AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Asena Akdemir
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asena Akdemir

17 Aralık 2012, Pazartesi

Prof. Dr. Asena Akdemir

Bir ülkede akademik anlamda ilerleme, ülkenin gelişmişlik düzeyiyle ilgilidir. Akademisyenin görevi de, bilimde dünyanın durduğu yerdeki seviyeyi yakalamaktır. 

 

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?

1964 yılında Gaziantep’te doğdum. İlkokulu Gaziantep ve Mersin’de okudum. Orta eğitimimi Mersin’de, lise eğitimimi Adana’da tamamladım. 1982 yılında tıp fakültesine başladım. Temmuz 1988 tarihinde tıp doktoru olarak Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 1991 yılında girdiğim Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda kazanarak başladığım SSK Ankara Eğitim Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde ruh sağlığı uzmanlığı eğitimimi Temmuz 1996 tarihinde tamamladım. 2000 yılında doçent, 2007 yılında da profesör unvanı aldım. 2006-2011 yılları arasında MKÜ Tıp Fakültesinde Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini yaptım. 2011 yılından bu yana da, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesinde aynı görevi sürdürmekteyim.

Psikiyatrinin hemen tüm konularıyla ilgiliyim ancak, genel anlamda psikotik bozukluklarla ve psikoterapi alanında da özellikle aile terapileriyle daha yoğun olarak ilgileniyorum. Psikiyatride uzmanlık eğitimi ile ilgili bir dernek olarak faaliyet gösteren Psikiyatri Asistanları ve Uzmanları Derneğinde bir dönem yönetim kurulu üyeliği yaptım. Psikiyatri Birliği Derneğinin de kurucu üyesiyim. Derneğimizin “Aile Terapileri”, “Yeme Bozuklukları” ve “Bipolar Bozukluklar” çalışma gruplarının üyesiyim. Ayrıca, tıp fakültelerinde “Psikiyatri Eğitimi” özel grubunun da üyesiyim. Halen SÜ Tıp Fakültesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalında görev yapmakta olan Dr. Gökhan Akdemir’le evliyim ve iki çocuğum var.

 

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?

Lise düzeyinde, meslek seçimi sırasında yeterince iyi yönlendirilmediğimizi düşünüyorum. Ben okul değiştirerek bilinçli bir seçimle tıp fakültesine geçtim. İnsanla uğraşmak, araştırma yapabilmek mesleğin artıları olarak gelmişti. Psikiyatrist olmasaydım tıbbın diğer dalları için aynı şeyi hisseder miydim bilmiyorum, ama şu an bu mesleği seçtiğim için memnunum. Son zamanlarda genel olarak tıp mesleğinin itibarsızlaştırıldığını düşünüyorum, bu da mesleğimi yaparken zaman zaman beni mutsuzluğa itiyor.

 

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

Sanırım Türkiye’de tıp alanında akademisyen olmanın en zor yanı, aynı anda birçok işi yapmak zorunda olmak.  Dalıma özel zorluk olarak da, hastalarımızla ilgili bir zorluğu dile getirebilirim. Hastalarımız ve yakınları çok hızla düzelme bekleyip, verilen tedavi protokollerine uymuyorlar, bu da tedavide güçlük yaratıyor. Bunların dışında, zaman zaman şiddete maruz kalabiliyoruz. Bunu basından izliyorsunuzdur. Hekime yönelik şiddetin acil önlem alınması gereken bir sorun alanı olduğunu düşünüyorum.

 

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?

Bir ülkede akademik anlamda ilerleme, ülkenin gelişmişlik düzeyiyle ilgilidir. Akademisyenin görevi de, bilimde dünyanın durduğu yerdeki seviyeyi yakalamaktır.  Kendi alanında yapılmış çalışmaları bilmek ve bunlara katkıda bulunmak iyi bir akademisyenin yapması gerekenlerdir. Bilimsel aklın gelişmesi için çalışmak, araştırmalar planlamak, bunlara yönelik dersler vb. aktiviteler hazırlamak da yine iyi bir akademisyenin yapması gerekenler arasındadır.

 

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

Beni yetiştiren hocalarımın bazı yönlerini olduğu gibi kendimde görüyorum. Bu nedenle de şu anda yaşayan ya da kaybettiğim bütün hocalarıma şükran duyuyorum.

 

Türkiye’deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kısa vadede hasta memnuniyeti artmış gibi görünse de, uzun vadede performans sisteminin katkılarıyla kaliteli tıp hizmetine ulaşmak zorlaşacak, özellikle üniversitelerde kaliteli eğitim için yeterli süre ayrılmayacak, araştırmalara ayrılan süre kısalacak, bunun sonuçları da 5-10 yıllık bir sürede farkedilecek. Doktorlar cephesinde genel bir memnuniyetsizlik olduğunu da görüyoruz. 

 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

1995 yılında “University of Illinois”te Nöropsikiyatri Enstitüsünde 4,5 ay boyunca çalışmalarda bulundum. 1997’de Philadelphia Beck Enstitüsünde “kognitif terapi” öğrenmek için kursa katıldım. Bu yıl Connecticut Yale Üniversitesinde gözlemci olarak bulundum. Bunun dışında, pek çok kez daha kısa süreli kongre ya da araştırma toplantıları nedeni ile yurt dışı deneyimlerim oldu.

 

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?

Yurt dışında çalışmanın benim için en cazip gelen kısmı emeğe verilen saygı olmuştur. Türkiye’de akademisyen olmak için özel gayret göstermeniz gerekiyor ve hizmet yükünden fırsat buldukça ya da mesai dışı saatlerinizi bu işe vererek birşeyler yapabiliyorsunuz. Bu burukluk bazen, “Dışarıda çalışsam nasıl olurdu?” düşüncesini aklıma getiriyor.

 

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

Bildiriler ya da kongre kitapçıklarında yayımlananlar dışında hakemli dergilerde 70 civarında yayınım mevcut.

 

Türkiye’deki tıbbi yayıncılığı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda sizce yapılması gerekenler nelerdir?

Akademik kariyer artışı için SSCI ve benzeri kapsamdaki dergilerde yazınızın çıkması şimdiki sistemde bir zorunluluk. Bu da akademisyenlerin yurt dışında yayımlanan dergileri tercih etmesine yol açıyordu. Son yıllarda SSCI kapsamına giren dergi sayımız önemli ölçüde arttı. Ancak “impact factor” sıralamasında hâlâ gerilerdeyiz. Ses getirecek yazılar dışarıdaki dergilere gönderiliyor. Biraz zamana ihtiyaç var gibi görünüyor.

 

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?

YÖK başkanı olsaydımdan çok, bu kurumun tamamen kaldırılmasını dilerdim. Üniversitelerde daha bağımsız bir akademik ortam olmasını,  üniversitelerin birbirine benzemesi yerine bilimsel rekabet ortamının olmasını tercih ederdim.

 

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?

Şu ana kadar geldiğim yerden memnunum, ama hâlâ ulaşmak istediğim hedeflerim var.

 

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

Mesleğimle ilgi çok fazla anım oldu. Ancak, bunlar genellikle hastalarımın da içinde olduğu durumlar olduğundan mahremiyet açısından bunlardan bahsetmemeyi yeğliyorum.

 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

Sigara içilen ortamlara girmem. Beslenmeme dikkat ederim. Periyodik muayenelerde kendime özen gösterdiğimi söyleyebilirim, ama bir hafta içinde birden çok muayene gerektiren diş vb. sorunlarda hastalarıma verdiğim randevular nedeni ile zorlandığım ve ertelediğim oluyor.

 

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

Haftada birkaç film seyretmek isterim, mimariyle ilgili dergileri takip etmeyi severim. Tatillerimde vakit buldukça da, ülkemizin ve dünyanın faklı bölgelerine seyahat etmek hobilerimdendir.

 

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?

Bu mesleği seçmekle ilgili keşkelerim olmadı. Kariyerim sırasında bazı uygulamaları farklı yapmayı tercih edebilirdim, ama bu pişmanlık anlamından çok, daha iyiyi istemekle ilgili olabilir.

 

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

Hekimlik herhangi bir şeye zaman ayırmak için uygun bir meslek değil, gerçekte meslekten çok bir yaşam biçimi. Asistanlık dönemimde nöbetler vb. çalışma temposu nedeni ile aileme zaman ayırmam zor oluyordu, ama hastane dışı ek çalışmalarımın olmaması, daha sonraki yıllarda bunu nispeten telafi ettirdi diye düşünüyorum.

 

 

Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer