Doğum sonrası depresyona dikkat
Birçok kadın doğum sonrasında psikolojik sorun yaşıyor. Sürekli hüzün hali ve depresyon en sık rastlanan sorunların başında geliyor
23 Nisan 2007 10:00 -

Birçok kadın doğum sonrasında psikolojik sorun yaşıyor. Sürekli hüzün hali ve depresyon en sık rastlanan sorunların başında geliyor

Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Böke, doğum sonrası dönemin annenin ruh sağlığı açısından önemli bir dönem olduğunu belirterek, bu dönemde pek çok kadının hüzün ya da depresyon yaşayabildiğine işaret etti. Hüzün halinin doğum yapan her kadından 50 ya da 85'inde görülebildiğini söyleyen Böke, bunun çeşitli nedenleri olduğunu bildirdi. Böke, hızlı hormonal değişiklik, doğumun fiziksel ve psikolojik stresi, artan sorumluluğun farkına varılması ve bunun yarattığı gerginlik ile doğum, bakım ve eşler arası uyumsuzlukların bu süreci ortaya çıkarabileceğini kaydetti. Kucaklarına bebeklerini almalarına rağmen mutlu olamayan annelerde ortaya çıkan ilk belirtilerin gündelik işleri yapmada zorluk çekmeleri, bağlılık hissi duymaları, sürekli ağlama isteği, duygularının sürekli değişmesi, sürekli keder ve hüzün içinde olmaları gibi belirtiler yaşandığına işaret eden Böke, bu belirtilerin ilk birkaç hafta içinde görülebileceğini, belirtilerin üçüncü ve dördüncü günde en yoğun şekilde yaşanabildiğini onuncu günden sonra da kendiliğinden azalmaya başladığını anlattı. Böke, bu durumda eş ve yakın desteğinin son derece önemli olduğunun altını çizerek, doğum sonrası hüzün halinin iki haftadan uzun sürmesi halinde profesyonel yardım alınması gerektiğini vurguladı. Doğum sonrası depresyonunun psikiyatrik bir hastalık olduğuna dikkat çeken Böke, doğum sonrası hüznün doğum yapan kadınlarda sıklıkla görülmesine rağmen depresyon halinin doğum yapan kadınların yüzde 10 ya da 15'inde görüldüğünü bildirdi. Depresyonun ilk altı ay içinde görüldüğünü ifade eden Böke, şu bilgileri verdi:

DOĞUM SONRASI DEPRESYON

''Doğum sonrası depresyon, bu süreçte hüzün yaşayanların ise yaklaşık yüzde 20'inde görülmektedir. Depresyonun belirtileri aniden ortaya çıkmaktadır. Sürekli yorgunluk, isteksizlik hali, istek ve ilgilerde azalma gibi olağan depresyon belirtileri görülür. Bebeğine zarar verilebileceği duygusunu yaşama, iyi bir anne olup olmadığını sürekli sorgulama hali vardır. Bu durum 4 ya da 14 ay arasında sürebilir. Genellikle de bir yıl içinde ortadan kalkar. Ancak depresyon halinde mutlaka profesyonel destek alınmalıdır.'' Hamilelik öncesi yaşanan depresyon veya başka bir psikiyatrik hastalık öyküsünün doğum sonrası depresyona da zemin hazırladığını ifade eden Böke, gebelik sırasında yaşanan depresyonun, anksiyetenin, evlilik çatışmalarının, tek ebeveyn olmanın ya da huzursuz bir bebeğe sahip olmanın da doğum sonrası depresyona yol açabildiğini kaydetti. ''Doğum sonrası kadınlara yakınları ve eşleri tarafından gösterilen ilgi bu süreci atlatmalarında çok önemlidir'' diyen Böke, anneye antidepresan ilaçlar verilebildiğini söyledi.

Bugün

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)