İngiltere'de estetik ameliyatlara kısıtlama
İngiliz Hükumeti, halkın sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle botoks ve estetik ameliyatlara kısıtlamalar getirmeye karar verdi. Sağlık Bakanlığı, sunduğu raporla bu operasyonlara başvuran kadın ve erkekleri, deri altı enjeksiyonu konusunda eğitim görmemiş doktorlara ya da hemşirelere karşı dikkatli olması için uyardı
24 Ocak 2005 -
İngiliz The Times gazetesinin haberine göre, her geçen gün yaygınlaşan ve güzellik salonlarında bile yapılmaya başlanan botoks operasyonları, bundan sonra sağlık yetkilileri tarafından denetlenecek. Ayrıca, diğer yöntemlerle estetik yapan yerler de sıkı bir kontrol altında tutulacak.

10 HASTADAN DÖRDÜ ŞİKAYETÇİ

Her ne kadar botoks, bıçak altına yatarak ameliyat olmaktan daha sağlıklı görünse de, yetkililer deneyimsiz kişiler tarafından yapılan operasyonların çok kötü sonuçlar doğurabileceğini vurguluyor. Bir Amerikan kliniği ise, İngiliz Sağlık Bakanlığı'nın bu çalışmalarını destekleyerek, botoks yaptıran her 10 hastadan dördünün baş ağrısı, mide bulantısı, görme bozukluğu, ameliyat yerinde morarma, göz kapaklarında sarkma ve yüz felci gibi yan etkilerle karşılaştığını söylüyor.

Normalde en fazla 50 enjekte yapılan operasyonlarda, bu sayının 2 binin üzerine çıkması halinde zehirlenmelere de neden olduğu açtığı iddia ediliyor. Plastik cerrahi danışmanı Douglas McGeorge, daha sıkı bir denetim yapılması gerektiğini söyleyerek, halkın deneyimsiz kişiler tarafından yapılan operasyonların ne gibi yan etkilere doğuracağının farkına varamadığını savunuyor.

GÖZ KAPAĞI DÜŞMÜŞ

Botoks operasyonundan sonra yan etkilerle karşılaşan, 55 yaşındaki Lynne Franks, alnına yapılan enjeksiyondan bir hafta sonra yüzünde kasılmalar olduğunu ve o dönemde yaptığı uçak seyahatinde göz kapağının düştüğünü söylüyor.

Franks, uçaktan indikten sonra kendini karşılayan arkadaşının verdiği tepki sayesinde durumu fark etmiş ve sağ göz kapağının düştüğünü görünce dehşete kapılmış. Bu sarkıkların haftalarca geçmediğini söyleyen Lynne Franks, hiçbir uyarıda bulunmayan doktorundan çok, böyle bir operasyonu kabul ettiği için kendine kızdığını itiraf ediyor.

GENÇLEŞME İSTEĞİ ARTIYOR

Araştırmalar son bir yılda botoks ameliyatı olan kişilerin sayısının arttığını gösteriyor. Bu operasyonlara başvuran erkeklerin sayısı da yüzde 60 oranda yükselmiş. 2002 yılında 50 bin botoks operasyonu yapılırken, bu sayı son zamanlarda 100 bine ulaştı. Ayrıca burun, göğüs, yağ aldırma ve göz kapağı gerdirme ameliyatlarına da rağbet arttı. Bu artış mahkemelere de yansıdı ve operasyonların yan etkilerine maruz kalan hastalar birçok estetisyene dava açtı. Douglas McGeorge, bu operasyonlardaki yükselmenin, her geçen gün artan gençleşme isteğinden kaynaklandığını söylüyor. Çalışmalara başlayan sağlık yetkilileri, doktor ya da hemşirelerin bu konuda eğitim almış olmasına, operasyonların hijnenik yerlerde yapılmasına ve gerekli prosedürlerin yerine getirilmesine dikkat edecek.

Akşam

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA