Yasa çıkmadan genelge
Akdağ'ın valiliklerden SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri için hazırlanılmasını istemesi tepki çekti
06 Ocak 2005 -
SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrine ilişkin tasan TBMM'den çıkarılmadan genelgesi yayımlandı. SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri ile ilgili yasa tasarısı uzun tartışmalardan sonra komisyondan geçti. Tasarı, genel kurul gündeminde beklerken Sağlık Bakanlığı yangından mal kaçırırcasına "çıkmamış" yasa için genelge yayımladı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ imzasıyla 31 Aralık 2004 tarihinde valiliklere gönderilen genelgede, tasarı kapsamında devralınacak sağlık tesisleri içerisinde en önemli yeri SSK sağlık tesislerinin oluşturduğu vurgulanılarak şöyle denildi: "İlinizde devralınacak SSK ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca sunulan sağlık hizmetlerinin devir öncesi ve devir sonrası süreçte aksatılmadan yürütülmesi amacıyla, SSK İl Sağlık İşleri Müdürlükleri/SSK İl Sigorta Müdürlükleri/SSK Hastanesi Baştabiplikleri ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının ilinizde bulunan müdürlükleri/hastane baştabiplikleri ile ortak çalışma yapılarak devir sonrasına hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Çalışma esasları belirlenerek yazımız ekinde gönderilmiş olup çalışmalara ivedilikle başlanması, karşılaşılan ve karşılaşılması muhtemel sorunların bakanlığımız ilgili birimlerine hızla bildirilmesi, yasanın yürürlüğe girmesini müteakip sağlık hizmetlerinde hiçbir aksamaya meydan vermeyecek yapılanmanın kurgulanması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim." Genelgede yer alan diğer düzenlemeler şöyle:
* İldeki her bir SSK hastanesinin uygun bir Sağlık Bakanlığı hastanesi ile "kardeş hastane" olarak planlaması yapılacak ve birlikte çalışmaları sağlanacaktır.
* Karşılıklı personel görevlendirmesi yapılarak bilgilendirme programı uygulanacaktır.
* Devralınacak sağlık tesislerinde Döner Sermaye İşletmesi kurulması çalışmaları tamamlanacaktır.
* Devralınacak sağlık tesislerindeki birimlerin döner sermayeli kurumlar işletmeciliğine uyumu, olmayanların ise hazırlıkları tamamlanacaktır.
* Devralınacak tesislerinin yılı bütçe tahmin çalışmaları yapılacaktır.
* SSK hastanelerine başvuran hastaların düzenli kaydı, yapılan her türlü işlemin ve kullanılan sarf malzemelerinin kayıt alüna alınması ve ilgili sosyal güvenlik kurumuna fatura edilebilmesi için gerekli düzenlemeler yapılacak, bunun için gerekli bilgi işlem altyapısının tamamlanmasına yardımcı olunacaktır.

Anayasa Mahkemesi acelesi
CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, yasa çıkmadan bu yasa için genelge yayımlamanın görülmemiş bir uygulama olduğunu" söyledi. Bakanlığın kendisini parlamento iradesinin yerine koyduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Devrin anayasaya aykırı olduğu biliniyor. Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümüyor. Bu nedenle yangından mal kaçırır gibi yargı kararını bile beklemeden uygulamaya geçmek istiyorlar. Bu acele, devrin anayasaya aykırı olduğunun Sağlık Bakanlığı tarafından da bilindiğini bir kez daha ortaya koyuyor" dedi.

Cumhuriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA