin doğum sonrası yarı zamanlı çalışma talebini reddeden kurum kararı Sağlık-Sen tarafından yargıya taşıdı.

Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde görülen davada, Sağlık-Sen’in “haksız ve hukuka aykırı” olduğunu belirttiği kurum kararının yürütmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verildi.

Mahkeme kararında, kanunun memurlara, çocukları ilkokul çağına gelene kadar normal çalışma sürelerinin yarısı kadar çalışma imkanı tanıdığı, kanunen bu hakkın kullanılmasında yasal bir engel bulunmadığını vurguladı.

Oy birliğiyle karar verildi

Çocuğun anne-babasına en çok ihtiyacı olan bu dönemde ebeveynlerin çocuklarıyla daha çok kişisel bağ kurma yönündeki talebin reddedilmesinin telafisi imkansız zararlar doğuracağına dikkat çeken mahkeme, kurum tarafından verilen ret kararının yürütmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verdi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)