YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Aile Hekimliğinin Acil Servise EtkileriProf. Dr. Başar CANDER

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Başar CANDER

07.03.2011, Pazartesi

Tüm Yazıları

Ülkemizin birçok yerinde aile hekimliğine geçildi. Sistem bu şekilde değişmiş oldu. Bu sisteme tabii ki birdenbire geçilmedi. Pilot bölge uygulamaları yapıldı. Planlamalar yapıldı. Ancak ülkedeki sağlık sistemini baştan aşağı değiştiren bir uygulamayı birkaç yıl içinde yürürlüğe koyabiliyorsunuz, bu ilginç. Sistem oluşturulurken en önemli sorun, yetişmiş insan gücüdür. Bizim yıllarca bunu planlayalım, uzman yetiştirelim, aile hekimliğine geçelim, gibi bir sorunumuz olmadı. Doktorlarımız bir sertifikasyon programıyla aile hekimi oluverdi. Kimse de bunu sorun etmedi. Bir iki ay önce doğuda bir dağ köyünde köylü bir vatandaş bana bu hekimlerin bir sertifika programıyla aile hekimi olamayacağını söylemişti. Herhalde sadece o sorun etmiş, böylece halkımızın bilinç seviyesini sorgulayan siyasilere de bir mesaj yollayalım. Ancak uzmanlık dernekleri de sorun etmediğine göre bize laf düşmez.

 

İşin diğer boyutuna bakalım. Bu aile hekimleri nerelerden geldi? Çoğu yıllarca acil serviste çalışan hekimler. Burada çok zor şartlarda çalıştıklarını, ayrıca buna da çok taraf olmadığımızı tekrar belirtelim. Sonra ne oldu? Yerlerine ya yeterince hekim verilmedi veya daha önce hiç acil serviste çalışmayan yeni mezun doktorlarımız hayatlarının ilk deneyimlerini acil servisin ağır, asla hata kabul edemeyecek kimi trafik kazası kimi kalp krizi geçiren hastalarda edinmeye başladılar. Zaten çok fazla olan hasta yükü tamamen acil çalışanlarının sırtına bindi. Çok somut, kabul edilemez hatalarla karşılaştık bu dönemde. Hava yolu açılmadan sevk edilen hastalar, kardiyoversiyon yapılmadan gönderilen ventriküler taşikardiler ve bu şekilde birçok ölümler. Peki bunlardan kim sorumlu? Müdahale yapamadan göndermek zorunda kalan ve acil serviste meslek hayatının ilk anlarını geçiren doktor mu? Ölümlerden sorumlu olmak. Ne kadar ürpertici bir kelime. Peki ürkmesi gerekenler ürküyor mu? Bunun bir şekilde hesabının verileceği düşünülüyor mu? Bunlardan haberleri var mı?

 

Acil serviste daha önce çalışan doktorlarımız birçok defa eğitimler, kurslar almamış mıydı? Bunlar aile hekimi oldu. O kadar emek, zaman vs. Eğitim boşa gitmeyecek, ancak bu kez bu eğitimi almayanlar acil serviste. Hadi sil baştan.

 

Konu sadece bu mu? Değil. Bunu bile bulamayanlar var. 300-400 hastanın başvurduğu acil serviste tek nöbetçi bir pratisyen hekim. Yeni başlamış. En insani ihtiyacını karşılamaya baksa yerine bakan kimse yok. Bu böyle filan ilde, ilçede olan bir durum değil. Büyük şehirlerin eğitim ve araştırma hastanelerinde bile bu durumlar yaygın. Üstelik ayda kaç nöbet tutuyor bilen var mı? Acil serviste doktor sayısının yetersiz olması aile hekimliğinden daha mı az önemli? Bu hesaplanmadı mı? Biz mi yanılıyoruz? Birçok yerden bununla ilgili şikayetler geliyor. Sanırım yetkililer de farkında. Ancak buna tedbir almadan sistem nasıl değiştirilir? Hesap kitap bu kadar zor mu? Aile hekimliğine geçtik, iyi güzel de ya doktorların boşalttığı acil servisler? Aile hekimi olmadığı için hastanın kaybedilmesi ihtimali mi yüksek, yoksa acil serviste bir doktorun 300-400 hasta bakarken kaybetme ihtimali mi? Geçen ay yeni uzman olan bir öğrencimizi doğuya mecburi hizmete yolladık. Acil serviste tek acil tıp uzmanı olarak 300-400 hastaya bakmak zorunda. İstifa etmeyi düşünüyor. Onun ne fedakârlıklarla, ne kadar nöbet tutarak, nasıl bir eğitimden sonra uzman olduğunu düşünüyorum. Uzmanlık yapmaktan vazeçmiş. Acil serviste birlikte hasta bakabileceği başka doktor yok. Pratisyen hekim de yok. Orada günler saatler nasıl geçiyor, bilen var mı? “Bostan Gülistan” dan bir alıntıyla bitirelim: “Gecenin uzunluğunu yataktaki padişahtan sorma, dışarıda soğukta bekleyen bekçiden sor.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer