YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Hayatın Önemli AnlarıProf. Dr. Başar CANDER

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Başar CANDER

21.06.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları
Her insanın hayatında önemli anlar vardır. Okula başladığı gün, üniversite sınavı, işe başlaması, evlenmesi, anne baba olması gibi. Bunların çoğu planlı programlı bilinen beklenen dönemlerdir. Her insanın beyninde bununla ilgili düşünceler vardır. Ancak hayatımızdaki bazı önemli anlar ve dönüm noktaları ise planlı programlı değildir. Böyle bir beklenti veya düşünce de yoktur. Fakat ani gelişen bir olay hayatımızın en kritik dönemi olabilir.

Bir insanın gerçek bir acil durumda acil servise geldiği an da işte böyle hayatın en önemli anlarından biridir. Düşünün ki ciddi bir yaralanma sonucunda acil servise geldiniz veya önemli bir toplantı sırasında aniden fenalaştınız, kalbiniz durdu, ventriküler fibrilasyona girdiniz. İşte o anda acil serviste geçirdiğiniz dakikalar hayatınızın en önemli anıdır. Acil servislerde size müdahale edecek doktorlar da hayatınızın en önemli insanlarıdır. Artık bu müdahaleden daha önemli hiç birşey kalmamıştır hayatınızda. Başbakan da olsanız, öğretmen de olsanız, büyük bir iş adamı da olsanız, genel müdür de olsanız, işsiz de olsanız artık bunların o anda hiçbir önemi kalmamıştır. O anda Türkiye'deki enflasyonun da, işsizlik oranının da önemi yoktur. O anda tek önemli olan şey, size yapılacak müdahalenin doğru olmasıve bunu yapacak kişilerin ehil kişiler olmasıdır.
Peki bu önemli anı düşünüyor ve ona göre tedbir alıyor muyuz? Ülkeyi idare edenler bunu düşünüyor mu? Halkımız bunu düşünüyor mu? Bu konunun öneminin farkında mıyız? Acil servis hizmetlerini şu anda ve geçmişte düşündüğümüzde, incelediğimizde bunun böyle olmadığını görmekteyiz. Yıllarca acil servisler bu konuda özel bir eğitim almamış doktorlardan tarafından verilen hizmetlerle, birçok yerde personel için sürgün yeri olarak görülen, derme çatma ve genellikle bodrum katı sayılabilecek küçük alanlarda, eski ikinci el cihazlarla hizmet veren birimlerdi. Tabii ki sosyoekonomik alandaki gelişmelere paralel olarak özellikle iletişim çağının getirdiği bilinçlilikle hızlı bir iyileştirme süreci yaşanıyor. Ancak o kadar çok yapılacak iş ve o kadar alınacak mesafe var ki, bu konunun ülkemizin en öncelikli konusu olması gerektiğine inanıyorum. Daha 15 yıl öncesine kadar 112 servisi yoktu. Hastaları nasıl acile getirdiğimizi hatırlıyor musunuz? Şu anda semalarımız uçak ambulans ve helikopter ambulanslarla dolu. Bu vermemiz gereken önemin bir göstergesi olabilir. Ancak acil servis hizmetlerinin iyileştirilmesinde alınması gereken çok yol var. Bunun için herkesin üstüne düşen ciddi sorumluluklar var. Sade vatandaştan Sağlık Bakanımıza kadar herkesin yapması gereken işler var.

Öncelikle toplumda bu bilincin uyanması gerekiyor. Ben acil servise ölümcül bir hastalık anında başvurduğumda gereken hizmeti alabilecek miyim, diye vatandaşlarımızın bir uyanıklık haline geçmesi, bunu sorgulaması istemesi lazım. Bu konuda bir kamuoyu araştırması yapılsa, ki çok sık yapılıyor, herkesin öncelikli gündem maddeleri işsizlik, enflasyon, güvenlik, rejim vs. gibi başlıklarla öne çıkıyor. Hiç kimse acil servis hizmetlerinin iyileştirilmesi gibi bir gündemden bahsetmiyor. Biraz abartılı bulunabilir, ancak gerçekten bu hayatımızın en önemli anlarından biri olacak durum hepimizin önceliği olmalı.

Hastane idarecilerinde bu bilinç var mı? Eskiye nazaran yine iyileşmeler var. Ancak gerçekten bazı istisnalar dışında bu konuda da yeterli bir bilincin oluşmadığını görüyoruz. Acil servis donanımlarının, personelinin birçok yerde yetersiz kaldığını müşahade ediyoruz. İdareciler bu konuda acil eylem planı yapmalı ve acil servis hizmetlerinin iyileştirilmesini de ilk madde olarak belirlemeli.

Doktorlarımız da bu konuda bilinçlenmeli. Öncelikle acil servis hizmetlerinin ayrı bir eğitim alanı olduğunu, bu konuda çok ciddi bir birikime ihtiyaç olduğunu fark etmeliler. Bu konuda en büyük sıkıntılardan biri, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olarak acil servisleri yorumlamaktır. Bütün dünyada artık acil tıp uzmanlığı ayrı bir ana bilim dalıdır ve bu konuda söz sahibi olmak için gerçekten yıllar süren bir çabaya ihtiyaç vardır. Bu konuda söylenecek çok söz var, umarım gelecek yazıda devam edebiliriz.
Sağlıcakla.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer