Bıçak parası aldığı iddia edilen profesör 50 yıla kadar hapis istemi ile yargılanıyor
ERZURUM'da hastalarından bıçak parası aldığı iddiasıyla 6 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı eski öğretim üyesi Prof. Dr. Önder T.'nin yargılanmasına başlandı. Prof. Dr. Önder T.'nin 50 yıla kadar hapsi isteniyor
Bıçak parası aldığı iddia edilen profesör 50 yıla kadar hapis istemi ile yargılanıyor
18 Kasım 2019 - DHA

ERZURUM- Erzurum'un Oltu ilçesinde yaşayan R.S., 27 Nisan 2017'de Oltu Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, Prof. Dr. Önder T.'nin kızı E.S.'nin burun eti operasyonu için kendilerinden ameliyat parası aldığını iddia ederek, şikayetçi oldu.  Savcılık yetkisizlik kararı ile soruşturma dosyasını Erzurum'a gönderdi. Önder T. hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, Önder T. tarafından ameliyat edilen hastalar tek tek dinlendi. Hastalar, yasal bir ücret olduğunu düşünerek ameliyatları için 4 bin TL verdiklerini ifade etti. Yine soruşturma kapsamında E.S.'ye yapılan ameliyatının ücretsiz olan septoplasti niteliğinde olduğu, Atatürk Üniversitesi kayıtlarında bu hasta için düzenlenmiş 15,50 TL tutarında bir makbuzdan başka bir makbuz bulunmadığı belirlendi. Hastalardan N.K.'nın ameliyatının ise ücretli 'rinoplasti' niteliğinde olduğu, vezneye bin 300 TL para yatırılması gerektiği ancak doktor Önder T.'nin kodu farklı girerek, ameliyatı ücretsiz olarak gösterdiği tespit edildi. Önder T.'nin böylelikle hem haksız ameliyat parası aldığı hem de kurumu zarara uğrattığı rapor edildi.

6 AY TUTUKLU KALDI

Başka hastalardan da benzer şekilde ameliyat parası aldığı saptanan Önder T., 25 Nisan 2018 günü tutuklanarak, cezaevine konuldu. İfadesine başvurulan Bazı hastaların ameliyat paralarını verdiklerini iddia ettiği Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı tahakkuk servisinde çalışan H.D. hakkında da soruşturma başlatıldı. Önder T., 6 ay tutuklu kaldığı cezaevinden salıverilirken soruşturma sonunda Önder T. ve H.D. hakkında 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

50 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Önder T.'nin 7 mağdura karşı 'icbar ve ikna suretiyle irtikâp' suçundan toplam 23,5 yıldan 45 yıla kadar, 'mal bildiriminde bulunulması, rüşvet ve yolsuzluklarla mücadele kanununun 13/1 maddesi uyarınca da 3 yıldan 5 yıla kadar hapsi ve 5 milyon TL'den 10 milyon TL'ye kadar para cezasına çarptırılması talep edildi. H.D.'nin ise 3 hastaya karşı 'ikna suretiyle irtikâp' suçundan 9 yıldan 15 yıla kadar hapsi istendi.

YARGILAMA BAŞLANDI

Erzurum 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlanan Önder T., duruşmaya katılmazken, diğer tutuksuz sanık H.D., avukatlar ve mağdurlar hazır bulundu. İstanbul'da özel bir hastanede çalışan Önder T.'nin ifadesinin talimat yoluyla alındığı bildirilen duruşmada H.D. suçlamaları kabul etmedi. Tahakkuk memuru olduğu için hastanın giriş ve çıkış işlemlerini yaptığını belirten H.D., hiçbir hastadan para almadığını ileri sürdü. Suçsuz olduğunu savunan H.D., kamu zararını gidermek istediğini söyledi. 

Kızı ile birlikte duruşmaya katılan R.S. ise Önder T.'den şikayetçi oldu. 2016 yılında kızı E.S.'nin ameliyat edildiğini anlatan R.S., "Doktor 4 bin lirayı odasındaki dolaba koydu. Makbuz isteyince 'veremiyoruz' dedi. Ertesi günü kızım ameliyat oldu. Kızımın ameliyattan çıkarılmasından sonra özel oda istedim. Orada çalışan kişi özel oda veremeyeceklerini söyledi. 'Dört bin lira verdik, özel oda verin bari' deyince, görevli, 'Öyle bir ücret burada alınmaz. Kimsenin böyle bir ücret almaya hakkı yok' dedi. Ameliyattan 1 ay sonra doktoru telefonla aradım. 'Parayı iade edin. Böyle bir hakkınız yok' dedim. O da 'Biz sizden para almadık' şeklinde cevap verdi, böylelikle dolandırıldığımızı anladım ve şikayetçi oldum. Zararım giderilmedi, şikayetçiyim" diye konuştu.

Yeğeninin doğuştan dudak damak yarığı hastası olduğunu, bu nedenle Önder T.'ye başvurduklarını belirten M.G. de şunları şöyledi:

"Doktor, çocuğun ameliyat olması gerektiğini ve 1500-2000 TL para gerektiğini söyledi. Biz bu parayı duyunca ödemeye karar vermiştik. Gazi olduğum için durumu dernek başkanına söyledim. Rektörle görüşüp, belki bu ücretin bir kısmı ödenmeden ameliyat yapılabilir mi diye düşündük. Bu hususu doktora söyleyince bağırıp, çağırmaya başladı. Bundan sonraki süreçlerde her seferinde çocuğun kanının istenilen seviyede olmadığı gibi bahaneler uydurup, ameliyatı yapmadı. Başka doktorlara sorunca kan seviyelerinin uygun olduğunu öğrendik. Başka bir doktora ameliyatı yaptırdık." 

Önder T.'nin avukatı ise 2016 ve 2017 yılları arasında 3582 adet ameliyat yapıldığını, bu kişilerden sadece 11 kişinin şikayetçi olduğunu, müvekkilin profesör olması nedeniyle yapmış olduğu estetik ameliyatlarda yasal olarak para alma hakkı bulunduğunu savundu. Duruşma ertelendi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) lucifer (dr)
22.11.2019 10:23:52
devlet hastanesinin olanakları primlerini ödemiş devlet hastanesinde ameliyat olma hakkı olan 3600 hasta için kullanılmış doktor için değil.
hastaların ekonomik durumları nedeniyle özel hastanede aynı kalitede bir doktora ulaşmaları mümkün olmadığı için bu yolu tercih ettiklerini düşünüyorum.
bütün iyi doktorlar istifa ederse devlette ameliyat ve eğitim için iyi doktor kalmaz
kendilerine ve çevrelerine bakmadan herşeyi bilen bir otoriteymiş gibi dünyadaki tek kötülüğü doktorlar olarak hedef gösterip yargılamanın doğru olmadığını düşünüyorum.
People
4
2) RESUL (DOKTOR)
20.11.2019 12:40:18
HASAN (ECZACI) ECZACI OLAMAZ.HİÇBİR ECZACI BÖYLE BİR İTHAMDA BULUNMAZ .
People
9
3) mert (uzman dr)
20.11.2019 09:41:38
bence bıçak parası değil emek hakkı denilerek bu yasal hale getirilmelidir. yoksa ağır ameliyatları yapacak doktor kalmayacak. döner sermayeden ameliyat başı 70 lira gibi komik paralar verilirse millet ameliyat yapmayı bırakacak. performans sistemi adı verilen bu ucube sistem bitmelidir.
People
6
4) ali oflu (dr)
19.11.2019 20:15:07
Devlet memuru bıçak parası alamaz, buna izin verilirse yarın hakimler dosya parası, polisler mermi parası istemeye kalkar. Eğer bir cerrah daha fazla parayı hak ettiğini düşünüyorsa devletin hastanesinden istifa edip özel hastaneye geçmelidir.
People
37
5) mecburi (hekim)
19.11.2019 14:38:51
Hasan (eczacı) bıçak parasını savunmuyorum ama eczanelere verilen mal fazlasını da savunmuyorum.Sadece mal fazlasından kazandığınız para bile bir hekimin kazancını geçer.İddia ediyorum en az kazanan eczacı bile hekimin kazancından çok daha fazla kazanıyor.
20-30 bin kazanan doktor var mıdır benim çevremde olmasa bile vardır özelde çalışanlar.Benim 2019 aylık ortalama gelirim 7.800 TL bunun 4 bin TL si emekliliğime yansıyan temel maaşım. Emin olun büyük çoğunluğun durumu bu.
People
22
6) Mahmut (dr)
19.11.2019 13:06:54
Kendisini 15 yere müdür atayan hepsinden maaş alan kamu çalışanları yok mu? Neden kimse onları yargılamıyor?
People
44
7) Kerem can (Dr)
19.11.2019 08:06:59
50 yıl nedir yaw. Asın gitsin bari. Çocuğa tecavüz edip öldürenler iyi hal alıyor. Adam profesör 50 yıl isteniyor. Suçu bıçak parası.

People
32
8) dr (acil)
19.11.2019 07:16:32
maillerimi inatla ve sürekli yayınlamayan Medimagazini nefretle kınıyorum.
People
6
9) Hasan (Eczacı )
19.11.2019 02:34:13
Bıçak parasını hakmış gibi gösteren doktorlara inanamıyorum. Ya hu para koparmaya çalışılan insanların büyük çoğunluğu durumu kötü insanlar. Bir gazi maaşıyla size ne verebilir ama siz bin gaziden asgari ücretliden 4000 lira aldığınızda bir yılda 4 trilyon kazanırsınız.. Bu hak mı? Bir de devletten 20-30 bin lira kazanan bir doktora hak mı? Bu nasıl bir mentalite? Bu milleti soymak değil mi? Hepimiz bu vatanın evladı değil miyiz? Nerede dürüstlük ve hakkaniyet? Arkadaş maaşı beğenmiyorsanız verin bana size en kral doktorluğu yaparım sadece iki yıl daha okuyup pratik yaparak. Bir çok sağlık personelinin 4-5 katı kazanıyorsunuz nasıl yetmiyor? En iyisi mi siz gidin zenginlere doktorluk yapın ey bıçak parası alanlar! Tabi doktorluğun bu olduğunu düşünüyorsanız.
People
24
10) Hakan (Dr)
18.11.2019 21:47:35
Kamuda ne bedava adalet bile parayla
Sağlık ve dr bedava olacak ! Neden? Halk ekmek bedava mı mutfak tüpü bedavamı
Adam profa ameliyat olmak istiyorsa bende o ameliyatı öğrenmek ve tecrübe biriktirmek için gece gündüz çalışıyorsam bırakın hayatını bu yolda harcayan insanlar böyle usulsüzlüklere tenezzül etmesin
Bunu isteyen insan parasını ödesin kendince inandığı en iyi hizmeti satın alsın bunun yasal yolu açılsın
Bizim emeğimizi bedava yapanlara hakkımız helal değil
Bilinsin
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)