YKS birincisi Mehmet Berke İşler Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesine yerleşti
YKS Türkiye birincisi Mehmet Berke İşler'in aralarında olduğu YKS sayısal yerleştirme puanı ile sınavı ilk 77'de tamamlayan 10 öğrenci İstanbul Medipol Üniversitesi Uluslararası Tıp Fakültesine yerleşti
YKS birincisi Mehmet Berke İşler Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesine yerleşti
09 Ağustos 2019 - AA

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) sayısal puan türünde Türkiye birincisi olan Mehmet Berke İşler'in aralarında olduğu sınavı ilk 77'de tamamlayan 10 öğrenci, İstanbul Medipol Üniversitesi Uluslararası Tıp Fakültesine (UTF) yerleşti.

İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Ceran, Uluslararası Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülkadir Ömer, Hukuk Fakültesi Dekanı M. Akif Aydın, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç ile bu yıl YKS'de derece alan öğrencilerin yanı sıra 2016, 2017, 2018'de dereceye giren öğrencilerin katılımıyla üniversitenin Beykoz'daki güney yerleşkesinde basın toplantısı düzenlendi.


YKS birincisi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni gezdi 


Prof. Dr. Sabahattin Aydın, üniversitenin 72 lisans, 104 ön lisans, 90 civarında yüksek lisans ve doktora programı olduğunu kaydederek, "Henüz 10 yaşına yeni basmış olmamıza rağmen TÜBİTAK'ın 'girişimci üniversiteler listesi'nde yerimizi aldık. Biz, sadece eğitime değil, eğitimle birlikte araştırmaya, araştırmaların ürüne dönüşmesine, yeniliğe de büyük önem veren bir üniversite olma hedefiyle kararlı adımlarla yürümeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Bu yıl 4'ü ulusal, 17'si yurt dışından olmak üzere akreditasyon kuruluşlarının akredite ettiği 21 lisans programları olduğunu aktaran Aydın, şunları söyledi:

"Önümüzdeki yıl hedefimiz, lisans programlarımızın en az yüzde 50'sini akredite etmiş olmak. Şu anda bile oransal olarak en öndeki üniversitelerin arasındayız, ama hedefimize ulaştığımızda Türkiye'de belki kırılamayacak bir rekoru kırmış olacağız. Bu açıdan öğrencilerimizin yüksek puanlarla gelmesinin ötesinde son derece yetkin bir eğitim almasını ve iftihar ederek onları mezun etmeyi de hedefliyoruz. Bini aşkın kadrolu öğretim üyemiz, bini aşkın idari personelimiz var. 2016'dan itibaren üniversitemiz sadece verdiği eğitimle sadece tıpla, yeni açtığı programlarla değil, ülkemizin sınavlar sonucunda büyük başarı elde etmiş öğrencilerinin de itibar ettiği bir üniversite olma hüviyetini kazandı."

Aydın, 5 fakülteye ilk binden öğrencilerin yerleştiğini dile getirdi.


Bakanlığın çıkardığı Genelge Medipol'e göre mi ayarlandı? Bakan Koca cevap verdi 


"Hem ülkemiz hem de dünya için bir şeyleri değiştirebiliriz"

Türkiye birincisi Mehmet Berke İşler de uzun bir sürecin ardından emeğinin karşılığını aldığı için mutlu olduğunu ifade etti.

Laboratuvar ve yurt dışı olanaklarının cezbedici olduğunu belirten İşler, şunları söyledi:

"Özellikle mühendislikte çift ana dal yapma imkanı benim için de daha uygun. Bu konuda ileride önemli bir noktada olacağını düşündüğüm tıp teknolojilerinde payımın olması düşüncesi de biraz beni kendisine çekti diyebilirim. Bugün sadece tek tip yetişen insanlar değil, daha multidisipliner daha farklı noktalarda dünyaya bakabilen bireyler olarak yetişirsek hem ülkemiz hem de dünya için bir şeyleri değiştirebiliriz."

"Bundan sonraki hedefim Nobel'i almak"

Olimpiyat ek puanıyla UTF'ye en yüksek puanla yerleşen Umut Berat Yavuz, sınav sonucuna göre 166'ncı olduğunu kaydederek, "TÜBİTAK ek puanıyla Türkiye birincisini geçiyorum, ama yine o birinci tabii." dedi.

Küçüklüğünden itibaren doktor olmayı hedeflediğini ifade eden Yavuz, "Bundan sonraki hedefim düzenli bir şekilde çalışmak ve Nobel'i almak." diye konuştu.

Türkçe Tıp Fakültesine tavan puanla yerleşen Ayşe Gülnihal Şimşek, sınava hazırlanan öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

"Çalışmayı son sınıfa bırakmasınlar. Lisede 4 sene boyunca belli şeyleri halletsinler ki son sene rahat etsinler. Kendilerini kapatmasınlar, hayatlarının merkezine sınavı koymasınlar. Enerjilerini aktarabilecekleri bir alanları olsun. Müzik ve sporla uğraşıp hem beynimi dinlendirmeye hem de fazla enerjimi boşaltmaya ihtiyaç duyuyordum ve bunun faydasını da gördüm."

Dereceye giren öğrenciler ABD'de dil eğitimi alacak

Medipol UTF, 10 kişilik kontenjanının tamamını YKS'yi sayısal yerleştirme puanı ilk 77'de olan öğrenciler arasından aldı. Mehmet Berke İşler'in yanı sıra Türkiye 17'ncisi Melih Akif Yıldırım, 18'incisi Sezgin Er, 38'incisi Ömer Faruk Durugöl, 48'incisi Mustafa Sefa Işın, 65'incisi Ömer Ünlü, 66'ncısı Berranur Orkal, 68'incisi Salih Gücez ile 77'ncisi Hamdi Sefa İplikçioğlu, Medipol UTF'yi kazandı. Umut Berat Yavuz ise olimpiyat ek puanı ile fakülteye en yüksek puanla yerleşti.

Dereceye giren tıp ve mühendislik fakültesi öğrencileri, Medipol'deki eğitimleri öncesinde, mütevelli heyeti bursuyla gidecekleri ABD'de dil eğitimi alacak. Tıp fakültesi öğrencileri ilk senelerinde Harvard ve Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) gözlemci olma, sonraki yıllarda ise staj yapma olanağı elde edecek.

Öğrenciler, Medipol Mega Üniversite Hastanesinde ilk yıllardan itibaren pratik eğitimlerini alacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) ikinciyi geçen (kaçıncı olur)
15.08.2019 12:27:26
medipol dinci bir kuruluş ve mevcut iktidar imkanlarıyla zenginleşmişlerdir....iktidarla gelen iktidarla gider...tansu çiller zamanında büyük bir ilin il başkanı şuan aynı ilde taksicilik yapmakta...makam güç ve para nehir gibi akar, iktidar değişince gece taksiye çıkarır adamı...kurumlar siyasallaşmamalı...medipol siyasi ve dinci bir özel işletmedir, bu haberdeki kişide reklam uğruna tercih yaptığı ortadadır, umarım kazandığı parayı iyi kullanır...eğer bu tercihten oara kazanamamış ise, ülkede yine, yeni bir beyin yıkama başlamış demektir...
People
6
2) rasim (dr)
15.08.2019 09:41:51
Niye hiç Türkiye'de tıp konusunda bir gelişme yok!!! Çünkü ülkemizde tıp hasta odaklı, bilimsel yönü kes,yapıştır.Askeri sanayide niye bu kadar üretim var,çünki önü açık,ar-ge ağırlığı var.yazık gençliğe kendilerini habe ediyorlar,kafalarını cok vuracaklar duvarlara.Bir hakim bile sizden hem fazla maaş alacak,hemde yetkileri cok fazla.Ya bir doktorun !!!! Ömür boyu ne şikayetin var diye papağan gibi aynı şeyi tekrar edip duracaksın....
People
4
3) RKTR (Uzm)
14.08.2019 15:39:55
Genç kardeşim, öyle görünüyor ki doktor olacaksın, kendi tercihindir, başarılar dilerim. AMA bak çok önemli bir husus var: Türkiye tıp doktorlarına dava açmanın dünyada en kolay olduğu, hatta teşvik edildiği ülkedir. Doktora yapılan bir şikayetin mantıklı ve haklı olup olmadığını belirleyecek, iftiracıları baştan elimine edecek hiçbir ön değerlendirme mekanizması yoktur; olması da asla istenmez. Doktorlara yönelik en uyduruk, en gülünç şikayetler bile Savcılık tarafından derhal işleme konur.

Davaların en az % 80'i tamamen haksız, hekimden para almak amacıyla açılır. Kazanmak için de mahkemede müştekiler ve avukatları tarafından sürekli yalanlar söylenir, doktora iftiralar atılır. Hiçbir kusurun olmasa dahi, Adli Tıp tarafından seni suçlu gösteren bir rapor düzenlendiğini görebilirsin. Savcılar arasında doktorları hiç sevmeyenler vardır. Bir dava sürecinde yıllar boyu yaşayacağın endişe ve stresin haddi hesabı yoktur. Ve 15 sene süren davalar vardır.

"Dava" dedim, aslında "davalar" demeliydim. Zira; katillere, sapıklara, teröristlere, tecavüzcülere vs tek dava açılırken, ülkemizde yürürlükte bulunan Milli Tıp Hukuku Formülü'ne göre, şikayet edilen doktora İKİ ayrı dava açılır: Hukuk ve Ceza davaları. İkisinden ayrı ayrı yargılanırsın. Birini kazanman, diğerini de kazanmanı garanti etmez.

Bunun doğal sonucu olarak, en vahşi caniler dahi sadece hapis ile yargılanırken, bir tıp doktoru, hiçbir suçu olmasa bile, HAPİS + TAZMİNAT + MESLEKTEN MEN ile yargılanır. Sistem bunun böyle olması için özellikle tasarlanmıştır.

Sonunda aklansan bile, hayatının en az 10 senesi iyice ..... olur. Meslekten soğursun, özgüvenini kaybeder, aynı şeyin bir daha olması korkusuyla defansif tıp uygulamaya başlarsın. Benim gibi sinir hastası da olabilirsin. Bu arada cebin de iyice boşaltılmış olur ödeyeceğin avukatlık ve diğer masraflarla. Ben, sonunda beraat etmiş olmama rağmen, bugünün parasıyla 50.000 TL'den fazla para harcadım, iğrenç bir iftiradan kurtulmak için. Mahkeme işkencesi de tam 10 sene sürdü.

Şunu da belirteyim, artık yurtdışı, üniversitede akademik pozisyon, özel hastane, vb. başvurularında ilk sordukları sorulardan birisi dava yiyip yemediğindir. Davayı kazanmış olman bile, sana olumsuz referans koymalarını engellemez.

Artık mahkemeye düşme endişesi nedeniyle, hiç dava yememiş hekimler bile Savunmacı Tıp uygular hale geldiler. Bugün üniversiteler dahi, kendilerine dava açılmasın diye riskli hastalardan kaçınabiliyorlar.

Eğer davayı kaybedersen, bittin demektir. Türkiye'deki gülünç tıbbi sorumluluk sigortasının seni koruyacağını sakın düşünme. Sadece tazminat içindir, o da sigorta şirketi ödemeyi kabul ederse. Ödememek için ellerinden geleni yapacaklardır. Ayrıca sigorta seni hapis ve meslekten men gibi cezalara karşı korumaz. Ve artık çoğu davada, sigorta şirketinin -göya- ödemeyi taahhüt ettiği rakamın çok üstünde rakamlar, bazen milyonlar isteniyor doktorlardan.

Madem ki hekim olacaksın, bari ileride branşını bu risklere göre seç. İyi şanslar.
People
5
4) Kamil Ömür (Uz. Dr)
14.08.2019 12:42:47
Sevgili hekim doktor kardeşim. Mehmet Berke özelden bana ulaştı. Medipol tıbbı sordu. Söyleyeceğim her şeyi bizzat söyledim. İlla tıp yazacaksan Koç Tıp ya da Cerrahpaşa İngilizce tıbbı yaz dedim. Medipol tıp 10 yıl sonra Şifa tıp ve Fatih tıbbın akibetibe uğrayabillr dedim. 1 hafta sonra tercihler bitti bana şurayı tercih ettim diye dönmedi, anladım ki beni dinlememiş dayanamadım mesaj attım. Tahmin ettiğim gibi Medipol ' ü yazmış. Hem tıp hem elektrik elektronik çift anadalı yapmak istiyorum bu nedenle Medipol' ü tercih ettim dedi. İkisi kel alaka bölümler ve yapması çok zor bana göre. Neyse hayırlısı olsun dedim. Muhtemelen çok iyi burs ücreti verecekleri için orayı tercih etti. Kimseyi kırmak için için yorum yazmıyorum onu da belirteyim. İyi bayramlar diliyorum.
People
12
5) Ali (Hekim)
14.08.2019 00:16:57
Büyük hata. Türkiye 1.si İle 20.000 aynı sınıfta her şey aynı. Hatta öteki daha rahat. Ne anladık derece yapmaktan? Neden çalıştın bu kadar? Doktor olunca nasılsa 20 bin tl maaş alacaktın bence hata yaptın. Tıp Ankara’da ve Hacettepe ekollerinden yetişen üniversitelerde okunur. (Kayseri, Erzurum )
People
15
6) A (İ)
13.08.2019 15:45:41
Ha medipol tıbbı bitirmişsin ha hakkari tıbbı. Mezun olduğunuzda aynı diplomayı alıyorsunuz, aynı kuraya giriyorsunuz. Hatta diğer tıp fakülteli tus sınavında senden iyi yer kazandığında seni geçiyor üstelik. Bu puana tıp yazman yazık olmuş.
People
18
7) Ömer (Doktor )
12.08.2019 08:51:11
Türkiyenin en iyilerinin hekim olması ülkemiz adına utanç. İlkel korumacı refleks. Memur olsun nispi olarak daha iyi para alsın ilkelliği. Bu ülkenin en iyileri ya kapitalist güzenin ya devletin kölesi olmaktansa girişimci olarak yetişdiklerinde bizler level atlayacağız.
People
21
8) çerçi (dr)
11.08.2019 23:31:28
1-vakıf tıp fakültelerinin vertabral öğretim üyeleri çapa, cerrahpaşa, ankara,hacettepe okumuş, sonra kamudan erken emekli olup "paranın tadını" sevmiş kişilerdir. tıp hoca kadrolarına bir bakın uluslararası başarısı scı, pubmed yayın sayısı, sitasyon sayısı, h indeksi ,dalında iyi olma, istanbul'da dalınadareferans kişi konumunda kaç kişi var.hodri internet siteleri....
2-17-18 yaşında tercihlerde farklı faktörler rol oynar. 17 yaşında birini 1 yıl abd'ye götürüp ingilizce öğretip geri istanbul'a getirisen o çocuk şaşkına döner. en iyi ingilizce hazırlık boğaziçi'ndedir. 1 yılda çocuklar canavar gibi yabancı dili öğreniyor ve sonraki yıllarda da devam ediyor. bu çocuk abd dönüşü hasta "maa'm may I take your blood pressure" mı diyecek. manometre 16 olursa " ohh my god you have a hypertension" diyecek. bizim amcalar teyzeler acaip anlayacak....
kalabalık kargaşa,inşaat,itiş kakış olsa da istanbul'un dalında en iyi hocaları kamuda istanbul ve cerrahpaşa'da ve bir kaç EAH 'dadır. orada yetişip özel geçenler hariç..bu özellerde vatandaşın gücü yeterse.;tükrük bezi pleomorfik adenom operasyonu 30 bin, total tiroidektomi 50 bin...
3- ne varsa kamu var. sorun o kişilere erişebilirlikte... eğitim kadrosuna baklırsa bir dersi ingilizce anlatamayacak tipler var. oraya alınacak hoclardan IELTS 7 istenmeli kaç kişide var.. sonra ingilizce tıp diye giriyorsun dersler Türkçe anlatılıyor. tanık olmuşluğum var. gerçek ingilizce dersi abd uk ihtisaslı hocalar verir, orada 1 yıl fellow, gözlemci, seyirci kaldım dieyenlerin hepsi aynı derece ingilizce bilmez
4- bir de marka özel hastaneleri bir vakıf tıp fakültesine "affiliye" modası çıktı. bu hastanenin uzmanları bu "afiilisyon" işinden afilli şekilde yrd doç, doç'ları prof oldu. öğrenci yok,asistan yok, akademik isler yok ne o filan özel hastane doktoru falanca vakıf tıp kadrosundan afilli doç,prof...
bu işler iyice sulanduç
Behçet Ç çok haklı sormada. ama söyle nereden mezunsun...mecburi bir kalksa bunlar sorulacak şimdi poliknikte 95 hasta karşısındaki onbaşı olsun ilacını yazsın, sağlık raporunu versin yeter...
son söz: güç ve güçlü olmak mutlak değidir. zamana göre değişir. Mutlak güç sadece ALLAH'a mahsustur....
People
12
9) hekim (dr)
11.08.2019 22:48:47
Kamil Ömür ,Berke seni dinlememiş Boğaziçi Bilgisayar'ı yazmamış. Elektronik'i de yazmamış. Beni dinlemiş ama yarım dinlemiş, ben tıp okumak istersen Cerrahpaşa'yı seç demiştim ama mutlaka tıp oku demedim, seversen tıp oku; tıp için de Cerrahpaşa'yı seç .çünkü ben Cerrahpaşalı'yım kalitesinin faydası meslek hayatım boyunca gördüm diye yazmıştım.Berke İzmir'de tıp okumak isteseydi de Ege Tıp yaz derdim.
Ama o her genç gibi kafasının belirlediğine gitmiş, tıp yazmış ta okulu Cerrahpaşa değil Medipol olarak tercih etmiş.. Eh ne yapalım. Başarılar dileyelim. Kamil'ciğim başkaları üzerinden iki meslekdaş boşuna kavga ettik. Ne olur, habere yorum yazanların yorumlarını içselleştirp,kişiselleştirip "sen biliyor musun" gibi tavırlarla yorum yazma. Ben bir süre tatile çıkıyorum
People
48
10) Hürriyet (Dr)
11.08.2019 21:00:49
Oğlum siz de akıl yok mu? ...... Çocuğum o Medipol daha birkaç sene evveline kadar ortada yoktu. Orda çalıştık. Sen aklını mı yitirdin, normal tıp fakültesi dururken Medipol ne yahu? Şaka mi bu? Hormonlu ve gecekondu gibi bir anda büyü(tül)müş bir tıp fakültesi (!) o. Yani zeka olsa ne olacak? Maddi menfaate kanıp ( veya kanmayıp, bilerek) Medipol gibi bir para gelsin, iş olsun denilerek iktidar desteği ile kurulmuş yere girilir mi? Ülke çıldırdı. Medipolmüş...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA