YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Havadan SudanProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

22.03.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları
Martın ortalarına geldik ama, hâlâ kış kışlığını tam gösteremedi. Havalar sıcak mı sıcak. Çoğumuz arabalarına kar lastiği taktırdı, ortada kar bile yok. Olsun, soğuk olur, bu sayede fren mesafesi daha kısalır, denildi. Deniz kenarlarını geçtim, neredeyse, Ankara'da bile gündüz ceketle dolaşır olduk. Her şey bir değişti ki, sormayın gitsin. Havalar bile alıştıra alıştıra, bir ısınıp bir soğuyor. Kış kışlığını, P, p'liğini yapacak diye bekler oldu insanlar. İster sıcaklıklarda ister eğitimde ister sağlıkta ister başka işlerde hiç fark etmiyor. Hazmede hazmede, olacakmış olanlar, alıştıra alıştıra.

Tam Gün Yasası yürürlüğe girdiyse de, henüz ceplere giremedi. Bu gidişle gireceği de şüpheli. Keşke hukukçu olsaymışız. Yüksek yargının başı bir demeç verdi. Onların maaşı bir çırpıda artıverdi. İşin doğrusu, üniversitelerin, özellikle de tıp fakültelerinin, Hükümette kendilerini savunacak bir bakanı yok.

Ormancının, ziraatçinin, öğretmenin, hatta muhtarların bile bakanı var. Öğretim üyelerinin yok. YÖK var ya deseniz de, YÖK Mecliste temsil edilmiyor. Bakanlar kurulunda da kendisin savunacak temsilcisi yok. Sadece, YÖK ve üniversitelerin bütçeleri Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden, kadroları da Maliye Bakanlığından çıkıyor. Hepsi o kadar.

Neticede üniversiteler, Hükümet ve Mecliste, işlerini gördürmek için daima birilerine başvurmak zorunda kalıyorlar. "Ben size şu tahsisatı çıkarayım da, siz de benim yeğeni falanca üniversiteye bir alıverin" tarzında karşılık beklenmesi hiç de az değildir. İdareci ne yapsın, bir yerde üniversitenin karşılanması gereken acil ihtiyacı, bir yerde verilmesi istenilen tavizler.

Sağlık Bakanlığı, tıp fakültelerinin direkt sorumlusu değil. Tıp fakülteleri hastane yatırımlarında, personel istihdamında, cihaz alımlarında, tamamen kendi olanaklarıyla, kendi kaderleriyle baş başa. İmkânı olanlar yatırım yapıyorlar.
İmkânı olmayanlar, gelecek baharlarda imkân oluşturmaya çalışıyorlar.

MRG, Gama knife, Cyberknife, PET, BT, derken, hastanelerimiz, Da vinci Robotu alma peşindeler. İlk alanlar parsayı toplayacak, ya da kısa sürede umduğunu bulamayacak, orası şimdilik pek belli değil. Robot firması, cihazı alan hastanelere, yüz vakalık alet desteği yapıyormuş. Yüz vakadan sonrası ne olacak?
Her ameliyat vakasına, 8-10 bin TL'lik ilave farkı SGK hangi kaynaktan ve nasıl ödeyecek? İşte orası pek belli değil. İşletmeci olsak, sorardık, "Bunca yatırımı, nasıl yaptınız? Parayı nereden buldunuz? Bu kadar parayı, ve yatırımı, ne kadar sürede kâra geçireceksiniz?" diye. Bunları kime sormalı? Cihazı almak için çırpınanlara mı, yoksa bende para çok, aldım, kurdum, siz derdinize yanın, diyen Bakanlığa mı, bilemiyorum.

Nereden nereye, dere tepe, havalardan girdik, bir de baktım kendimi robotik cerrahide bulmuşum. Sahi havalar ısındı da, şu bizim meşhur "domuz gribi" birden ortalıktan kayboldu. Nerelere gitti acaba, pek merak ediyorum.

Hastanelerin önünden bangır bangır yayın yapan muhabirler, her gün domuz gribinden ölenlerin TV'ler de gözümüze sokulur gibi gösterilmeleri. Peki ne oldu bizim meşhur aşı kampanyası? Alınan 43 milyon dozluk aşının ne kadarı kullanıldı? Ne kadarı depolarda bekletiliyor? Ne kadarı çöpe gitti? Aşı kampanyasının devlet bütçesine, dolayısıyla vatandaşın cebine olan maliyeti, ne oldu?

"Bu işte bir domuzluk var" diye kitap bile yazan değerli meslektaşım, Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın kulakları çınlasın. Haberler bıçakla kesilir gibi kesildi.

Domuz gribi, yerin dibine gidiverdi ve ne olduysa oldu, gündemden düşüverdi.

Bu kadar yaygara yapmaya gerek var mıydı, orasını bilemiyorum. En iyisi bilenlere, ille de ulemaya sormalı.

Havadan sudan derken, müjdeler olsun, bu sene suyumuz bol. "Ankara'da, kilometrelerce döşenen borular ne mi olacak?" Nereden bilelim, gün olur işe yararlar. Belki seneye kuraklık olur. Şimdi siz, yarıda kalan metroları da bana sorarsınız. Başıma işler gelmeden, en iyisi, ben yazımı bitireyim. Saygılar.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer