YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Artık Muayeneler Herkese ParalıProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

09.02.2009, Pazartesi

Tüm Yazıları
Duyduk duymadık demeyin a dostlar, bundan böyle bedavaya muayene yok. İster devlet memuru, ister SSK’lı, ister Bağkur’lu olun, ister çalışıyor olun, ister emekli, muayene için para ödeyeceksiniz. Devlet hastanelerinde muayene olursanız 4 lira, üniversite hastanelerinde 6 lira, özel hastanelerde muayene olursanız her muayene için 10 lira ödemeniz gerekiyor. Hatta sağlık ocaklarında bile 3 lira vermeden muayene yok. Devlet hastanelerinde muayenenin beşte birini, fakültelerde dörtte birini muayene olandan alıyorlar.

Hatta devamlı aldığınız ilaçları bile reçete ettirdiğinizde para ödemek zorundasınız. Beş lira tutan ilacı hem belirli yüzdesini ödemek gerekiyor hem de muayene ücreti, ondan daha fazla tutuyor. Vatandaş -direkt eczaneden- gidip kendi parasıyla bildik ilacını alsa daha ucuza gelecek

Herkes birbirine soruyor. Sormakta da haklı. Ne oldu da böyle oldu. Cumhuriyet kurulduğundan beri sosyal güvenlik için emekli sandığına, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) veya Bağkur’a pirim yatıranların muayenelerini, sosyal güvenlik kurumları karşılıyordu da şimdi niye karşılamıyor.

Devlet veya özel kuruluşlar, sosyal güvenlik kesintilerini yatırmıyorlar desem doğru değil, devlet memuruysanız zaten maaşınızdan otomatik olarak kesiliyor. Özel sektörde SSK primlerini bir geciktirin bakalım başınıza neler gelir. Bağkur luysanız prim yatırmazsanız zaten hizmet de alamıyorsunuz.

Kesintiler, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun, Emekli Sandığı, SSK ve Bağkur veznelerine yatırılıp, tıkır tıkır hesaplarına geçiyor. Bu ülkenin vatandaşları topluca başka ülkelere göç etmediklerine göre, kurumların prim gelirleri, azalmadığına göre, yıllık enflasyon oranı %10’un altında olduğuna göre, çalışanlardan neden muayene ücreti alınıyor, işte bunu anlamakta zorlanıyoruz.

Bu durumda doğal olarak aklımıza, “Acaba giderler mi arttı?” sorusu geliyor. Evet, uygulanan sağlık politikaları nedeniyle maalesef sağlık giderlerimiz, 2002 yılına göre %300’ün üzerinde arttırılmıştır.

SSK hastaneleri Sağlık Bakanlığına devredildi, SSK hastanelerine çok ucuza gelen ilaç alımları durduruldu. SSK nın ilaç fabrikası kapatıldı. Perakende fiyatının %50-70 ucuzuna mal edilen pek çok ilaç, eczanelerde perakende olarak satıldığından kurumlara yüksek fiyatlarla fatura edildi.

Sağlık Bakanlığı hastanelerinde ‘Performans Sistemi’ne geçildi, ameliyat ve tıbbi-cerrahi girişim oranı en az %30 arttı. Performans uygulaması da giderlerin artmasında en önemli nedenlerden biri oldu. Keyfi ve endikasyonsuz ameliyatlar yapılmıyor mu?

SSK’lı vatandaşımız, ilacını SSK hastanelerinden çok zor alıyordu, uzun kuyruklar oluşuyordu, bunların hepsi doğrudur. Acaba özellikle büyük kentlerimizde SSK semt eczaneleri açılamaz mıydı. Eczacısı mı yoktu, imkânımı yoktu? Peki bunları anladıkda, SSK ilaç fabrikasına neden kilit vuruldu! Hayrını görsünler.

Hem sağlık sistemini çökertiyorlar, hem de çökmesin diye, vatandaştan aldıkları muayene ücretlerini payanda yapmaya çalışıyorlar.

Bilmem ağlasak mı, bilmem gülsek mi.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer