Vekil ebe ve hemşireler izin istiyor
Türk Sağlık-Sen vekil ebe-hemşirelerin yılık izin, doğum izni, mazeret izni ve diğer izin haklarından faydalandırılması için Sağlık Bakanlığı'na başvuru yaptı.
27 Nisan 2011 -

ANKARA-Yapılan başvuruda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda açıktan vekil olarak atananların memurlara tanınan sosyal haklardan da yararlanacaklarının yer aldığı belirtildi.

Anayasanın "Çalışma Şartları ve Dinlenme Hakkı" hakkı başlığını taşıyan 50.maddesinde; dinlenmenin çalışanların hakkı olduğu, ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin haklarının kanunla düzenleneceği hükümlerine yer verildiği hatırlatıldı.

Vekil ebe ve hemşire olarak görev yapan personellerin yıllık izin hakkından faydalandırılmamasının her türlü hukuki-vicdani ve mantıki temelden uzak bir uygulama olduğuna dikkat çekildi.

Başvuruda yasal gerekçeler göz önüne alınarak Sağlık Bakanlığı'nda görev yapan vekil ebe/hemşirelerin yılık izin, doğum izni, mazeret izni ve diğer izin haklarından faydalandırılması yönünde yasal düzenleme yapılması istendi.

Başvuru ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci vekil ebe hemşirelere izini verilmemesinin büyük bir adaletsizlik olduğunu belirterek "Dinlemek her çalışanın hakkıdır. İzin hakkının vekil ebe-hemşirelerden esirgenmesi büyük bir adaletsizliktir. Bu adaletsizliğin giderilmesi için başvurumuzu gerçekleştirdik" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) erdal ç (vekil hemşire)
12.07.2011 00:09:53
izin davası açtım ve sonuçlanması için 1 yıl bekledim.kazandım ama izin kullanırsam maaşımdan kesilecekmiş.ücretli izin davası kazanıyoruz müdürlük maaşınız kesilir diyor.bu nasıl bir uygulama.her ildeki müdürlük başka işlem yapıyo.kafasına göre takılıyolar.olan biz vekil ebe hemşirelere oluyor.çok yazık.sendika yetkilileri sesimize kulak verin artık.........
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA