Hastaneden sendikalı diye atılan 75 işçi, hem işe döndü, hem tazminat kazandı
Maltepe Üniversitesi Hastanesi'nde çalışırken 'sendikalı oldukları' gerekçesiyle işten atılan işçilerden 75'i işe iade davasını kazandı. İşçiler, 'sendikal nedenle atıldıkları tespit edildiği için' 12 maaş da tazminata hak kazandılar.
Hastaneden sendikalı diye atılan 75 işçi, hem işe döndü, hem tazminat kazandı
28 Mayıs 2015 15:37 - RADİKAL İSMAİL SAYMAZ

 İstanbul’daki Maltepe Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışırken, sendikalı oldukları için kapı önüne konulan 100 işçiden 75’i bugün işe iade davalarını kazandı. İstanbul Anadolu İş Mahkemeleri’nde görülen davalarda, işçilerin sendikal nedenle atıldıkları tespit edilerek, her birine ayrıca 12 maaş tazminat verilmesine karar verildi. Hazırlanan bilirkişi raporunda, üniversitenin sendikalaşmayı önlemek için temizlik birimini taşerona verdiğini tespit ederek, “Netice olarak iş yerinde sendika üyesi olan tek bir işçi dahi kalmamıştır. Bu durum da alt işverenlik uygulamasının sendikal örgütlenmeyi engelleme amacı taşıdığını göstermektedir” denilmişti.

Maltepe Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan işçiler geçen yıl ekim ayında DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası’na üye oldu. Bunun üzerine yönetim, sendikalı işçileri bir bir işten çıkarmaya başladı. Ardından hastanenin temizlik hizmetleri taşeron bir şirkete devredildi. Böylelikle hasta bakım, temizlik, yemekhane ve destek birimlerinde çalışan 94 işçinin akdi 6 Aralık 2014’te feshedildi.

Bunun üzerine işçiler de 25 Şubat’ta hastane kampüsüne çadır kurup eylem yapmaya başladı. Buna karşılık hastane yönetimi ise, işçiler hakkında “iş ve çalışma hürriyetinin ihlali ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Şikayet üzerine polis 35 işçiyi gözaltına aldı.

Hastane kampüsündeki eyleme ilişkin adli soruşturmayı yürüten Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen 12 Mayıs’ta kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Savcı Alim Yaşar, kararında, eylemin yapıldığı yerin yasaklı alanlar içerisinde olmadığını, işçilerin de başkalarının iş ve çalışma özgürlüklerini ihlal etmediğini kaydetti. Savcı Yaşar, “Şüphelilerin işten atılmayı engellemek amacıyla hak arama özgürlüğü çerçevesinde oturma eylemi yaptıklarını” belirtti.

SENDİKAYI BİTİRMEK İÇİN İŞTEN ATMIŞLAR

Bu arada işten atılan işçilerden İmdat Göksu, Anadolu 1. İş Mahkemesi'nde işe iade davası açtı. Mahkemenin talebiyle hazırlanan 30 Nisan 2015 tarihli bilirkişi raporunda üniversitedeki alt işverenlik uygulamasının işçilerin sendikalaşması üzerine başlatıldığı ifade edilerek, “Asıl olarak, iş yerindeki sendikal örgütlenmeyi engelleme amacını taşıdığı ve bu haliyle hakkın kötüye kullanılması kapsamında değerlendirilmesinin gerektiği kanaatine ulaşılmıştır. Bahse konu alt işverenlik uygulaması ile davalı tarafça sendikal örgütlenmeyi önlemek amacıyla gerçekleşen feshe geçerli neden oluşturulmak istenmiştir. Netice olarak iş yerinde sendika üyesi olan tek bir işçi dahi kalmamıştır. Bu durum da alt işverenlik uygulamasının sendikal örgütlenmeyi engelleme amacı taşıdığını göstermektedir” denildi. Raporun sonunda,  “davacının işe iadesine karar verilmesi gerektiği” belirtildi. Göksu’ya ödenecek tazminatın dört-sekiz aylık ya da sendikal fesih nedeniyle bir yıllık ücret tutarında belirlenmesi, boşta geçen dört aylık ücret ve haklarının tahsilinin gerektiği ifade edildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ilter kağan (uzm)
29.05.2015 10:34:13
buna sebep olan sendika karşıtları orada çalışmaya devam edecekse ; bence mahkemeye işçi kardeşlerim dava açarlarsa ceza olarak demokrasinin ne olup olmadığı ile ilgili seminer hazırlatıp bu işçi kardeşlerimize anlatsınlar... 21. yüzyılda bu neyin kafasıdır...elimizdeki demokrasini kıymetini bilelim beyler..bir kaçarsa mumla ararsınız..tarih öyle diyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)