Vatandaşlardan 'bıçak parası' alındığı iddialarına Bakanlıktan yanıt
Sağlık Bakanlığı, vatandaşların hastanelerde "bıçak parası" adı altında ya da randevu süresinin kısaltılabilmesi için para ödediği iddialarına ilişkin, Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezine (SABİM) bu yönde şikayette bulunulmadığını, konunun takip edileceğini ve olası suistimallerle ilgili gerekli işlemlerin yapılacağını bildirdi.
Vatandaşlardan 'bıçak parası' alındığı iddialarına Bakanlıktan yanıt
11 Kasım 2015 -

Bakanlık tarafından bazı basın yayın organlarında yer alan "her üç vatandaştan birinin hastanelerde bıçak parası ya da erken randevu için para ödediği" iddiaları üzerine yazılı açıklama yapıldı.

Tüm vatandaşların Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabildiği vurgulanan açıklamada, yasal düzenlemeler çerçevesinde sağlık hizmetlerinde yakalanan kalite standartlarının sürdürülebilirliği için belirlenen katılım payı dışında ödeme yapılmadığına işaret edildi.

Açıklamada, 2003 yılında uygulanmaya başlanan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile vatandaşların sağlık hizmetlerine erişiminin önündeki tüm engellerin kaldırıldığı belirtilerek, hastaların, aile hekimlerinin yanı sıra dilediği hastaneden randevu alarak isteği doktora muayene olabildiği bildirildi.

Hastaların, gerek randevu sürecinde gerekse muayene, tedavi ve ilaca erişim konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Basında yer alan haberlerde kaynak olarak gösterilen söz konusu araştırmadaki Bakanlığımıza bağlı hastanelerle ilgili şikayetler hususunda tarafımıza yapılmış hiçbir müracaat bulunmamaktadır. Üniversite hastaneleriyle ilgili şikayetlerin ise konunun muhatabı olan merciler tarafından ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir. Vatandaşlarımızın sağlık konusunda her sorununu bizlere ulaştırdığı ve günlük ortalama 6 bin başvurunun yapıldığı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezine (SABİM) bu konuda herhangi bir şikayette bulunulmamıştır.

Sağlık Bakanlığı olarak söz konusu iddiaların takipçisi olacağımız bilinmelidir. Gerek SABİM üzerinden gerekse diğer iletişim kanallarıyla bu ve benzeri şikayetlerin ulaşması durumunda Bakanlığımız ilgili kurulları konuyu titizlikle araştıracak ve olası suistimallerle ilgili gerekli işlemler yapılacaktır."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA
19/04-21/04 17. Karadeniz Oftalmoloji Derneği Kongresi GÖZ... İSTA