DERNEKLER

Tüm Dernekler

Dezenfeksiyon, Antisepsi, Sterilizasyon Derneği
  Derneklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Dezenfeksiyon Antisepsi Sterilizasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Gürler
08 Kasım 2010, Pazartesi

 

Derneğiniz ne zaman kuruldu, tarihçesini anlatır mısınız?

1989 yılında ben doçent oldum. O güne kadar da asistanlık, uzmanlık vs. görevlerini sürdürdüm. Benim mesleki yaşamımın büyük ağırlığını oluşturan etkenler hastane enfeksiyonlarıydı. Hastane enfeksiyonları içerisinde de, hastane enfeksiyonlarını oluşturan etkenlerin yanında bunlardan nasıl korunulacağı yer alır. Bunun içerisinde de en önemli kısmı dezenfeksiyon, antisepsi ve sterilizasyon oluşturmaktadır. 1989 yılında doçent olmamın ardından bana bir uzmanlık öğrencisi verdiler. Ona tez vermek durumundaydım. O tezi dezenfeksiyonla ilgili verdim. Bu tezi alan çocuğun ilk yapacağı ilk iş literatür araştırmasıdır. Çocuk tezi hazırlamaya başladı ve yaklaşık 15 gün sonra bana geldi. Kendisine literatür konusunda ne bulduğunu sorduğumda, ‘Hocam çok aradım, literatür konusunda bir şey bulamadım’ dedi. Bu hoşuma gitti, ‘Demek ki ilk literatür çalışmasını biz yapacağız. Sen yurt dışı kaynaklara bak, ben diğerlerine bakayım’ dedim. Bu bir çıkış noktası oldu. Biz ana bilim dalımız içerisinde dezenfeksiyon, antisepsi ve sterilizasyon konusunda başladığımız çalışmaları daha da ilerletmeye başladık. Bu, Türkiye’de kimsenin yan gözle bile bakmadığı, hor gördüğü bir konuydu. Bu tip olayları hemşireler bile yapmazdı. Temizlik işlerinde çalışanlar arasından seçilen kişilere yaptırılırdı. Uzatmayalım, eğitim çalışmaları yaptık, hastane enfeksiyonları ekibi içerisinde bir Dezenfeksiyon Antisepsi Sterilizasyon (DAS) grubu oluşturup benim sorumluluğumda yürüyen çalışmalar yaptık. Samsun ilinden de arkadaşlarımız vardı. Bu arkadaşlarımız kongreler de yapalım dediler. Kongrelere giderek artan katılım nedeniyle çalışmalarımızı bir dernek çatısı altında toplamak istedik. Derneğimiz 2004 yılında 5  üye ile kuruldu. Halen de çalışmalarını giderek artan bir tempoyla sürdürmekte.

 

Derneğinizin genel faaliyet alanları nedir?

Derneğimizin ismi zaten faaliyet alanlarımızı çok açık bir şekilde göstermekte. Dezenfeksiyon, antisepsi ve sterilizasyon ile uğraşılan her yer bizim faaliyet alanlarımız olarak kabul edilebilir.

 

Alanınızda başka dernekler de hizmet veriyor mu?

Bizim ilgilendiğimiz bu konuyla ilgili bire bir ilgilenen bile yok ki dernek olsun. Yalnız hastane enfeksiyonları diye bir dernek daha var. Bu derneğin içerisinde böyle bir konu bulunabilir. Onlar etkenler ve enfeksiyonları ele alıyorlar. Biz kendimize ait olan dezenfeksiyon, antisepsi ve sterilizasyonu ele alıyoruz.

 

Derneğinize kimler üye olabiliyor? Şu anki üye sayınız kaçtır?

Şu anki üye sayımız yaklaşık 500 civarındadır. Derneğimize hastanelerde dezenfeksiyon, antisepsi ve sterilizasyon ile uğraşan herkesin üye olma hakkı var. Derneğimiz multidisipliner bir dernek olduğu için hemşireler de dâhil herkes üye olabilir.

 

Türkiye’de alanınızla ilgili hekimlerin yüzde kaçı Derneğinize üye?

Üyelerimizin en az yarısı hekimlerden oluşmuştur. Diğer yarısı ise hemşireler, sağlık teknisyenleri gibi sterilizasyonla direkt ya da indirekt olarak uğraşan kişilerden  oluşmaktadır.

 

Genel kurul ve üye seçimleri ne kadar sürede bir yapılıyor? Seçimler en son hangi tarihte yapıldı?

Genel kurul ve üyelik seçimlerimiz, tüzüğümüz gereği 3 yılda bir yapılmaktadır. Önümüzdeki Aralık ayında da ikinci genel kurulumuzu yapacağız.

 

Derneğiniz tarafından yayınlanan periyodik bir bilimsel yayınınız var mı?

Derneğimiz tarafından yayınlanan bir periyodik yayınımız yok. Ancak bir web sitemiz var. Burada kongrelerimizde yayınlanan ve yaklaşık 5 bin sayfayı bulan kongre kitapçıklarımıza yer veriyoruz. İnsanlar bu web sitemiz aracılığıyla kongre kitapçıklarımıza ulaşarak önemli bilgilere, ihtiyaç duydukları konulardaki bilgilere rahatlıkla erişebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında önemli bir veri tabanı oluşturulduğunu söyleyebiliriz.

 

Derneğinizin düzenlediği kongre ve diğer bilimsel etkinlikler hakkında bilgi verir misiniz?

İki yılda bir olmak üzere ülkemizin çeşitli şehirlerinde ulusal DAS kongrelerimizi yapmaktayız. En son DAS Kongremizi 2009 yılında Antalya’da gerçekleştirdik. Ondan önceki toplantımızı ise Samsun’da yapmıştık. Her geçen yıl kongrelerimize iştirak eden katılımcı sayısı giderek artmaktadır. En son kongremizi Antalya’da gerçekleştirme nedenimiz de burada daha geniş katılımlara imkân tanıyacak büyüklükte kongre merkezi ve salonlarının bulunuyor olması.

Bunun dışında Anadolu’nun çeşitli kentlerinde eğitim toplantılarımız oldu. Van’dan tutun da Trabzon, İzmir, Antakya, Adana, Erzurum ve diğerleri olmak üzere pek çok şehirde bu eğitim toplantılarımızı gerçekleştirdik. Bu bir günlük eğitim toplantılarının her birine yaklaşık 250-300 kişilik gruplar katılmıştır. Bu şekilde de hedef kitlemize ulaşarak kendilerine katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Bizim bir de DAS kış okullarımız vardır. Kış okullarımız oldukça yoğun bir program çerçevesinde ve bir hafta süreyle devam etmektedir. Bu kış okullarına katılanlar girişte bir seviye belirleme sınavına girmektedir. Eğitim süresi tamamlandığında da tekrar bir sertifika alma sınavı yapılır. Sınavı geçenler, Sağlık Bakanlığı ile de el ele verdiğimiz için oranın da onayı olan bir sertifikayı almaya hak kazanırlar. Böylece daha rahat bir şekilde, özellikle merkez sterilizasyon ünitelerinde görev yapma imkânı bulabilmektedirler.

 

Derneğin bilimsel çalışma grupları var mı?

Derneğimiz bünyesinde oluşturduğumuz sürekli komite ya da çalışma grupları yok. Gerektiğinde üyelerimizden oluşturulan komisyonlar aracılığıyla ihtiyaç duyulan konularda çalışmalar yapılabilmektedir.

 

Üye olduğunuz uluslararası örgütler var mı? Yapılan ortak çalışmalar nelerdir?

Dernek olarak “World Forum For Hospital Sterile Supply (WFHSS)” ile afiliyeyiz. WHFSS Başkanı Wim Renders bütün toplantılarımıza katıldığı  gibi, eğitim toplantılarımızın bazılarına da katılmaktadır. Bu şekilde çok güzel bir birliktelik oluşturmuş durumdayız. Bazı bilgileri de onlar bizden almaya başlamışlardır.

 

Dernek gelirleri nelerdir?

Dernek gelirlerimiz kongrelerden ve eğitim toplantılarından elde ettiğimiz gelirlerden oluşmaktadır. Ancak burada  şunu da belirtmek isterim. Kongre ve eğitim toplantılarından elde edilen gelirler öyle büyük rakamlar değildir. Çünkü bunlara katılım ücretleri herkesin katılabilmesi, faydalanabilmesi için  mümkün olduğunca uygun seviyede tutulmaya çalışılmaktadır.

 

Aidat gelirleri, Dernek gelirlerinin ne kadarını oluşturuyor? Her üye aidat ödüyor mu? Ödenmediği  takdirde uygulanan yaptırımlar nelerdir?

Aidat gelirleri son derece cüzi olması nedeniyle dernek gelirleri içerisinde bir meblağ tutmamaktadır. Aidatlarını ödemeyi unutan üyelerimiz konusunda tüzüğümüzde bulunmasına rağmen şu ana kadar herhangi bir uygulamaya gitmedik.

 

Türkiye’de branşınızla ilgili hekim sayısında bir eksiklik veya fazlalık söz konusu mu?

Kesinlikle yeterli değil.

 

Derneğinizin kısa veya uzun vadede gerçekleştirmeyi düşündüğü hedefleri nelerdir?

Derneğimiz geçmişte ülkemizin büyük bir açığının görülmesi üzerine kurulmuştur. Bu açığı kapatmak üzere çeşitli toplantılar, seminerler, “work shoplar” yaparak bu açığı gidermeye çalışmaktadır. Bundan sonra da diğer açık kısımları peyderpey kapatmak derneğimizin hedefleri arasındadır. Her şeyin doğru yapılması, hem hasta hem hekim haklarını en iyi şekilde koruması, bu konuda ne gibi bir plan yürütecekleri, neler yapacakları yönünde öncülük yapmak, bununla ilgili eğitimleri vermek de derneğimizin amaçlarındandır.

 

Teşekkürler

 

Derneğin Kuruluş Tarihi:

2004

 

Üye Sayısı:

500

 

Adres:

Körfez Mahallesi,

Atatürk Bulvarı, Ateş Apt. No: 67 Kat:1 Daire:3

Atakum/Samsun

 

Telefon/Faks:

0 362 457 80 25

 

Web Adresi:

www.das.org.tr

 

Dezenfeksiyon, Antisepsi, Sterilizasyon Derneği Yönetim Kurulu

 

Başkan:

Prof. Dr. Bülent Gürler

 

Başkan Yardımcısı:

Doç. Dr. Duygu Perçin

 

Genel Sekreter:

Prof. Dr. Murat Günaydın

 

Muhasip:

Doç. Dr. Şaban Esen

 

Yönetim Kurulu Üyeleri:

Prof. Dr. Recep Öztürk

Prof. Dr. Osman Hakan Leblebicioğlu

Hem. Dilek Zenciroğlu

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer