Bu hastanede çocuklar ağlamadan kan veriyor
Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Çocuk Hastanesi’nde görev yapan hemşire Fatma Ketenci’nin, örnek uygulamalarıyla çocuklar severek kan veriyor.
Bu hastanede çocuklar ağlamadan kan veriyor
11 Mart 2016 11:39 -

OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi’nde hemşire olarak görev yapan Fatma Ketenci, çocuk kan alma biriminde çizgi film karakterlerinden yaptığı maketlerle çocukların rahat ve güzel bir ortamda kan vermelerini sağlıyor. Hastanenin atık malzemelerini kullanarak eserlerini oluşturan Ketenci, ayrıca ağlamadan kan veren çocuğa onur belgesi vererek çocukların severek kan vermelerini sağlıyor.
"BURADA KAN VERMEK KORKUTUCU OLMAKTAN ÇIKTI"
25 yıldır OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hemşire olarak görev yapan Fatma Ketenci, "Kan vermek çocukların çok korktukları bir durum. Çocuklar kan vermeye zorla gidiyorlar. Ben de kan alma birimine ilk kez görev yapmak için geldiğimde, burada çocukların hoşlarına gideceği şeyleri yapmayı düşündüm. Çocukların severek izlediği çizgi film karakterlerini yansıtan maketler ve fotoğraf çalışmaları yaptım. Hepsini hastanenin atık malzemelerini kullanarak yaptım. Hastane yönetimi de beni bu konuda destekledi. Akşamları ve izin günlerimde evde bunlarla uğraştım. Kızım iç mimarlık öğrencisi, o da bana bu konuda yardımcı oldu. Bunların yapımı altı ay sürdü. Bir de ağlamadan kan veren çocuğa onur belgesi veriyoruz. Bu da onları motive ediyor ve belgeyi almak için güzel bir şekilde kan veriyorlar. Burada kan vermek korkutucu olmaktan çıktı. Çocuklar artık isteyerek kan veriyorlar. Çocuklar ağladığı ve kan vermek istemedikleri zaman kan almak çok zor bir hal alıyor. Burada yapmak istediğim şey, çocukların ağlamadan ve korkmadan kan vermelerini sağlamak. Bu anlamda kendimce bir şeyler yaparak farkındalık oluşturmaya çalıştım. Çocukların yüzünün gülmesi çok güzel bir şey. Bu mutluluk bana yetiyor" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) ersin (uzm dr)
21.03.2016 11:51:05
ellerine sağlık hemşire hanım.İşimi yaparım yeter diyen zihniyetin yerine daha fazla ne katabilirim diyen senin gibi güzel insanlara ihtiyacımız var bizim
People
9
2) ESKİŞEHİRLİ (Meslektaş)
15.03.2016 12:57:32
SAYIN BOZEREN , HİÇBİR ÇOCUK GEL BENİM KANIMI AL DEMEZ ZATEN.AMA ALINMASI GEREKEN KANI DAHA SEMPATİK OLARAK ,DİKKATLERİNİ DAĞITARAK HOŞ BİR ORTAM OLUŞTURMUŞ OLAN HEMŞİRE ARKADAŞIMI TEBRİK EDİYORUM.BELLİ Kİ İŞİNi SEVEREK VE HAKKIYLA YAPMAYA ÇALIŞAN BİR ARKADAŞ .MESAİ SAATİ DIŞINDA BİLE İŞİ İÇİN ZAMAN AYIRMIŞ.TAKDİRİ HAKEDENLERE VERMEK LAZIM ETKİSİZ VE OLUMSUZ YORUMLARA GEREK YOK.
People
3
3) bozeren (nş uz dr)
11.03.2016 14:40:04
yalan. hiçbir çocuk kolay kolay hemşireye, injektöre doktora teslim olmaz. kaderci toplumlarda bile böyledir bu.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)