Ferit Bernay yolsuzlukla yargılanan bürokratı ihale komisyonuna almış
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay’ın, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile yargılanan bazı kişilere, mahkemesi devam ederken ihale komisyonlarında yer verdiği ortaya çıktı
28 Ocak 2005 -
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay’ın, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile yargılanan bazı kişilere, mahkemesi devam ederken ihale komisyonlarında yer verdiği ortaya çıktı. Bernay’ın, yolsuzlukları ortaya çıkaran görevliler hakkında da disiplin soruşturması başlattığı belirlendi.

Daha önce ‘kadrolaşma’ iddiasıyla gündeme gelen Prof. Dr. Ferit Bernay’ın ismi şimdi de yolsuzlukla anılmaya başlandı. Bernay’ın, rüşvet ve yolsuzluk suçlarından yargılanan Nazım Alkan ve Yahya Dilek’i ihale komisyonlarında görevlendirdiği iddia edildi. Halen üniversitenin genel sekreteri olan Nazım Alkan, 2000 yılında mahkemede rüşvet ve yolsuzluk iddiası ile yargılanırken Üniversite Rektörü Bernay tarafından, 2001 Mali Yılı Katma Bütçesi’nde yapılacak ihaleler için ihale komisyonunda başkan vekilliğine getirildi. Rektör, Genel Sekreter Nazım Alkan’ın Samsun İdare Mahkemesi’nde görülen rüşvet alma davasında mahkemeye bu kişiye kefil olduğunu belirten bir yazı gönderdi. Bernay ayrıca, Sinop Bayındırlık İl Müdürlüğü’nde çalışan ve birden fazla yolsuzluk suçu ile yargılanan Sedat Şen’e de ihale komisyonunda yer verdi.

OMÜ Rektörü Ferit Bernay, müteahhit tarafından yapılan yolsuzlukları ortaya çıkaran dönemin Yapı İşleri Daire Başkanı Recep Durmuş hakkında ise onlarca disiplin soruşturması açtı. Bernay tarafından açılan disiplin soruşturmalarını İdare Mahkemesi iptal etti. Müteahhidin yolsuzluğuna göz yuman yetkililer hakkında işlem yapmayan Rektör’ün, yolsuzluğu ihbar eden memurlar hakkında, Sayıştay ve Maliye Bakanlığı’nın raporlarına rağmen disiplin soruşturması açması bazı öğretim üyeleri tarafından tepki ile karşılandı. Ondokuz Mayıs Öğretim Üyeleri Derneği (OMÜ-DER) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, rüşvet alma ile suçlanan Alkan’ın ayrıca 2004 yılında da yapılan birçok ihalede komisyon üyesi olarak görev yaptığını iddia etti. Prof. Dr. Demir, ismi yolsuzluk iddialarına karışan kişilerin ihale komisyonlarında görevlendirilmesinin şaşırtıcı olduğunu ifade etti. AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir de yaptığı basın toplantısında Rektör Ferit Bernay’ı eleştirdi. Bernay’ın yönetime gelmesinden sonra üniversitenin kan kaybettiğini ileri süren Demir, “Üniversitede marjinal ve fanatiksel bir yönetim sergilenmektedir. Kendi kafa yapılarına sahip öğretim üyeleri ile araştırma görevlileri korunup kollanmakta, hukuk dışı atamalar yapılmaktadır. Kendi fikir yapılarından olmayan personel üzerinde ise sıkıntı yaratılmakta.” diye konuştu.

Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Ediz Dalkılıç (Doktor)
14.06.2017 11:51:05
Narsistik hocalara karşı çok çaba vermiş birisi, 4. Sınıf öğrencilerine FIB-4 skoru hesaplatan hocalara, siz o formülü ezberletmekle elinize ne geçecek, uzmanlar bile uygulamalarla hesaplıyor diye karşı çıkar. Öğrenci dostu, sözlülerde 90dan aşağı not vermez.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA