AKADEMİSYENLER

Tüm Akademisyenler

    • Prof. Dr. Mine Özkan
    • Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı ve Onkoloji Enstitüsü Psikoonkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Özkan

13 Haziran 2010, Pazar

Prof. Dr. Mine Özkan

"Akademisyen, deneyim ve donanımı paylaşarak alanında uzman yetiştiren kişidir."

Akademisyenlerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı ve Onkoloji Enstitüsü Psikoonkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Özkan

Öz geçmişinizi anlatır mısınız?
Kadıköy Anadolu Lisesinden 1979 yılında mezun oldum, ardından İstanbul Tıp Fakültesinde 1985'te tıp eğitimimi tamamladım. Zorunlu hizmet görevimi Kırşehir Devlet Hastanesinde gerçekleştirdim. Uzmanlığımı İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalında tamamladım, İÜ İstanbul Tıp Fakültesinde 1998'de doçent, 2006'da profesör unvanını aldım. Şu anda İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı, Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı ve Onkoloji Enstitüsü Psikoonkoloji Bilim Dalında öğretim üyesi olarak görevimi sürdürmekteyim. Aynı bilim dalında görevli Prof. Dr. Sedat Özkan ile evliyim. Üç çocuk annesiyim.

Tıp mesleğini seçme nedeniniz nedir? Seçtiğiniz için memnun musunuz?
Babam da hekimdi, hekimler arasında büyüdüm… İnsanlarla iletişim-etkileşimin en fazla olduğu, çözüm üreten mesleğin hekimlik olduğunu düşündüğüm için küçük yaşlardan itibaren hekim olmayı istedim. Tüm zorlu, uzun süreçlere rağmen kişiliğime, yaşam anlayışıma ve hedeflerime en fazla uyan meslek olduğunu düşünüyorum. Hekimlik ve öğretim üyeliğini meslek olarak değil, bir yaşam biçimi olarak görüyorum ve seviyorum. Uzmanlık alanı olarak psikiyatri bilimini de bilinçli bir şekilde tercih ettim. Psikiyatri; insana ait tüm değerleri, insanın biyolojik varlığının yanında psikolojik ve sosyal varlığını da ele alan bir bilim dalı. Konsültasyon liyezon bilim dalının da psikiyatride özel bir yeri ve anlamı var. Konsültasyon liyezon bilim dalında hem genel hekimliği hem de psikiyatrist olmayı bir bütün olarak yaşıyorum.

Sizce işinizin en zor tarafı nedir?
İzin verirsek işimiz 24 saatimizi alabilir. Zaman zaman yaşamdaki diğer alanları, özellikle dostları ihmal edebiliriz. Ancak iyi organize olarak bu ihtimali en aza indirmeye çalışıyorum.

Bir akademisyen nasıl olmalıdır? Nasıl tanımlarsınız?
Akademisyenler yenilikleri, yayınları, tüm gelişmeleri ve bilgileri takip etmelidir. Bu bilgileri de çevresiyle paylaşabilmelidir. Akademisyenler, teori ve pratiği birlikte yürütmelidir. Evrensel bilimi, etik ilkeleri ve hümanistik değerleri birleştirir. Deneyim ve donanımı paylaşarak alanında uzman yetiştiren kişidir.

Branşınızda kendinize örnek aldığınız biri var mı?
Çok samimi bir yanıt vermek isterim. Eşim. Hem eşim hem meslektaşım, hayat arkadaşım, aynı zamanda hocam… Örnek aldığım özellikleri; bitmeyen enerjisi, sürekli çalışma azmi, mesleğini çok sevmesi, adanmışlık ruhuyla çalışması…

Türkiye'deki sağlık ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye'de hem hastalar hem de hekimler için sağlık ortamı değişken. Aile hekimliğinin, birinci basamak sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması sağlık ortamını olumlu yönde etkileyecektir. Uygulamalarda standardın tam olarak oturduğunu düşünmüyorum. Modeller oluşturulurken hizmetin bilimsel kalitesi, tıp fakültelerinde hekimlik ve uzmanlık eğitim kalitesi zafiyete uğratılmamalı.

Yurt dışında mesleki deneyiminiz oldu mu?
Evet, 1996'da psikiyatri uzmanı olarak ABD'de New York Memorial Kanser Merkezi'nde psikoonkoloji alanında uzmanlık sonrası eğitim programına katıldım. Konsültasyon liyezon psikiyatrisi, psikosomatik tıp ve psikoonkoloji alanında Avrupa'da, ABD'de dünya kongrelerine, bilimsel platformlardaki etkinliklere aktif olarak katılıyorum ve görev alıyorum. 1997'de Avrupa Yaşam Kalitesi Topluluğu'nun İstanbul'da başkanlığını yaptım. 2005 Avrupa Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Kongresi'nde genel sekreter olarak görev aldım. 2011'de Antalya'da gerçekleşecek 13. Dünya Psikoonkoloji Kongresi'nin Düzenleme Kurulu'nda yer alıyorum.

Yurt dışında aynı işi yapmak ister miydiniz?
Ülkemde çalışmaktan, burada faydalı olmaktan çok mutluyum.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış kaç yayınınız var?
Elli beş yurt dışı yayın, 100'ün üzerinde yurt içi yayınım var.

Çalıştığınız kurumla ilgili bilimsel ve akademik değerlendirmeniz nedir?
Türkiye'nin önde gelen, hem en yeni hem de en eski tıp fakültesi hem eğitim aldığım hem de geliştiğim yer. Bu zeminin sağladığı olağanüstü birikim, süreklilik, çeşitlilik, yaratıcılığa ve yeni bilimsel açılımlara fırsat veriyor. Sıkıntılar olsa da üniversitemiz birçok alanda ülkemizde öncülük yapmaktadır.

YÖK Başkanı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?
Daha demokratik katılımla yürütülen üniversitelerin olmasını sağlardım. Bürokratik olmaktan çok, bilimsel üretimi ve araştırmaları teşvik ederdim. Düşüncede liberal, uygulamada çağdaş ve kapsayıcı olurdum. Mevzuatları yaratıcılık ve yeni sentezlerin önünde engel olarak görmezdim. Üniversitelerde üreten beyinlere daha çok sahip çıkar ve teşvik ederdim. Öğretim üyelerinin temayüllerine daha çok öncelik verirdim.

Mesleğinizde hedeflediğiniz yere ulaşabildiniz mi?
Evet, akademik olarak yaptıklarımdan, yapmayı planladıklarımdan ve geldiğim noktadan mutluyum… Ancak sürekli çalışıp kendimi geliştirmek ve bilgilerimi yenilemekte sınır olmadığını düşünüyorum.

Mesleğinizle ilgili ilginç bir anınızı anlatır mısınız?
Avrupa Konsültasyon Liyezon ve Psikosomatik Birliği'nin en iyi araştırma ödülünü aldığımdaki heyecanımı ve mutluluğumu güzel bir anı olarak hatırlıyorum.

Kendi sağlığınıza yeterli özeni gösterebiliyor musunuz?
Yaşamımızdaki diğer alanları ihmal etmemeye özen gösterirken en çok da kendi sağlığımızı ihmal ettiğimizi düşünüyorum.

Tıp dışında uğraşlarınız ya da hobileriniz var mı?
Mesleğim o kadar çok zamanımı alıyor ki, mesleğim dışında en büyük uğraşım çocuklarım. Çocuklarla birlikte ortak ilgi ve uğraş alanları geliştirmek çok keyifli oluyor. Kültür turlarından da çok keyif alırım.

Hiç keşke dediniz mi? Pişmanlıklarınız oldu mu?
Yaşamımda olumsuz deneyimler mutlaka olmuştur. Ancak keşke demeyi sevmem. Ders çıkarmayı ve atılım yapmayı tercih ederim. Olumsuz deneyimlerimden yeni çözümler üretebildiğimi düşünüyorum.

Ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz?
Aile benim için çok önemli, çocuklar en güzel ürünlerimiz. Yoğun çalışma temposunda onlara kaliteli zaman ayırabildiğimi düşünüyorum. Eşimle de özellikle ortak alanda çalışmak ikimizi de, ilişkimizi de besliyor. Bu nedenle ilişkilerimde ciddi sorun yaşamıyorum.


14/06/2010

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer