YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Resüsitasyonda Değişiklikler ve Bizdeki Vahim DurumProf. Dr. Başar CANDER

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Başar CANDER

08.11.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları

Hasta bakımının ve mesleğimizin en önemli can alıcı odaklarından biri hastanın resüsitasyonudur (bir nevi hayata döndürme). Bu sadece belli branş doktorlarının yaptığı bir işlem değildir. Hemen her branşta doktorlar bu durumla bir şekilde karşılaşıyorlardır. Aslında sadece doktorlarımız değil, her kesimden insanlar bu şekilde resüsitasyon yapılması gereken hastalarla karşılaşıyordur. Bunun sahada ve eğitimli kişilerle yapılanı genel olarak temel yaşam desteği (TYD) olarak adlandırılır. TYD’nin öğretilmesi ve yaygınlaştırılması gelişmiş ülkelerin ana gündemlerinden biridir. Ülkemizdeki durum çok iç açıcı değildir. Bırakın  halkın bu konuda eğitimini, birçok doktorumuz dahi TYD’yi kılavuzlara uygun bir şekilde yerine getirmemektedir. Ve bu konuda ayrı bir eğitim almamıştır. Bunu medyadan ve etrafımızdaki olaylardan anlamak mümkündür. Bu konuda çok ciddi bir eğitim seferberliğine ihtiyaç görülmektedir.

 

TYD’den sonraki aşama ileri kardiyak yaşam desteği (İKYD)’dir. Bu ancak eğitimli sağlık personeli ve doktorlar tarafından yapılabilecek uygulamaları içerir. Doktorlarımız hangi branştan olursa olsun hem sahada hem hastanede bu tür müdahalelere ihtiyaç duyan vakalarla karşılamaktadır. Örneğin; stadyumda, alışveriş merkezinde veya uçakta böyle bir durum olduğunda bir nörolog veya cildiye uzmanı olmanız fark etmez. Olaya müdahale etmesi gereken kişi sizsiniz. Bu aynı zamanda kanuni ve vicdani bir sorumluluktur. Ancak bu iş “Çekilin ben doktorum” demekle olmuyor. Hem TYD hem İKYD’nin kuralları vardır. Özel bir eğitim ve deneyim gerekmektedir. Yaptığımız araştırmalar bu konuda doktorlar arasında da ciddi bir eğitim eksikliği olduğunu göstermektedir. Şu anda dahi ülkemizde binlerce resüsitasyon yapılmaktadır. Ancak bunların kaçı düzgün yapılmaktadır?

 

Resüsitasyonun nasıl yapılması gerektiği konusunda son zamanlarda bilimsel çalışmalar çok büyük ivme kazanmıştır. Her beş yılda bir bu çalışmalar incelenerek değişik durumlar için ayrı ayrı kılavuzlar oluşturulmaktadır. “American Heart Assoscitation(AHA)”, Avrupa Resüsitasyon Konsil (ERC) ve birkaç ülkenin ortak konsensusuyla oluşan ILCOR gibi kuruluşlar kılavuzları belirlemekte, resüsitasyonun her saniyesi ayrı irdelenmektedir. Geçtiğimiz günlerde 2010 kılavuzu yayınlandı. Baz alınan çalışmalar arasında maalesef ülkemizden hiçbir çalışma yok. Bu değişiklikler yayınlandığında Amerika’da bulunan bir arkadaşımız her saat başı bazı radyo ve televizyonlardan bu değişiklikleri bildiren haberler verildiğini takip etmiş. Ülkemizde böyle bir şeyi pek düşünemiyoruz (Magazin haberlerinden fırsat olmuyor). Bu konunun sürekli gündemde tutulması bu makası daraltacaktır. Bu yüzden tüm branşlar için bunun zorunlu bir eğitim süreci olarak planlanması gerekmektedir. Tıpta uzmanlık kurulunun bu konuya daha çok önem vermesi ve inisiyatif alması gerektiğini düşünüyorum. Son kılavuzda üzerine durulan en önemli konu yine eğitim olarak vurgulanmış ve bunun sık aralarla yapılması önerilmiştir. Bunun dışında bazı temel değiiklikler göze çarpmakta: Yıllardır A-B-C olarak tanımladığımız konu C-A-B olark değiştirilmiş ve her durumda ilk yapılacak işin acil tıp sistemini aktive etmek olduğu vurgulanmış. Bu konuda kılavuz yayınlandıktan iki gün sonra ATUDER ve TKD olarak dünyada ilk İKYD kursunu kardiyoloji kongresinde verdik. Bu eğitimlerimiz periyodik olarak devam etmekte. Ancak burada en önemli konu doktorlarımızın böyle bir eğitime ihtiyaçları olduğunu fark etmesidir. Maalesef yaptığımız bir araştırmada doktorlarımızın çoğunun bu tür kılavuzlardan haberdar olmadığını tespit ettik. Ancak bir şekilde de resüsitasyon yapmak zorunda kaldıkları durumlar olduğunu görüyoruz. Bu konuya herkesin daha fazla ihtimam göstereceğini umalım.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer