Et fiyatları refahtan dolayı yüksek!
Bakan Eker et fiyatlarının ülkedeki refah düzeyinin yükselmesinden dolayı arttığını söyledi
14 Ekim 2010 13:46 -

TarımBakanı Mehdi Eker, ithalat kararına ve alınan tüm önlemlere rağmen et fiyatlarının düşmemesini, “Et üretimi arttı ama talep de arttı. Refah ve gelir seviyesinin yükselmesi, krizin de sona ermesiyle birlikte insanların et tüketimi arttı. Fiyatlar o yüzden yükseldi” diye açıkladı.

 

TBMM kulisinde bir grup gazeteciye konuşan Bakan Eker, 2002 ila 2009 yılları arasında et fiyatlarındaki artışın enflasyonun altında kaldığını belirterek, “2009 yılından itibaren kriz aşıldı. Vatandaşların refah seviyesinin artmasıyla et ve süt tüketimi arttı. Niye bunları kimse görmüyor? Vatandaş geçmiş yıllara göre daha çok et tüketmeye başladı. 2-3 sene öncesine göre Türkiye’de giderek artan bir tüketimvar” dedi. Oysa, kişi başına gelirle dana etinin kilosuna bakıldığında, geliri Türkiye’nin çok üzerinde olan ülkelerde de etin kilosunun çok daha ucuz olduğu görülüyor. Örneğin ABD’de 2009 verilerine göre, kişi başı yıllık gelir 46 bin dolar olmasına karşın dana etinin kilosu 8-10 dolar arasında değişiyor.Milli geliri 40 bin dolar olan Hollanda’da ise etin kilosu yaklaşık 9-10 dolar aralığında. Buna karşınmilli geliri 13 bin dolar Türkiye’de dana etinin süpermarket reyonundaki kilo fiyatı 19 dolar. Buna karşın 12.888 dolarla Türkiye’ye yakın milli geliri olan Bulgaristan’da ise dana etinin kilosu 8-10 dolar arasında değişiyor.‘KURBANLIK KRİZİ OLMAYACAK'
Bayramda kurbanlık probleminin yaşanmayacağını öne süren Eker, şap olmayan ülkelerden kurbanlık koyun ithalatına izin verildiğini hatırlattı. Bakan Eker, kurbanlık ithalatı için şu ana kadar 350 bin baş için kontrol belgesinin alındığını belirterek şunları söyledi: “350 bin hayvandan 150 bini yolda, Avustralya’dan geliyor. Diğerleri de Balkan ülkelerinden giriş yapmaya başladı. Şartımız sağlık sertifikası olacak. Trakya’nın ve İstanbul’un Avrupa yakasının kurbanlık ihtiyacını ithal hayvanla karşılayacağız. Anadolu kendi üretimiyle kurbanlık ihtiyacını giderecek. Oralar için ithalat yapmaya gerek yok. Yeterli sayıda hayvan bulunuyor.” Kurbanlık satışları başlamadan spekülasyonların yapıldığını vurgulayan Bakan Eker, “Herkes kurbanını kesecek. Kim ‘Bulamadım’ diyor? Bunların hepsi spekülasyon” diye konuştu.

GAZETE HABERTÜRK

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) z (Mhnds)
15.10.2010 22:37:43
Bakan bey ne söylediğinin farkında değil.
People
0
2) ha (uzman dr)
14.10.2010 15:09:24
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sayın Gökhan Günaydın diyor ki, Son 30 yılda Türkiye nüfusu 44 milyondan 72 milyona yükseldi. Büyükbaş hayvan sayısı 16 milyondan 10.5 milyona, küçükbaş sayısı 50 milyondan 23 milyona düştü.Siyasilerimizde refah arttı böyle oldu diyor, siyasilerimize kim inanır belki kadir inanır. Neden son 30 yıldaki hayvancılık alanında ki yanlış politikalar yüzünde bu durumdayız diye delikanlı gibi öz eleştiri yapamıyorlar anlamıyorum doğrusu.
People
0
3) dr ahmet çelik (doktor)
14.10.2010 14:29:15
kimse alınmasın ama bence doğruluk payı var. madem et fiyatları yükseliyor bir ay kimse evine et almasın. fakir bir yaşam tarzı gibi yumurta alsınlar evlerine.s en bak bakalım nasıl da et fiyatları ucuzluyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)