40 yaşına gelen her kadın mamografi çektirse meme kanserini yeneriz
Meme kanseriyle mücadelede dev proje... Hastadan doktora önce eğitim verilecek, ikinci aşamada mamografi cihazlarıyla donatılmış TIR'lar Türkiye'de gidilmedik köy bırakmayacak... Prof. Vahit Özmen'in öncülüğünde, bu illlete yakalanmış ve zafer kazanmış kadınların kurmuş olduğu MEMEDER, tarama seferberliği için destek bekliyor
27 Ağustos 2012 13:26 - AKŞAM Türkan YILMAZER

Meme kanserinin Türkiye'de, Avrupa ve ABD'den daha sık görülmesi ve ölüm oranlarının artması hem doktorları hem de hastalıkla başa çıkan kadınları harekete geçirdi. MEMEDER'in (Meme Sağlığı Derneği) kurucusu olan  Prof. Vahit Özmen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de olumlu baktığı projenin detaylarını anlattı:


- AĞRI YAPMAZ
Kadınlarımızın en önemli yanılgısı ağrı yoksa, kanser yok yanlış algısı. Oysa meme tümörü ağrı yapmıyor. Hastalık Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da maalesef çok geç evrede teşhis ediliyor. Köylere mamografi cihazlarıyla donatılmış gezici TIR'lar, uzman doktor ve hemşirelerle tarama hizmeti götürmeliyiz.


- BAKAN'DAN DESTEK
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e projemizi sunduk. Türkiye çapında meme kanserine karşı bir seferberlik oluşturulmasını istiyoruz. Sadece kadınlara yönelik değil; sağlık memuru ve hemşiresinden genel cerrahi uzmanına, pratisyen hekiminden kadın doğum uzmanına kadın sağlık çalışanlarını da kapsayacak. Setler, slaytlar eşliğinde eğitimleri sağlanacak. Çok olumlu yaklaştılar. Kanserle Savaş Daire Başkanı Murat Gültekin ile görüştük. Sağlık Bakanı ile de görüşmeyi düşünüyoruz. El ele vererek, erken tanı konan hasta oranının yüzde 70-80'e ulaşmasını istiyoruz.


- VEREMİ YENDİK: 40 yaşına gelen her kadın mamografi çektirir, genel cerrah ya da kadın doğum uzmanına muayene olursa herhangi bir sorunumuz kalmaz. Tümör tespit edilse bile erken yakalandığı için memenin korunma, kadının yaşama şansı var. Türkiye verem, tifo, trahoma gibi yoksulluk dönemine rastlayan bu hastalıklarla savaşta başarıya ulaştı. Meme kanseri de böyle algılanabilir ve bu hastalıkla da baş edebiliriz.


- 6 BİN KADIN TARANDI: İstanbul'da Bahçeşehir ve çevresindeki semtlerde de 40-69 yaş arası sosyal ve ekonomik düzeyleri farklı 6 bin kadın tarandı. Bu kadınlar, MEMEDER'de bulunan aile hekimi tarafından muayene edildi. Ücretsiz dijital mamografi, ultrasonları yapıldı. Tanı konulan, şüpheli bulunanların biyopsileri, ameliyatları da yapıldı. 42 kadında evre 0 ve evre 1 yani çok erken meme kanseri yakalama şansımız oldu, yaşamları kurtuldu.

Geç kalmayın, dimdik ayakta kalın
MEMEDER'i kurarken istedim ki bu hastalığa yakalanan kadınlar, bu illete yakalanabilecek kadınlara 'Ben dimdik ayaktayım, sağlıklıyım, mutluyum ve siz de bu mutluluğu yaşayacaksınız. Geç kalmayın, erken tanı sağlayalım, taramaya katılın' mesajı versin. Kurucularının ağırlıkla bu hastalığı yaşamış kadınlardan ve meme kanserine karşı mücadele vermiş bilimadamlarından oluşması derneğin sosyal ve bilimsel yanını eşit kılıyor.

Seçmece yok, kontrol var
MEMEDER, İstanbul'da Bakırköy, Levent, Fatih, Yeşilköy ve Beşiktaş semtlerinde kurulan pazarlarda bilinçlendirme stantları kurdu. Meyvelerin üzerine 'Seçmece yok kontrol var' etiketleri yapıştırılarak meme kanserinde erken tanının öneminin altını çizdi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) hasan ((vatandaş))
28.08.2012 13:47:05
"(3.) Dr.Cevdett (op)27/08/2012 23:06:11Yapmayın yazıktır kardeşim, kalitesiz sadece radyasyon veren mamografi cihazlarıyla bu halkı kanserden erken kurtaracağız diye radyasyona boğmayın." bu uzmana mı inanayım yoksa buna mı?
"5.) Mehmet (dr)27/08/2012 14:55:31
R.Küçükusta hocanın kulakları çınlasın. Ekmek yapımı, meyva suları ve süt üretimi ile ilgili toplumu bilgilendirici girişimlerinden sonra sanırım mamografi gereksiz babında bir yazısını da geçenlerde okumuştum. MEMEDER'e de "lüzümsuz işlem yapıyorsunuz, insanlara gereksiz radyasyon veriyorsunuz, gereksiz ameliyat yaptırıyorsunuz,..." diye bir cevap verir herhalde!"
50 senede bizim köyde görülen meme kanseri sayısı 2 köyümüzün nüfusu 1800. Meme kanseri olmamanın bir yolu yok mu biraz da ondan bahsetseniz.

People
0
2) ky (dr)
28.08.2012 09:40:05
YETER Kİ KANSER OL TARAMA BEDAVA

Giderek artan kanseri önlemek yerine petrol yatağı bulmuş gibi bunları işlemek küresel sağlık sisteminin temeli. Kanser ederken de tedavi ederken de hizmetinizde olan bu anlayış dev bir sektör yaratıyor. Kanser ve hastalıkları önlemek ise sektör için çöküş getiriyor. Kanser ve hastalıkları önleme kampanyaları neden yapılmıyor?
People
0
3) dr o a (kadın doğum)
28.08.2012 00:32:46
bir mammografiden alınan radyasyon miktarının uçakla yolculuk yapıp 8000 metreye çıkan kadının aldığı radyasyon dozuyla aynı olduğunu biliyormuydunuz mesela senede bir yada 2 yıda bir uçak yolculuğu yapmak çokmu sağlığa zararlıdır
People
0
4) Dr.Cevdett (op)
27.08.2012 23:06:11
Yapmayın yazıktır kardeşim, kalitesiz sadece radyasyon veren mamografi cihazlarıyla bu halkı kanserden erken kurtaracağız diye radyasyona boğmayın.
People
0
5) Ahmet Rasim Küçükusta (Dr.)
27.08.2012 21:14:29
Akşam gazetesinin haberine göre MEMEDER isimli bir dernek ‘gidilmedik köy bırakmayacak’ çapta bir meme taramasına başlayacağını duyuruyor (1).
“Mamografilerin fayda ve zararları tüm dünyada tartışılıyor” başlıklı yazımı yayınlayalı daha bir ay bile olmadı (2).
Mamografi ile yapılan ‘taramaların faydadan çok zararı olduğunu’ ortaya koyan araştırmaların sayısı giderek artıyor.
Bizde ise mamografilerle alâkalı ne doğru dürüst bir araştırma ne de bir tartışma da var.
Belediyeler bile mamografi aleti alarak kendi kafasına göre tarama yapabiliyor (2).
Bu tür başıbozuk girişimleri, her aklına esen kuruluşun kafasına göre tarama yapmaya kalkışmasını çok sakıncalı buluyorum.
Taramalar Sağlık Bakanlığının vazifesidir
BİR: Böyle projeler mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından plânlanmalı ve yürütülmelidir.
İKİ: Öncelikle yapılması gereken ülkemizde bugüne kadar yapılmış olan mamografilerin ne gibi fayda ve zararları olduğunun net olarak ortaya konmasıdır.
ÜÇ: Taramaların hangi yaş grubuna ne sıklıkta yapılacağı belirlenmelidir. Bu konuda hepsi de bilimsel araştırmalara dayanan çok farklı görüşler vardır.
Kendi görüşüm (4)
Bu konuda benim “bir hekim olarak” değerlendirmem şöyle:
BİR: Elbette yabancı literatürü yakından takip edeceğiz ama kendi verilerimizi de mutlaka bilmemiz lâzım.
İKİ: Kadınlarımızın meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi konusunda bilinçlendirilmeleri ve eğitilmeleri çok önemlidir.
ÜÇ: Aynı durum hekimlerimiz için de geçerlidir. Her hekim meme muayenesini tam ve doğru olarak yapabilmelidir. Bu konuda eğitim sistemimizde ciddi arızalar olduğunu hatırlatmak isterim.
DÖRT: Meme kanseri için yapılan taramalara karşı değilim ama bizde bu işin bilinçsiz, gelişi güzel yapıldığına inanıyorum.
BEŞ: Mamografi aletlerinin kalite ve standardizasyonu, kadınların maruz kaldıkları radyasyon miktarı ve mamogramların doğru değerlendirilmeleri konusunda da endişelerim var.
ALTI: Tüm kadınlara 40 yaşından itibaren her sene mamografi yapılmasını kişisel olarak doğru bulmuyorum.
YEDİ: “Meme kanseri riski yüksek olanların” olmayanlara göre daha yakından takip edilmeleri gerektiği düşüncesindeyim.
SEKİZ: Meme kanseri taramalarında yanlış pozitiflik ve aşırı teşhisin mutlaka dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum.
Gelelim neticeye
MEMEDER isimli derneğin kendi başına meme taramaları yapmasını doğru bulmuyorum.
Sağlık Bakanlığı böyle bir girişime mutlaka müdâhil olmalıdır.
Bu tür dernekler, ‘bizim her şeyimiz kanunlara uygun’ sözünün arkasına saklanmadan hangi kuruluşlardan ne miktarda destek aldıklarını açıklamalıdır.
KAYNAKLAR:
http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2012/08/03/yazilar/tip-yazilari/rahim-agzi-kanseri-asisi/meme-taramalari-abartiliyor-riskleri-gormezden-geliniyor/
http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2012/05/20/bir-tavsiye/kadikoylu-kadina-en-ileri-teknolojiyle-ucretsiz-mamografi/
http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/guncel/tr-40-yasina-gelen-her-kadin-mamografi-cektirse-meme-kanserini-yeneriz-1-11-45823.html
http://www.ahmetrasimkucukusta.com/?s=MAMOGRAF%C4%B0
People
0
6) Mehmet (dr)
27.08.2012 14:55:31
R.Küçükusta hocanın kulakları çınlasın. Ekmek yapımı, meyva suları ve süt üretimi ile ilgili toplumu bilgilendirici girişimlerinden sonra sanırım mamografi gereksiz babında bir yazısını da geçenlerde okumuştum. MEMEDER'e de "lüzümsuz işlem yapıyorsunuz, insanlara gereksiz radyasyon veriyorsunuz, gereksiz ameliyat yaptırıyorsunuz,..." diye bir cevap verir herhalde!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)