Saman nezlesi nedir?
Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akarçay, "Saman nezlesi, sürgen bir hastalıktır ve hastaların bir kutu ilaç kullanınca hemen iyileşmeyeceklerini kabul etmeleri gereklidir" dedi.
26 Mayıs 2009 14:06 -

MALATYA - Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akarçay, "Saman nezlesi, sürgen bir hastalıktır ve hastaların bir kutu ilaç kullanınca hemen iyileşmeyeceklerini kabul etmeleri gereklidir" dedi.

KBB Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Akarçay, saman nezlesi dönemi olması nedeniyle yaptığı açıklamada, bu tür hastalığa yakalananlara "Saman nezlesidir geçer deyip geçmeyin" diye uyarıda bulundu. Yrd. Doç. Dr. Akarçay, "Bir haftadan uzun süren nezle saman nezlesi olabilir. Nezle deyip geçmeyin. Bahar mevsiminde saman nezlesine dikkat edilmelidir" diye konuştu.

Havada polen yoğunluğunun arttığı bu günlerde saman nezlesi hastalarının şikayetlerinde belirgin bir artış gözlediğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Akarçay, "Saman nezlesi, genel olarak burnumuzun dışarıdan solunum yoluyla gelen organik ve inorganik maddelere karşı aşırı reaksiyon vermesi olarak tanımlanabilir. Erişkinlerin yüzde 20-30'unda görülen ve hapşırık, burun kaşıntısı, sulu burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi şikayetlere yol açan bu hastalıkta kalıtım önem arz etmektedir. Çocuklarda, gözlerde kanlanma, sulanma, çapaklanma, gözaltında siyah halkalar gözlenebilir. Saman nezlesi hastalarında normal insanlara göre sinüzit, astım, burun eti büyümesi, burun polibi, ve orta kulak iltihabı gibi hastalıklara yatkınlık daha fazladır. Hastaların yaşam kalitelerini belirgin derecede kötüleştiren bu hastalık sürekli ve mevsimsel olmak üzere iki şekilde karşımıza çıkar. Sürekli alerjik nezleden sorumlu etkenler ev tozu akarları, hayvan tüy ve kepekleri, mantar sporları, böceklerdir. Mevsimsel alerjik nezleden ise çayır, yabani ot ve ağaç polenleri sorumludur" dedi.
İHA

Anahtar Kelimeler:

saman nezlesi nedir

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)