‘Doktorlar hep emir kipiyle konuşuyor, hemşireler ne yardımcı ne de melek!’
Elliden fazla hemşire, gündemi değerlendiriyor: Doktorlarla iletişimde sıkıntıların kaynağı ne?
‘Doktorlar hep emir kipiyle konuşuyor, hemşireler ne yardımcı ne de melek!’
15 Mayıs 2017 -

MEDİMAGAZİN HABER MERKEZİ-Geçtiğimiz hafta kutlanan hemşireler günü dolayısıyla birçok etkinlik yapıldı. Biz de bu meslek grubunun beklentilerini dinledik, elliden fazla hemşirenin gündeme dair görüşlerini aldık. Bu hafta her gün bir gündeme yer vereceğiz. Sonraki günler:

  • Hemşirelikte branşlaşma olmalı mı?
  • Hemşireler de reçete yazabilmeli mi?
  • Yıpranma payı beklentisi nasıl?
  • Neden ‘sağlıkta şiddet’, nasıl çözümlenmeli?

konuları değerlendirilecek.

Bugün, doktorlarla hemşirelerin iletişimine dair görüşlere yer veriyoruz.

 

Doktorlarla hemşirelerin iletişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Hemşirelerin çoğu doktorlarla iletişimde sıkıntı yaşadıklarını ve bunun doktorların emir verici söylemlerinden, meslek tanımlarının dışında işleri yaptırmalarından kaynaklandığını söylüyor. Birkaç görüşe yer verelim:

 

Ameliyathane hemşiresi: Doktorlar kendilerini hemşirelerin amiri pozisyonunda görüyor, iletişimi yöneten doktorlar oluyor. Fakat bunun da çıkar ilişkisinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Doktorların performans almaya başlaması, diğer sağlık personellerini sadece işlerini yaptırmak istedikleri kişiler haline getirdi. Bir ekip değiliz, doktorluk mesleğini para kazanmak için garantili iş diye okuyan çocuklar meslek etiğine, iletişime önem vermiyor.     

        

Dahiliye hemşiresi: Aynı işlemleri yapmamıza rağmen birçok serviste bir ekip olayının olmadığını gözlemliyorum. Gelişen her komplikasyonda veya başka herhangi bir sorunla karşılaştıklarında üzerlerindeki sorumlulukları hemen sorumlu hemşireye atıyorlar. Bilgisayar başından kalkmayan, hastayla teması olmayan, hastaları sadece biyokimya değerleriyle iyileştirmeye çalışan hekimler yetişiyor. Hem hasta hem de diğer ekip arkadaşlarını köle olarak görüyor.

 

Yenidoğan yoğun bakım hemşiresi: Doktorların gerek maaşlarının gerek performans sistemlerinin farklı olması iki meslek grubu arasında sıkıntılara sebep oluyor. Hemşirelerdeki performans ücretinin çarpanı arttırılır, ücretlerde denge oluşturulursa iletişim daha iyi hale gelebilir. Hemşirelik profesyonel sağlık bakım grubudur, doktorların sekreteri veya hizmetçisi değildir. Doktorların bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Hastanelerin doktor bazlı çalışıldığının düşünülmesi sağlık çalışanlarını maddi ve manevi açıdan yıpratıyor. Doktorlarla diğer sağlık çalışanları arasındaki ayrımcılıkların yok edilmesi, görev yetki ve sorumlulukların profesyonel bir zeminde tam olarak yerine getirilmesi, mesleki araştırmaların yapılması ve maddi uçurumların kapatılması iki meslek grubu arasındaki iletişimi daha iyi bir hale getirecektir.

  

Ar-Ge hemşiresi: Çalışma hayatımda her zaman iyi bir ekiple çalıştım. Doktorluk ve hemşirelik birbirinden bağımsız birer meslek grubudur. Hiçbir zaman hemşirelik doktorun yadrımcısı olarak algılanmamalıdır. Zaten son yıllarda bu algı değişmiştir ve biz bir ekip olarak çalışmayı sürdürüyoruz. Çünkü iki meslek grubunun da görev tanımları farklılık gösteriyor. Sağlık alanında ne kadar ekip ruhunu geliştirebilirsen o kadar iyi hasta sonuçlarını elde edebilirsin. Biz bir ekibin vazgeçilmez birer parçalarıyız.


Eşi hemşire olan doktor: Bütün iyi doktorlar hemşireleri dinler


Eğitim hemşiresi: Sağlık hizmeti bir ekip işidir. Ekip ne kadar kuvvetli ise hasta bakımının kalitesi bir o kadar artar. Hekim hemşire iletişimi en iyi düzeyde olmalıdır. Ancak toplumumuzda hemşirenin hekimin bir yardımcısı olarak görülmesi, daha az özlük haklarından yararlanması hemşireleri daha güçsüz kılıyor. Sağlık kurumlarında hekimler kendini daha güçlü gördükleri için iletişimde olumsuz sonuçlar doğabiliyor. Oysaki hasta ile 24 saat kesintisiz yan yana olan hemşirelerdir. Bu yüzden sağlık ekibinin en güçlüsü olan hemşireler hak ettikleri yere gelmeli ve toplum ve hekimler tarafından da yüksek saygınlık görmelidir.   

                         

Stoma ve yara bakım hemşiresi: Herkes için söylemiyorum fakat genelde ne kadar iletişim iyi gitse de sonuçta hemşire düşüncesi var. Bizim hasta üzerindeki çalışmalarımıza çok değer verilmiyor. Onların tedaviyi vermesi önemli ama tedavinin tamamlanması ve uygulanması konusunda hemşireliğin önemi yadsınamaz. Bir hastayı iyileştirmek bir kağıda ilaç yazmakla olmuyor, o hastanın başından sonuna bakım sürecinde yatak başlarında bekleyen bizleriz.

 

Acil bakım hemşiresi: Hekim arkadaşlarımızın egosu çok yüksek, bu sebeple bizlerle hep emir kipiyle konuşuyorlar, emrivaki çalışıyormuş gibi davranıyorlar ve küçük işlerini bizlere yaptırıyorlar. İletişim problemi de bundan kaynaklanıyor. Çok ilgili ve bilgi paylaşımcı doktorlarla da çalıştığımız oluyor. Ama genelde hekim her zaman haklı haksız olsa bile, bizi sömürüyor cebini dolduruyor.

 

Ameliyathane hemşiresi: Her iki meslek grubu da kendi görev bildirimleri dahilinde çalıştığı sürece bir iletişim problemi kalmaz. Ama doktorların hemşireliği profesyonel bir meslek grubu olarak kabul etmesi gerekiyor. Hemşireler melek ya da yardımcı değildir!

 

Acil bakım hemşiresi: Aklı başında her birey iş hayatında dengeyi sağlayabilir. Ancak etrafımda gördüğüm birkaç olumsuz örneği paylaşabilirim: hekimlerin döner sermayeden aldıkları pay için daha fazla hasta yatırdığını düşünen arkadaşlarım var. Eğitim araştırma hastanelerinde asistan doktorlar hemşirelerle çok iyi geçiniyor, çünkü onlardan çok şey öğreniyorlar.

 

Stoma ve yara bakım hemşiresi: Doktorlar diğer tüm insanlardan kendini üstün görüyor, bunun nedenini tıp eğitiminde öğrendiklerine bağlıyorum. Eğer eğitimciler, siz diğer insanlardan, mesleklerden tümüyle farklısınız, doktorsunuz diye bu beyinlere sokuyorsa elbette böyle bir sonuç ortaya çıkar. İyi davrandıklarında da çıkar ilişkisinden ibaret, işlerini yaptırmak için. Bir de bizleri yardımcı sağlık personeli olarak adlandırıyorlar. Her yeni tanıştığım doktora saygı duymasını sağlamak için bazen çok yorgun düşüyorum.

 

Ameliyathane hemşiresi: Bence doktorların hemşirelik mesleğine saygı duymamasında cinsiyet ayrımcılığı da yatıyor. Biz kadın doktorlarla daha iyi iletişim kurabilirken erkek doktorlarda daha fazla sıkıntı yaşıyoruz. Unutulmamalı ki erkek hemşirelerimiz de vardır ve böyle düşünceler kırılmalıdır.

 

Yenidoğan yoğun bakım hemşiresi: Bakanlığın hala “yardımcı sağlık” personeli kelimesi kullanması ve yanlış sağlık politikaları yanlış. Doktor ve hemşire iletişiminde sıkıntı olmaz aslında ama aramızda maddi manevi uçurumlar açan Bakanlık sağolsun, yanlış politikalarıyla bu iletişim sıkıntısını yaratıyor.

 

Stoma ve yara bakım hemşiresi: Doktorlar çoğunlukla bilinçsiz ve isteksizler, hemşirelerin uyarılarını dikkate almıyorlar. Örneğin hemşire tolere edemeyen hastaya dair doktoru uyarıyor ama doktor ancak 5 dakika sonra entübe edebiliyor. Doktorlarımızın ne bize ne de kendilerine güvenleri var. İletişim sıkıntısının da bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.


 

Anahtar Kelimeler:

hemsirelik iletisim

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ismail yetenek (acil dr)
25.05.2017 07:29:26
Bütün iyi doktorlar hemşireleri dinler de Ne demek yani şimdi,hemşireler doktorların amiri mi?Tabiki, kan alınacaksa alınacak,damar yolu açılacaksa açılacak..Emir kipiyle konuşmayıpta napacakmışız?Gelecek zamanın miş li geçmiş hikayesiyle mi konuşacakmışız...
People
4
2) emmi (op.dr)
22.05.2017 15:26:04
yeni konu,yeni tartışma daha doğrusu boğuşturma... uyanın artık birileri bir konu ile hem gündemi değiştiriyorlar hem de sizi boğuşturuyorlar... HANİ ŞU TORBA YASA NE OLDU. KÜFLENMESİ Mİ BEKLENECEK. biraz da buraya odaklanın...
People
0
3) Gokay (Fzt)
22.05.2017 13:20:47
Fly- su saatten sonra cevaba bile layik degilsin insan otesi olmadiginin farkina var insansin sen de tipki digerleri gibi ve senin mesleginden de milyonlarca adam var onemli degilsin yani adamim ..
People
1
4) Gokay (Fzt)
19.05.2017 15:51:26
Fizyoterapiste ihtiyacin oldugunda anlarsin fizik tedavi hekimle mi oluyor terapistinle mi ..o zaman gelirse bana masaj yapin de de cevabini alirsin ..boș konusma bence de .. Ego kokan yorumlar yapmayin..
People
2
5) fly (dr)
19.05.2017 14:29:20
gökay demagoji yapma dostum..bi yakınının kalbi durduğunda hekim çağırma o zaman Allah a dua edin..
People
3
6) Gokay (Fzt)
18.05.2017 19:40:48
Fly- bilmesem yorum yapmam merak etme alip veremedigimiz yok doktiorlarla.Egonu yere at cani kurtaran Allah tir sen degil sen ancak vesile olabilirsin..Ayrica bi sorundan bahsettim ucurum artiyor diye sana ne de beni hedef aliyorsun agir ol adamim..
People
3
7) Mehmet Ay (Uzman )
18.05.2017 18:56:36
fizyoterapist, hemşire bunlar yardımcı sağlık personelidir. sağlık sisteminde kesin karar sadece doktor tarafından verilebilir. boş konuşmayalım. masaj yapmak, bacak kaldır indir demek ile, damar yolu açmak ile hekimliği bir tutup da komik duruma düşmeyin.
People
9
8) fly (dr)
18.05.2017 15:56:00
gökay! işkembe i kübradan sallama dostum..bilmiyorsan git öğren..uzman doktor garanti maaşı; maaş+sabit döner=5000 tl, üzerine '0' tl döner alanı da var, 7000 tl de..farzet 7000 alsın 12000 eder..1.derece hakimin direk aldığı para..risksiz kemiksiz..nedir bu hekimlerle alıp veremediğiniz..eskiyi unutun o kadar kazanan hekim yok..merkezi şehirlerde en kralı 10 bin zor alıyo herşey dahil..bu gidişle canınızı kurtaracak adam da bulamayacaksınız!
People
1
9) Gokay (Fzt)
17.05.2017 21:27:00
Adam düz liseyle direk uzman doktoru kıyaslamıș ..kimse aynı parayı alalım demiyor ama biri 3.500 aliyorken digeri 19 a varan maaslar aliyorsa huzursuzluk gayet normal ve bu ucurum git gide aciliyor ve lisansiyer olduguma da ayrica pișmanim o kdar sene bosa emek harcamisiz ..
People
6
10) aysun (hemşire)
17.05.2017 20:31:14
Değerli doktor ve hemşire arkadaşlar. Bizler aynı amaca hizmet eden bir ekibin üyeleriyiz. Bizler bu sistem içinde birbirimizi destekleyip korumak yerine neden bu kadar kötümser yazılarla bir birimizi daha fazla yıpratma eğilimindeģiz. Önce kendimize sonra karşımızdaki ne saygı duymali ve birazda empati yapmalıyız. Herkesin aldığı ücret helal olsun. Allah daha fazlasını versin. Ancak bu tür konuşmaları birlikte çalışan insanlara sadece zarar vermekte. Eğitime gelince lise mezunu hemşireler olduğu gibi doktora yapan hemşireler var. Son olara 27 yıllık meslek hayatımda tüm doktorlara ve tum hemşireler saygı ve sevgiyle yaklaştim ve karşılık buldum. Herkese saygilar.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
08.05-07.06KBB UzmanıPersonel Arayanlar
07.05-06.062 el hastane cihazlarıTıbbi Cihaz
07.05-06.06ANKARA KONUTKENT'TE DOKTORLARIMIZA 1+1 KİRALIK LÜKS DAİREDiğer
04.05-03.06KBB UZMANIPersonel Arayanlar
03.05-02.06SAĞLIK PERSONELİMİZE 1+1 DAİRELERPersonel Arayanlar