'Sağlık çalışanlarını ezerek hastaları memnun edemezsiniz'
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "İş sağlığı ve güvenliği, 'insanı yaşat ki, devlet yaşasın' anlayışının kurumsallaşmış bir örneğidir. İçinin her geçen gün dolduğunu, topluma daha faydalı hale geldiğini görmek bizi bu anlamda umutlandırmaktadır." dedi.
'Sağlık çalışanlarını ezerek hastaları memnun edemezsiniz'
17 Nisan 2018 13:24 -

Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi Enstitüsü (SASAM) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca "Ulusal Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Kongresi" bir otelde düzenlendi.

Programın açılışında konuşan Yalçın, devlet kurumlarının sağlığın korunması ve iş güvenliğine hassasiyet gösterilmesi hususunda özel sektöre örnek olması gerektiğini dile getirdi.

"İş sağlığı ve güvenliği, 'insanı yaşat ki, devlet yaşasın' anlayışının kurumsallaşmış bir örneğidir. İçinin her geçen gün dolduğunu, topluma daha faydalı hale geldiğini görmek bizi bu anlamda umutlandırmaktadır." diyen Yalçın, en fazla şikayet edilen konuların başında iş kazalarının geldiğini, bu açıdan iş güvenliğinin hayati önem taşıdığını söyledi.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre, dünyada her gün ortalama 300 milyondan fazla iş kazası meydana geldiğini, 2,3 milyondan fazla kişinin de bu kazalarda hayatını kaybettiğini aktaran Yalçın, "Ülkemizde her gün 200'den fazla iş kazası meydana geliyor. Ortalama 4 kişi iş kazasında hayatını kaybediyor. Onun için iş sağlığı ve güvenliği konusu öncelikli konudur. Bunun önemsenmesi ve buna ilişkin adımların ciddiyetle atılması son derece kıymetlidir." dedi.

- "Hastalarımızın sağlığı, çalışanlarımızın sağlığına bağlıdır"

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş de sağlık çalışanlarının meslek hastalıklarından korunması gerektiğini söyledi.

Memiş, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu önemsediklerini belirterek, kanun kapsamında sağlık çalışanlarının meslek hastalıklarından korunması konusunda önemli kazanımlar elde ettiklerini aktardı.

Sağlık sisteminin sadece hasta merkezli olmaması gerektiğini ifade eden Memiş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yalnızca hastanın güvenliği, rahatlığı, memnuniyeti karşılanarak sağlık sistemi yürütülemez. Sürdürülebilir ve başarılı bir sağlık sistemi için sağlık çalışanlarımızın da mesleki saygınlığını gözetmek, iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli tedbirleri almak, iş tatminini sağlamak ve çalışma koşullarını daha da ileri götürmek zorundasınız. Yoksa bu sağlık sistemi sürdürülebilir değildir. Sağlık çalışanlarını ezerek, örseleyerek, yetersiz istihdam, şiddet, mobbing içerisinde hastaları memnun edemezsiniz. Hastalarımızın sağlığı, çalışanlarımızın sağlığına bağlıdır."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım da iş sağlığı ve güvenliğine önem verdikleri için bu konuda birçok bakanlıkla önemli protokoller imzaladıklarını ifade etti.

İş sağlığı ve güvenliği konusunun genel bir sağlık kültürü ile ele alınması gerektiğini, toplumun da bu konuya hassasiyet göstermesi gerektiğini ifade eden Ayrım, kongrede emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından panellerle devam eden program, iki gün sürecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
117
1) Kabahatin Çoğu (Bizde)
20.04.2018 15:03:41
400 ila 813 TL arası ZAM. Kime tabiki sağlık çalışanına değil TSK personeline.

TSK personeli ve birçok meslek grubu olunca tak diye söylenip şak diye yapılan şeyler bize gelince çalışma yapılıyor, üzerinde çalışıyor, geldi gelecek, torbaya kaç kez girdik saydınız mı kaç 14 Mart geçti.

Örneğin dönemin başbakanı Sayın Cumhurbaşkanı emekli hekim maaşına zam için 2012 yılında talimat vermişti. Yıpranma payı özlük hakları… Her yıl defalarca verilen müjdeler.

Yetkili sendika Sağlık-Sen hala müjde bekliyor. Bence bu saatten sonra Sayın Memiş ancak milletvekili adaylığı müjdesi bekler.

Ama derler ya iğneyi başkasına çuvaldızı kendine Sağlık-Sen hala yetkili sendika...
People
35
2) tbb (acil de)
19.04.2018 20:47:31
BİZ DEVAMLI ÖFKE KONTROLÜ EĞİTİMİ ALMAYA ZORLANIYOR VE MOBBİNG E UĞRUYORUZ.HASTA HER ZAMAN HAKLI.BU BAŞHEKİMİN VE SAĞLIK BAKANLIĞININ GÖRÜŞÜ.ACİL DOKTORU KAFAYI YEMEK ÜZEREDİR.SAYGILARIMLA.
People
17
3) Gazi (Dr)
19.04.2018 12:18:53
Atı alan Üsküdarı geçti derler ya? https://sgkrehberi.com/haber/154890/o-kurum-personeline-400-tl-zam-yapildi.html
People
54
4) yakup (dr)
19.04.2018 12:04:08
"Sarı Sendika" nasıl bir şey acaba?
People
111
5) Müjde (Kime ?)
19.04.2018 08:21:04
Şimdi yeni bir heyecanlı MÜJDE bekleyişi.14 Mart müjdesi mi? Yok canım o geldi geçti.Erken seçim var bunca yıl fedakarca ''çalışma''nın sonucu milletvekilliği var mı?

Malum eski genel başkanlar ödüllendirildi ve şu an milletvekililer...

Peki size sorum hekimler,sağlık çalışanları 10 yılı aşkın süredir yetkili olan Sağlık-Sen somut ne kazanımlar elde etti?

Sağlık-Sen hala yetkili sendika olduğuna göre demek ki hayatınızdan memnunsunuz.
People
56
6) Şnork Kalustyan (Müteveffa Din Adamı )
18.04.2018 15:04:16
Ye Memiş , İç Memiş , Git Memiş..

Memiş Mahkemeye gitmiş.
Mahkemeleşmiş mi , Mahkemeleş Memiş Mi ??
People
15
7) Uzm (dr)
18.04.2018 14:59:15
Kim demiş, hastalar gayet memnun.
People
37
8) Davut (Dr)
18.04.2018 10:28:41
Ne yazık ki tam da bunu yapmaktalar, tam 16 yıldır. Feryatlara kulaklar tıkalı, gözler kör, yürekler mühürlü. Toplantıya bile gelmemişler, çünkü hala yok sayıyorlar anlasanıza..
People
46
9) veli gider (uzman doktor)
18.04.2018 10:26:41
Sayın memiş nasıl oldu da bi toplantıda yıpranma mecliste,müjde, sağlık çalışanları uçacak felan dememiş hayret. o bile ümidi kesti anlaşılan.
People
131
10) Müjdeli (Haberler)
18.04.2018 08:55:37
14 Mart'ta müjde bekleyen Sağlık-Sen genel başkanı.10 yılı aşkın bir süredir sağlık iş kolunda yetkili sendika sizsiniz. Sağlık çalışanları ve özellikle hekimler için somut ne kazanımlar elde ettiniz bu sürede.

Tabi sizde haklısınız yetkili sendika olmaya devam ettiğinize göre sağlık çalışanları hayatlarından memnun diye düşünüyor olabilirsiniz.

Müjde beklemekle olmuyor maalesef. Bakın İngiltere’deki meslektaşlara.

Arkadaşlara bir hatırlatma özellikle yetkili sendikadan memnun olmayanlara arkadaşlar üyelik bir formla istifada bir formla bu kadar basit.


https://www.medimagazin.com.tr/saglik-calisanlari//tr-ingilterede-13-milyon-saglik-calisaninin-ucretleri-artirilacak-6-682-76656.html
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)