Tıp öğrencileri Afrika'da sağlık taraması yapacak
GAÜN Tıp Fakültesindeki Genç Yeryüzü Doktorları Kulübü üyeleri, Afrika'da sağlık taraması yapmaya ve Kilis'teki sığınmacı kampında kalan çocuklara temel sağlık eğitimi vermeye hazırlanıyor
13 Kasım 2015 -

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesinde Yeryüzü Doktorlarının bir kolu olarak kurulan Genç Yeryüzü Doktorları Kulübü üyeleri, Afrika'da sağlık taraması yapacak, Kilis sığınmacı kampında çocuklara temel sağlık eğitimi verecek.

GAÜN Genç Yeryüzü Doktorları Kulüp Başkanı Büşra Ayyıldız, Tıp Fakültesi Dekanlığında kulüp üyeleriyle bir araya geldi. Burada konuşan Ayyıldız, kulübü 2 yıl önce Yeryüzü Doktorlarının bir kolu olarak kurmaya karar verdiklerini ancak bunu resmi işlemler yüzünden nisan ayında gerçekleştirebildiklerini söyledi.

Biri yurt dışında, diğeri yurtta olmak üzere iki proje hazırladıklarını dile getiren Ayyıldız, şunları kaydetti:

"Yeryüzü Doktorları ile Afrika kıtasında sağlık taraması yapacağız. Yurtta da Kilis mülteci kampında sağlık çadırı kurarak çocuklara el yıkama, diş fırçalama gibi temel sağlık eğitimi vereceğiz. Ayrıca çocukları mutlu edebilmek için eğlenceli etkinlikler de yapmayı planlıyoruz."

Yeryüzü Doktorlarının yurt dışında kurulduğunu hatırlatan Ayyıldız, "1999 Marmara depreminden sonra kurulmasına karar verilmiştir. Yeryüzü Doktorları, Türkiye'de resmi işlemler uzun sürdüğünden Türk doktorlarının da desteğiyle İngiltere'de kurulmuştur. Amaçları temek sağlık imkanlarından yararlanamayan coğrafyalara sağlık hizmeti götürebilmektir. Hiçbir kuruma ve gruba bağlı değildir. İnsani amaçlarla kurulmuştur" diye konuştu.

GAÜN Genç Yeryüzü Doktorları Kulüp Başkan Yardımcısı Özge Horoz da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı gibi özel günlerde çocukları ve gençleri bilgilendiren seminerler düzenleyeceklerine değindi, tansiyon ve şeker taraması yapacaklarını kaydetti.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA