AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. H. Eray Copcu
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. H. Eray Copcu

23 Eylül 2012, Pazar

Prof. Dr. H. Eray Copcu

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?

1969 yılında İzmir’de doğdum.  Ailemdeki pek çok kişi gibi İzmir Atatürk Lisesi mezunuyum. 1986-1992 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tıp eğitimi aldım. Fakültedeki son yılımda seçmeli stajlarımı ve çocuk hastalıkları stajımı İngiltere’de yaptım. İlk girdiğim TUS sınavında İstanbul Yedikule Göğüs Cerrahi Merkezini kazandım. Burada 18 ay çalıştım. Daha sonra tekrar TUS sınavına girerek İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğinin ilk asistanı ve uzmanı oldum. Uzmanlık eğitimi sürecinde çocuk plastik cerrahi eğitimi için İngiltere Birmingham’da, yanık eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde iki ayrı merkezde burslu olarak bulundum. Ayrıca, meme cerrahisi için Belçika’da bulundum.

1999 yılı sonunda Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesine geçip, burada plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi ana bilim dalını kurdum. Tüm akademik ilerleyişlerimi ADÜ’de gerçekleştirdim. 2006 yılında doçent, 2011 yılında profesör oldum. Buradaki 12 yıllık çalışma dönemimde ana bilim dalı başkanı olarak görev yaptım. Bir yıllık bir süreçte de dekan yardımcısı olarak çalıştım.

2005 yılında Kanada’da Prof. Dr. Richard Moufarrege’ın yanına gidip, kendisiyle uzun bir süre çalışma şansı buldum. Daha sonrasında da sık sık bu beraberliği Kanada ve Türkiye’de sürdürdüm. Kendisiyle bir tekniği geliştirme ve yeni bir meme tekniği üzerinde çalışma imkânım oldu. Çalışmalarımı meme küçültme cerrahisinde yoğunlaştırıp “Conical Plicated Central Ushaped (COPCU’s) mammaplasty” adlı bir meme küçültme tekniği geliştirdim.

Türkiye’de ilk afiliye tıp fakültesi olan İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesine geçmek için ADÜ’den ayrıldım ve kuruluşu tamamlanan İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesinin ilk öğretim üyesi olarak 6 Şubat 2012 tarihinde atanarak, ana bilim dalı başkanı olarak çalışmaya başladım, halen bu pozisyonda büyük bir zevkle mesleğimi sürdürüyorum.

Evliyim, eşim Özgen, anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı, 12 yaşındaki oğlum Eren ise ilköğretim öğrencisi.

 

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?

Tıp fakültesini seçmemin en büyük nedeni aile içinde farklı olan, aynı zamanda da popüler bir mesleğe sahip olmaktı.  Çok iyi bir öğrencilik dönemim oldu. Hiçbir zaman seçimimden pişmanlık duymadım. Halen de mesleğimi büyük bir zevk ve onurla yapıyorum. Ancak son dönemde mesleğimin yaşadığı sıkıntıları da mutlaka görmek, analiz etmek ve sıkıntılarımızın mutlaka çözülmesi gerektiğine inanıyorum.

Plastik cerrahi branşını seçmiş olmam, hayatımın en doğru tercihlerinden biridir. Kısa sürede hastayı memnun eden sonuçların alınması, kanser tedavisinden estetik cerrahi girişimlere kadar çok çeşitli işlemlerin yapılabilmesi, mikrocerrahi gibi tekniklerin kullanılarak neredeyse imkânsızın başarılabilmesi, her türlü teknolojinin üst düzeyde kullanılması, yaratıcılığa ve yeni yaklaşımlara olanak tanıması benim bu branşı seçmemdeki nedenlerdir. Tabii ki beni en çok etkileyen, Türkiye’de plastik cerrahların tüm dünyada tanınan seçkin bir grup olmasıdır. Bunu sağlayan benden önceki hocalarıma şükran borçluyum. Ben de bu ailenin bir üyesi olmaktan büyük onur duyuyorum.

 

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?

Doktor olmak, yani insana zarar vermeden ona yardım edebilmek yeterince zor iken, branşım gereği bu işlevi estetik sonuçlar yaratarak yapmak ve hastalarımı memnun etmek oldukça zor ve karmaşık bir durum.

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?

Klinik bilimlerdeki bir tıp akademisyeninin, bence üretime ve eğitime yönelik hedefleri olmalıdır. Sentez gücü yüksek, yeni bir şeyler söyleme çabasında olmalıdır. Akademik yaşam çok dinamik; bunun içinde var olmayı kabul eden ya da hedefleyen kişilerin mutlaka bu hıza ayak uyduracak enerjide olmaları gerekmektedir.

Ünlü bir cerrah olan Atul Gawande, “Checklist Manifesto” adlı kitabında tıbbı “aşırı düzeyde karmaşıklığı yönetme sanatı ve insanın bu karmaşıklığın üstesinden gelme sınavı” olarak yorumluyor. Akademik yaşantı ve eğitimcilik ise bu sınavı üstün başarı ile geçme ve bu sınavda başarılı yeni bir nesil yaratma çabasıdır.

 

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?

Her bireyin farklı olduğuna inanıyorum. Ancak hayatımda dürüstlük ve çalışma azmi olarak babamı örnek almaya çalıştım. Mesleki yaklaşımları açısından Prof. Dr. Moufarrege ile tanışmak, branşıma bakışımı çok değiştirmiş ve bana farklı ufuklar açmıştır.

 

Şu an bulunduğunuz üniversite ve hastane hakkında bilgi verir misiniz ?

Üniversitem, İzmir Üniversitesi 2007 yılında kurulmuş olup, 3 Temmuz 2011 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile tıp fakültesini kurmuştur. Fakültemiz ülkemizde ilk afiliye tıp fakültesi olup, Medical Park İzmir Hastanesinde hizmet ve eğitim vermektedir.  İki yüz kırk dört yatak kapasiteli hastanemizde tüm branşlar ve teknolojik olanaklar mevcut olup, prosedürler de tamamlanınca bu yıl ilk öğrencilerimizi almayı planlıyoruz. Kısa süre içinde İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Medical Park Araştırma ve Uygulama Hastanesi adını alacağız.

Özel sektör hastaneleri ve vakıf üniversiteleri arasında oluşturulan bu işbirliğinin her açıdan çok önemli bir şans olduğuna inanıyorum. Hem öğretim üyelerinin çalışma şartları açısından hem akademik düzeyde hizmet alan hastalarımız açısından hem de bu ortamda öğrenim görecek öğrencilerimiz açısından.

Şu an itibariyle fakültemizin akademik yapılanması oldukça üst düzeydedir. Bu kadar yüksek düzeydeki seçilmiş bir ekip içinde çalışmanın hayatımdaki en büyük şanslardan biri olduğuna inanıyorum. Sadece akademik açıdan değil, aynı zamanda şu anki fiziksel yapımızın da etkisiyle yakın gelecekte İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesinin en çok tercih edilen fakülte olacağına eminim. 

 

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?

İlk yurt dışı tecrübem, üniversite ikinci sınıfta iken otobüsle gittiğim İngiltere’deki çilek toplama kampıyla başladı. Daha sonra bu gidişin yarattığı hırsla tıp öğrenciliğim, asistanlığım ve tüm akademik yaşantım boyunca sürekli yurt dışında bulundum. Hatta ilginçtir, asistanlığımın dördüncü yılında tesadüfen bulduğum “Elvis Presley” bursu ile ABD’de tüm masraflarım karşılanmak üzere 6 ay yanık eğitimi aldım. Hiçbir emeğin karşılıksız kalmadığına inananlardanım. Yaptığınız tüm çabalar mutlaka değer buluyor ve karşılığını alıyorsunuz. Geliştirdiğimiz meme küçültme tekniği ile ilgili olarak, son dönemde de pek çok kez tecrübelerimizi paylaşmak ve tekniğimizi tanıtmak amacıyla yurt dışında bulundum.

 

Ödülleriniz var mı?

İlk ödülümü lisede güzel konuşma yarışmasında almıştım. Daha sonra asistanlığımda, kliniğim adına yaptığım ilk sunumumda Klinik Dalda Türkiye birinciliği kazandım. Uzmanlığımda geliştirdiğimiz teknikle “Best of Turkey” yarışmasında üçüncü oldum. Ayrıca, pek çok kez yurt dışında burslu olarak “fellow” ya da “visiting professor” olarak bulundum. Beni en çok onurlandıran anlardan biri de, üniversitemin 2009 yılı için “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (TUBA GEBİP)’na beni aday göstermesidir.

 

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?

Yetmiş beşten fazla yurt dışı ve yurt içi yayınım var. Son dönemde kendi geliştirdiğimiz “COPCU’s mammaplasty” adlı meme küçültme tekniği ile ilgili pek çok uluslararası kongrede yöntemimizi anlattım. Estetik cerrahide ilk e-kitap olan “Search for Excellenc in Breast Reduction Surgery” adlı kitabı Türkiye’den ve yabancı meslektaşlarımla yazdım ve editörlüğünü üstlendim. Kısa süre içinde e-book olarak yayımlanmış olacak. Branşımdaki ilk “open access”  dergi olan “Internet Journal of Plastic Surgery”nin “Editor in Chief” pozisyonundayım, ayrıca üç ayrı derginin “editorial board”ında plastik cerrahi bölüm editörlüğünü yapıyorum. Yayınlarım çok sayıda dergi ve kitaptan atıf aldı.

 

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?

Şu an bulunduğum pozisyonla hedeflediğim yere çok yakın olduğumu hissediyorum. Kendi şehrim olan İzmir’de, ailemin yanında çok sevdiğim mesleğimi akademisyen olarak, iyi bir üniversitede ve mükemmel bir takım içinde yapıyorum. Hem özel sektörün yarattığı üst düzey koşullarda akademisyen olmak hem de ileri teknoloji kullanarak istediğim ameliyatları gerçekleştirirken bilimsel özerklik içinde yayın yapmak ve eğitim vermek temel hedeflerimdi. İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesinin ülkemde çok önemli bir örnek olacağına inanıyorum. Şu an bir yardımcı doçent meslektaşımla birlikte Ana Bilim Dalımızda başta meme ameliyatları olmak üzere tüm plastik cerrahi işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Sadece estetik meme cerrahisi değil, takım arkadaşlarımızla birlikte onkoplastik meme cerrahisinde de dünyada en iyilerden biri olmak temel hedefimiz.

Ayrıca, ikisi meme cerrahisi olmak üzere üç ayrı medikal aletin patenti üzerinde çalışıyorum. Bunlar da beni çok heyecanlandırıyor. Biri bitmiş ve dünyada ilk örnek olmuş kitabımızın yanı sıra Prof. Dr. Moufarrege ile “Universal Breast Reduction Technique” adlı kitapta birden fazla bölüm yazıyorum.

 

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?

Eşimin desteği ile düzenli ve sağlıklı beslendiğimi düşünüyorum. En büyük sıkıntım, spor yapmamak için bulduğum zamansızlık bahanesi. Ancak, süreç içerisinde bu bahaneyi aşabileceğime de inanıyorum.

 

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?

Ne yazık ki mesleğim neredeyse bütün vaktimi alıyor. Herkes tatile kafasını boşaltmak için bir romanla giderken, ben yayınlar ve plastik cerrahi kitaplarımı alıyorum. Bunun doğruluğunu asla savunmuyorum; ancak herkesin bildiği gibi “İnsan seçimlerinin ürünüdür.”

 

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?

Ne yazık ki hayır.  Oğlum, eşim ve ailemin diğer fertleriyle daha fazla zaman geçirmek istiyorum ancak, yeni bir üniversite ve yeni bir ortamın üzerimdeki yükü daha fazla. Bu nedenle bugünler daha zor, ancak düzenimiz oturduğunda ben kendime yeni bir kitap yazma hedefi koymamışsam bu dileğimi gerçekleştireceğime inanıyorum.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer