“Üniversitelerin borçları bahane edilerek, çalışanların dönerleri düşürülüyor”
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Uygulama Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanlarının döner sermaye ödemelerinde yaşanan sıkıntılardan dolayı Sağlık-Sen Zonguldak Şubesi tepki gösterdi.
09 Ekim 2012 15:42 -

ZONGULDAK - BEÜ Uygulama Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde sağlık çalışanları yönelik bir basın açıklaması yapan Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara, “ İlimiz Sağlık Hizmeti sunumu açısından en başarılı olması gereken şehirlerimizden biridir. İlimiz ikinci basamak ve üçüncü basamak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sahiptir. Maalesef vatandaşlarımız yeterince Eğitim ve Araştırma Hastane’mizden faydalanamamaktadır. Her ay ilimizden başta İstanbul ve Ankara olmak üzere diğer şehirlerimize 600 civarında hasta sevki yapılmaktadır. Hal böyleyken Sayın Rektörümüz yazılı ve görsel basında ‘‘Batı Karadeniz Bölgesinin en güçlü sağlık hizmet sunucusuyuz’’ diye beyanat vermiştir. İlimizdeki diğer hastanelerden, üniversite hastanesine sevk edilen hastaları başka illere sevk yaparak, kendi iline hizmet veremeyen bir hastane nasıl oluyor da, bölgeye hizmet verdiğini beyan ediyor anlaşılır şey değil. Doğru olan şudur ki, çoğu birimlerde kısıtlı imkanlar içerisinde sağlık hizmeti sunan, üniversite yönetiminin hiçbir şekilde adil olmayan, döner sermaye ek ödeme dağıtımına mecbur kalan, sahipsiz olduğu düşünülen, Ancak tüm bunlara rağmen işini aksatmayıp hakkıyla yapan personeldir. Tüm üniversite hastanelerinde döner sermaye ödemelerinde yaşanan sıkıntılardan dolayı çalışanların mağduriyeti gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Bugünleri önceden gören Sağlık-Sen’in toplu sözleşmede ki ek ödeme ısrarı ve başarısı bugün daha iyi anlaşılmaktadır. Çalışanlarımız geçmiş yıllarda döner sermaye kesintisi korkusuyla izine çıkamıyorlardı. Bu sorunu kökten halleden sağlık sen şimdi ise, Üniversitenin borçları bahane ederek çalışanların döner sermayelerinin düşürülmesini her koşulda dile getirmeye devam edecektir. Yapılan uygulama hastane çalışanlarının motivasyonunu ve çalışma barışını bozmaktadır.

Üniversite hastanelerinde döner sermayedeki en büyük sorun YÖK’ün bir türlü vazgeçemediği yönetmeliktir. Bu durum Üniversite Hastaneleri arasında döner sermaye primi dağılımında farklı uygulamalara yol açmakta ve adaletsizliğe sebep olmaktadır. Uygulama birliğinin sağlanması ve adaletsizliğe neden olmaması için Üniversite Hastanelerinde döner sermaye primi dağılımında tavan oranlarının belirlenmesinde kurumların inisiyatiflerine son verilmeli ve Sağlık Bakanlığında olduğu gibi hizmet sınıflarına göre temsilcilerin ve sendika temsilcilerinin de katılacağı döner sermaye komisyonları oluşturularak komisyon kararıyla dağıtılmalıdır. Bu değerlendirmeler ışığında başta BEÜ Rektörümüz olmak üzere bütün yetkilileri sağlık çalışanlarının problemlerini çözme noktasında daha duyarlı olmaya davet ediyor. Aksi durumda kitlesel basın açıklamalarımızın devam edeceğini tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz“ dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) yar.doç.dr (maalesef doktor)
16.01.2013 21:40:18
10 saatlik bi ameliyattan çıkım ve duydum ki 2 ay döner yok...ağlamak istiyorum!..
People
0
2) Ramazan (DR)
15.01.2013 09:33:52
Bir Allah'ın kuruşu döner alamayan binlerce hekim, binlerce sağlık çalışanı var. Hepsini Maliye de SB da biliyor ama bilmezden gelip öylece bakıyor bakıyor bakıyor, .kıllarını kıpırdatmıyorlar
People
0
3) Eylem Karlı (Dr.)
14.01.2013 23:53:56
Sonunda bu da oldu. 100 küsür lira döner sermaye veren Bülent Ecevit Tıp Fakültesi tamamen iflas ettiği için ocak ve şubatta 0 lira döner vereceğini açıkladı. Yöneticilerimize nasıl geçineceğimizi sorduğumuzda tek çözüm profesör ve doçentler dahil vardiyalı non stop poliklinik dışında çıkış olmadığını söylüyorlar.
People
0
4) GASU (Hemşire)
04.11.2012 15:02:26
5.yorumu yapan sayın Emre; Hemşire nerede doktordan daha fazla döner alıyor bana bunu ispatlaybilir misiniz? Haziran ayın da 131 tl olan ek ödeme sadece 4 gün çalışmadığım için 5 tl gibi komik bir rakama düştü.Üstelik dediğiniz gibi anlaymadığım bir sistemle hokus pokus yaparak elde ediyorlar.5 tl sizce de komik değil mi? Dahası o şunu bunu alıyor yerine neden ortak hareket edemiyoruz.Haklarımızı alabilmek için ortak mücade şart efendiler.Üç kuruş maaş ya da döneriniz yükselse ne olacak hepimiz çok kötü günlere daha kötü günlere gebe değil miyiz?Hadi şimdi sizi tatmin ediyor diyelim ya çocuklarınız ne olacak ileride?
People
0
5) eö (hemşire)
31.10.2012 21:44:51
hastanenin borcu çok personel çalışarak öder mantığı tıp fakültesi hastanelerinin klasik çözümü mersin tıp burasıda aynı
People
0
6) hekim (dr)
31.10.2012 21:02:32
bakanlık doktorları sömürmeyi ve bu mesleği ayaklar altına almayı bıraksın artık, bütün terminal dönem vakaları, kronik hastaları tetkık hastalarını bakanlık hastanelerınden daha fazla performans göstererek çalışan ünv. doktorları döner sermaye almadan kuru maaş karşılığında çalışmaktadır. Masa basında akşama kadar oturarak rahat rahat çalışan bir kamu memuru ile gecesi gündüzüne karışan hayat kurtaran hayatını tehlikeye atan doktorlar aynı parayı almamalıdır. Malesef üniversite doktorları dönersiz sabit maaşla hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. ya üniversite hastanelerinide bakanlık bünyesine dahil edin ve bu haksız uygulamadan vazgeçerek her doktora arada uçurumlar olmayan ücretler verin yada üniversitelerdeki bu büyük soruna bir çözüm bulun...
People
0
7) Kazım Güven (Dr.)
28.10.2012 13:10:53
BEÜ'ye yeni binalar yapılacakmış. Bir 10 sene daha bedavaya çalışırız artık
People
0
8) Yakup (Dr)
11.10.2012 08:16:24
Döner alamayan 3000 hekim ve bir o kadar da sağlık çalışanı var. Ne maliye ne SB bunu görmüyor, duymuyor, bilmezden geliyor hala..
People
0
9) emre (doktor)
10.10.2012 16:44:47
bütün devlet memularına döner sermaya alamadıkları için iyileştirme 500-600 lira para veiliyor. ancak dönerin kendisi bu meblanın yarısını bulmuyor.yeterince komik değil mi ..
hemşirenin doktodan fazla para aldığı yerdir burası .. bu da mı komik değil
1 hafta izin alıyorsunçalıştığın 21 günün dönerini mükemmel oran orantılama tekniğiyle 300-400 lira olan dönerin %20 alıyorsun . daha komik kaç hastane vadır türkiyede merak ediyorum.
yöneticiler hep 4000-5000 tl döner aldıklarından önemli dğil tabiki onlar için .

..

People
0
10) HAKAN (DR)
10.10.2012 11:51:58
Binlerce hekim döner möner alamadan çıplak maaşla yaşamaya çalışıyor, bunu sb da maliye de biliyor bilmezden geliyorlar..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)