Hemşirelik sempozyumu: Tüm sorunu doktorlara yüklemek doğru değil
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Türkiye’de doktor sayısının birçok ülkeye göre çok aşağılarda kaldığını belirterek, “Bu, çok büyük bir eksiklik. Hemşire sayısında Türkiye’de 100 bin kişiye 141 hemşire düşerken, bu sayı AB ülkelerinde 745, hatta bazı ülkelerde binlerde.“ dedi.
Hemşirelik sempozyumu: Tüm sorunu doktorlara yüklemek doğru değil
20 Nisan 2011 12:19 -

Hastanelerde görev yapan yoğun bakım servisi hemşirelerine yönelik sempozyum düzenlendi. İlki gerçekleştirilen sempozyumda, bu alanda hizmet veren hemşirelerin bilgi ve tecrübelerinin artırılması amaçlandı.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Sağlık Eğitimi ve Yönetimi Derneği (SAYED) tarafından düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, hemşire yetiştiren meslek yüksekokullarındaki ders saatinin Avrupa Birliği müktesebatının çok altında olduğunu kaydetti.

AB ülkelerinde 400 saatin üzerinde hemşirelere eğitim verildiğini hatırlatan Doğan, Türkiye’de ise bunun çok aşağılarda olduğunu vurguladı. Hemşire meslek yüksekokullarının, sağlık meslek liselerine göre daha aşağılarda ders saati verdiğini belirten Doğan, meslek yüksekokullarında saatlerin yeniden düzenlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sağlık meslek liselerinden, ilgili meslek yüksekokullarına girme oranının daha da artırılması gerektiği üzerinde duran Doğan, gelecek eğitim döneminde derslere başlayacak olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde hemşirelik alanıyla ilgili bölümün açılacağını ve bu alanda çok ihtiyaç olduğunu söyledi.

Sağlık alanından bilgiler de paylaşan Rektör Doğan, Türkiye’de doktor sayısının birçok ülkeye göre çok aşağılarda kaldığını belirterek, “Bu, çok büyük bir eksiklik. Hemşire sayısında Türkiye’de 100 bin kişiye 141 hemşire düşerken, bu sayı AB ülkelerinde 745, hatta bazı ülkelerde binlerde. Yardımcı sağlık personelinin sayısal eğitim kalitesi olarak artırılması, sunulan sağlık hizmetinin kalitesinin artırılması için önemli. Uzman hemşirelik konuları çok ciddi ele alınması gereken konular. Sağlık sorunu sadece doktorlara yüklemek doğru değil.“ şeklinde konuştu.

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'ndaki sempozyumun açılış konuşmasını yapan Ankara Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy da Ankara’da hemşirelerin nüfusa göre oranının düşük olduğuna dikkat çekerek, buna rağmen hemşirelerin özveriyle çalıştığını söyledi. Aksoy, Ankara’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da geçen hafta bahsettiği iki sağlık kenti kurulmasına da değinerek, “Etlik ve Bilkent’e kurulacak sağlık kentlerinin ihalesi yapıldı. Ankara’da hastanelerin büyük kısmı Altındağ’da toplanmıştı. Bölgedeki yoğunluk sağlık kentleriyle birlikte ikiye ayrılacak. Böylece, Etlik ve Bilkent’te kurulacak sağlık kentleriyle Ankara’nın kuzey ve güneyine hitap edecek iki sağlık kenti ortaya çıkacak. Ankara, sağlığın da başkenti sıfatını daha da pekiştirecek.” dedi.

SAYED Başkanı Prof. Dr. Hayrettin Yekeler de dernek olarak bu tür sempozyum ve panellerle sağlık personelinin bilgilerini artırmasına katkı sunduklarını belirterek, bu yılı hemşirelere ayırdıklarını kaydetti. Toplantılarda, sağlığın bileşenlerini bir araya getirerek, sağlıkla ilgili sorunların masaya yatırılması ve politikaların oluşturulmasında önemli rol aldığını ifade eden Yekeler, sağlık alanında yoğun bakım hemşireliğinde eğitimin yerinin önemine işaret etti.

Başhemşire Aygül Bulut da hemşirelere yönelik düzenlenen sempozyumdan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Sempozyuma katılım yoğun olurken, 400 kişilik konferans salonunda birçok sağlık çalışanı ayakta sempozyumu takip etti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) CEMİLE (HEMŞİRE)
03.05.2011 13:09:06
Cerrah bey kıskanın beni kıskanın,nolur kıskanın ..:) diyor.
Hemşiresi ,doktoru farketmez işinizi hakkı ile yapıyorsanız size sonsuz saygı duyarım ....Aynı saygıyıda karşımdakinden beklerim ...
Ve son olarak meslekler insanlara değil insanlar mesleklerine değer katarlar.. Mesleğine değer katanlardan olmanız dileğiyle...
People
0
2) pınar (hemşire)
30.04.2011 12:01:03
ben değil ama meslektaşlarınız size vermiş layık olduğunuz cvbı
People
0
3) hasan özcerrah (büyük cerrah)
29.04.2011 20:38:20
ben anlam çıkarmadım somut gerçek verilerle konuştum sizin yapmadım dediğiniz şeyi yaptığınızı ispatladım ve siz de bozulan bir bireyin yapması gereken saçmalıkta bi mesaj yazmısınız zaten sizden anca bu beklenirdi.daha okumam zaten mesaj istediğin kadar at kendi seviyeme çıkyım biraz:D
People
0
4) pınar (hemşire)
23.04.2011 21:50:46
bir kelimeden ne çıkarırsanız çıkarabilirsiniz bişey diyemem ama hemşirelik mesleğine yapılan bu iğrenç cümleler karşısında (cerrah)biri tarafından yazılanları kınıyorum bu tür yazıları yazan insan(gerçek mi bilmyrm)sizin de mesleğiniz içerisinde olduklrı için siz de kınayın.bana değil o kişiye uyarıda bulunmanız gerekiyor.
People
0
5) Dr. jane Doe (doktor)
23.04.2011 21:50:13
Cerrah olmak için kaba mı olmak gerekiyor? Pınar Hanım'dan özür dilenmeli. Nerede kaba saba bir doktor görsem cerrah çıkıyor. Ayıptır, günahtır.
People
0
6) hasan cerrahpaşa (doktorrr)
23.04.2011 18:33:52
Türk dil kurumunun imla kılavuzu çekememek fiili 2.anlamı=kıskanmak hemşire hanım başka bir şey demiyorum sonuç ortada:D
People
0
7) hasan cerrahpaşa (cerrah)
23.04.2011 15:01:01
türk dil kurumunun sözlüğünü okursanız çekememek fiilinin 2.anlamının kıskanmak fiili olduğunu görürsünüz.bu cümlemden bile bizi kıskanacak çok şeyimiz olduğunu çıkarabilirsiniz:D:D:d diyor ve burda noktayı koyuyorum.hadi hayırlı operasyonlar
People
0
8) irfan yalçın (uzm dr)
22.04.2011 11:23:16
başımızın tacı olmayı HAK EDENLER tabiiki başımızın tacı ama bu benim görevim değil diyerek hastayı ambulamayan hemş
ire bile gördük biz maalesef....
People
0
9) barış paşabey (uzm)
22.04.2011 10:17:07
ne kıskanması, hemşire hanım zaten öyle bişey dememiş, aksine dr arkadaşlar haaya girmişler, hepsi de başımızın tacı..
People
0
10) atilla yılmaz (dr)
21.04.2011 22:48:05
bütün hemşireler başımızın tacı. lütfen bir de hemşire doktor çekişmesi çıkmasın. sizlersiz hastaneler kerbela gibi olur, iyi ki varsınız.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)